Dünya'nın En Yaşlı Gezgini (En Azından Bilinen)

Dünya’nın bilinen en yaşlı sırtçantalı gezgini olarak 95. yaşını yeni bir dünya turuyla kutlamayı düşünen bir adam…

Her 30-35 yaşındaki kişinin dediği “bizden geçti artık” lafını etrafımda o kadar çok duyuyordum ki… Daha üstlerini saymıyorum bile! Seyahatin belli bir enerji gerektirdiği doğrudur ama bu enerji sadece seyahatin hızını ve zorluk derecesini belirleyen bir ayar düğmesi gibi. Kaç yaşında olursan ol hayattasın ve yaşıyorsun, eğer gerçekten istiyorsan seyahat için bir yol bulursun, istemiyorsan  zaten bahane bulmak için düşünmene bile gerek yok. Şimdi neden seyahat etmiyorsun desem 1 dakika içinde 1000 tane bahane bulabilirsin. Seyahatin yaşı olmadığının kanıtı niteliğinde bir yazı…

85 yaşında ilk defa dünya turuna çıkan Keith Wright, Avusturalya Queensland’de yaşayan bir emekli ve 28 Mayıs’ta tek başına çıkacağı sekizinci tur için Avrupa’ya gitmeye hazırlanıyor. Daha şimdiden ilk 2 ay boyunca gideceği yerleri belirlemiş bile; önce Madrid, San Sebastian, Paris, Münih, Viyana ve sonrasında İngiltere’ye gitmeyi planlıyor.

Son 10 yıl içinde Batı ve Avrupa başta olmak üzere birçok ülkeyi ziyaret eden Keith, seyahate eşi Barbara vefat ettikten birkaç yıl sonra başlamış.

Enteresandır ilk seyahati otobüsle Türkiye’de gezmek olmuş. Çoğu ülkede olmayan otobüste çay ve kek dağıtma geleneğini çok sevmiş olduğunu tahmin ediyorum. Parası var geziyor diye düşünmeyin çünkü oldukça kısıtlı bir bütçeyle tüm yılın gezi programını planlıyor, ucuz uçuşlar yakalayıp hostellerde kalıyor.

“Hayatım boyunca gezmeyi düşünen biri oldum ve hep Gelibolu’daki Anzak Günü’ne gitmeyi istemiştim. Ben de evimi sattım ve üzerine biraz daha para ekleyip yola çıkmaya karar verdim.” diyor II. Dünya Savaşı gazisi olan Keith Wright.

“Birçok turistin görmediği şeyleri görüyorum, çünkü genelde arka sokaklardan yürüyüp yakın mesafedeki yerlere gitmek için mümkün olduğunca tren ve otobüsleri kullanıyorum. Çoğu insan yaşımı söylediğimde inanılmaz şaşırıyor ve Avusturalya’dan buralara kadar tek başıma nasıl geldiğimi merak ediyorlar.”

Mutlaka yaşlı olunca insan problemlerle mücadele etme konusunda gençler kadar dayanıklı olmayabilir ama iyi bir gezgin şunu çok iyi bilir ki; tecrübe her şeyden önce gelir. Eğer yeterince tecrüben varsa evde hallettiğin basit bir işi halletmekten daha fazla enerji harcamadan her problemin üstesinden gelinebilir. Her şeye bir kulp takmayı ve bahane üretmeyi bırakıp güvenli bölgenin dışına çıkın artık.

Tabii, seyahat etmek gerçekten size bir şeyler ifade ediyorsa!