Google+

Arama formu

Earthship Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu yazı Gezimanya üyesi Dilara Seven tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Earthship ısınma, su, elektirik, kanalizasyon, besin üretimi gibi bir ev halkının ihtiyaçlarını sisteme bağımlı olmadan sürdürebilmesini sağlayan bir mekan tasarımıdır. Öyle ki eğer yeterince doğru tasarlanırsa içinde yaşayan ev halkının besin ihtiyacını bile büyük ölçüde karşılayabilir. Genellikle herhangi bir elektrik, su veya doğalgaz aboneliğine bağlı olmadan insan hayatının rahatlıkla sürdürebildiği bir ortamdır.

Earthship Nedir? Nasıl Yapılır?

Evin planı U şeklinde kalın taş bir duvardan oluşur. U şeklinin açık tarafı bir sera şeklinde inşaa edilir. Kapalı taraf ise toprak ile kaplanır. Taş olmadığı durumlarda kullanılmış araba lastiklerinin içine toprak sıkıştırılarak U şeklindeki arka duvar inşaa edilir. Binanın üzeri bildiğimiz poliüretan yalıtımla kapatılır.Çatı malzemesi eklenir ve havalandırma için bir tavan bacası açılır.

Earthship Nedir? Nasıl Yapılır?-1

Bina toprak ile kaplı olduğundan 10-12 derece bir ısıya kendiliğinden ulaşır. Sera bölgesinden gelen güneş de binayı 20-21 dereceye kadar çıkartabilir. Kalın taş duvarlar ısıyı emiyorve güneş olmadığı zaman ısının kalıcı olmasını sağlıyor. Bina yazın fazla ısınmasın diye seraya bir jaluzi sistemi konuyor. Ayrıca hava bacası açılarak ısınan havanın yükselmesiyle bir hava sirkülasyonu sağlanır.

Earthship Nedir? Nasıl Yapılır?-2

Fakat eğer güneş üç dört gün arka arkaya çıkmaz ise bu sistem çalışmayacaktır. Ama güneş olduğu sürece hava ne kadar soğuk olursa olsun ev ısınır.

Earthship Nedir? Nasıl Yapılır?-3

Ev topladığı yağmur suyunu yıkanmak, temizlik için kullanır, sonra bununla bitkileri sular. Ve son olarak da gri suya çevirir. Bazı evlerde yağmur sularının depolandığı kuyular da bulunmaktadır.

Earthship Nedir? Nasıl Yapılır?-4

Eartship bir kaç kişinin yardımıyla ucuz malzemeler, doğru ekipman ve planla 1 ay gibi bir sürede inşa edilebilir. Detaylı bir earthship planı görmek isterseniz buraya bakabilirsiniz.