Eeen Uzun Yer İsimleri

Nedendir bilinmez âdemoğlu yaşadığı yerlere isimler vermeye, bir yere ad takmaya pek meraklıdır. Ancak bu örnekler biraz kabak tadı vermiş. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Ülkemizdeki en uzun isme sahip il, 14 harf ile Afyonkarahisar’a ait. Dünyadan benzer örnekleri görünce bakalım tepkiniz nasıl olacak??? Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Afrika’nın en uzun ismine, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde bir çiftlik sahip. Ülkenin başkentlerinden biri olan Pretoria yakınlarında bulunan çiftliğin adı ise Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein ve 44 harften oluşuyor. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Flemenkçe’nin Afrika lehçesi olan Afrikans ile yazılmış bu isim "kaynak başında tek kurşunla vurulmuş iki bufalo" olarak tercüme edilebilir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Güney Amerika’nın en uzun isminde de Flemenklerin adı geçiyor. Surinam’ın başkenti Paramaribo’da hükümet sarayının bulunduğu alan Onafhankelijkheidsplein olarak adlandırılıyor ki 23 harften oluşan bu kelime basitçe "Bağımsızlık Meydanı" demek. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın » 

Hem ABD’deki hem de Kuzey Amerika’daki en uzun kelime Massachusetts’de bir göle ait. Amerikan yerlilerinden bir halkın dilinden gelen Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg Gölü, 45 harften oluşuyor. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Webster Şehri’nin yakınlarında bulunduğundan kısaca Webster Gölü olarak anılsa da çevirisi "sınırdaki avlanma ve tarafsız buluşma alanı" oluyor. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Avrupa’nın en uzun yer ismi ise Galler’de Galce yazılmış olan Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch 58 harften oluşuyor ve dünyanın en uzun internet sitesine isim vermiş. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Bir tekerlemeden esinlenilerek koyulan isimle bölgeye turist çekmek amaçlanmış ve yerleşim yerinin tren istasyonu da Gorsafawddachaidraigodanheddogleddollônpenrhynareurdraethceredigion. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Dünyanın en uzun ismi ise Yeni Zelanda’da Maori dilinde isimlendirilen bir tepe; Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu 92 harften oluşuyor. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.