Google+

Arama formu

EŞSİZ BİR DENEYİM: BİNİCİLİK

Bu yazı Gezimanya üyesi Ceren Türetken tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Uzun zamandır aklımdaydı, ata binmek. Daha önce hiç binmediğim için yapabileceğimi sanmıyordum açıkçası. Sonra şehir fırsatlarına bakarken Safari Atçılık’ı gördüm ve arayıp bilgi aldım, internetten almama gerek kalmadan sahibi Hakan Bey yardımcı oldu ve yağmurdur çamurdur kıştır demeden rezervasyon yaptırdık. Safari Atçılık Akyurt’ta Güzelhisar Köyü’nde bulunuyor. Şehir merkezinden yaklaşık 30-35 km uzaklıkta. 

EŞSİZ BİR DENEYİM: BİNİCİLİK

Burayı seçmemin nedeni ise ata doğal parkurda binecek olmamızdı, başka birçok yer sizi bir sahanın etrafında dolaştırıyor. Burada ise köy yolunda ata biniyorsunuz. 

EŞSİZ BİR DENEYİM: BİNİCİLİK-1

Vardığımızda bizi baba-oğul iki kişi karşıladı çiftlikte, atlara onlar bakıyormuş. İçeride köpekler, horozlar, tavuklar, ne ararsanız var. 

EŞSİZ BİR DENEYİM: BİNİCİLİK-2

EŞSİZ BİR DENEYİM: BİNİCİLİK-3

Köpekler o kadar cana yakın ki peşinizden ayrılmıyorlar : )

EŞSİZ BİR DENEYİM: BİNİCİLİK-4

EŞSİZ BİR DENEYİM: BİNİCİLİK-5

EŞSİZ BİR DENEYİM: BİNİCİLİK-6

Biraz oturup dinlendikten sonra atların yanına gittik. Ben ismi Tarçın olan bir Türk atına bindim, arkadaşım ise Gümüş isimli bir Arap atına. Atlara kiloya göre bindiriyorlarmış, benim bindiğim at biraz daha küçüktü; arkadaşımın bindiği ise ona göre daha büyüktü. İlk kez bineceğim diye korkmayın; biz de ilk kez bindik, gereken her şeyi anlatıyorlar.

EŞSİZ BİR DENEYİM: BİNİCİLİK-7

EŞSİZ BİR DENEYİM: BİNİCİLİK-8

Parkurumuz 2 km gidiş 2 km geliş olmak üzere toplam 4 km idi, 1 saat sürdü. Yanımızda baba-oğul’un oğlu da geldi : ) Atlara sözümüzü geçiremediğimiz zaman o yardım etti; hem de atlarla, binicilikle ilgili çok güzel bilgiler verdi. İlk deneyimimiz olduğu için yavaş yavaş gittik geldik, ancak bu bile çok zevkliydi. Gittiğimiz parkur o kadar sakindi, doğası o kadar güzeldi ki insan hayran kalıyor. Üstüne bir de çalışanların sıcakkanlılığı... Çantamızı cüzdanımızı ata binerken onlara emanet ettik, o kadar samimi bir yer.

EŞSİZ BİR DENEYİM: BİNİCİLİK-9

En yakın zamanda tekrar gitmek, daha profesyonel şekilde ata binmeyi öğrenmek için can atıyorum. Çok güzel bir etkinlik. Özellikle Ankara’da, canınız sıkıldığında yapacak sosyal etkinlik bulmak zor olabiliyor bazen, aklınızda bulunsun : )

Son olarak; Seval Akkuş’un bir şiirinden küçük bir alıntı:

"Sürmeyin atımı; kalplerin kırıldığı, umutların bittiği yere."


Ceren Türetken kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Ceren Türetken

ODTÜ Matematik bölümü öğrencisi. Beşiktaşlı. Hayali dünyayı gezmek.