Eylül 2023 Kültür-Sanat Etkinlik Takvimi

Artık eylül ayındayız. Bolca sıcağın üzerimize işlediği güneşin son demlerini uğurlarken doğanın hüzünlü vedasıyla bu aya merhaba diyeceğiz. Sanatın renkleriyle buluştuğumuz bu müstesna zamanda, melankolinin bestelerle buluştuğu, coşkunun sergilerde ve sahnelerde yeni bir soluk kazandığı bir döneme adım atıyoruz.

Eylül, bize sinemadan edebiyata, sergilerden konserlere unutulmaz deneyimler sunacak şüphesiz. Sanat galerileri içimizi aydınlatırken, müziğin büyülü ritmi ruhumuza dokunacak. Kimi zaman bir ressamın tuvaline, kimi zaman bir yazarın satırlarına dalacak, belki de bir tiyatro oyununun mistik dünyasına adım atacağız. İyi okumalar dileriz.

İzmir Fuarı

92. İzmir Enternasyonal Fuarı | 1 - 10 Eylül - İzmir

Eylül ayında gerçekleşecek en büyük organizasyonla başlayalım. İzmir Kültürpark’ta her yıl bir defa düzenli olarak gerçekleşen, bütün İzmir’in Alsancak’a akın ettiği ve bu yıl 92.incisi düzenlenecek olan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın dopdolu geçeceğinden şüphemiz yok. Çimlerde gerçekleşecek olan konserlerde sırasıyla Simge Sağın, Teoman, Serdar Ortaç, Volkan Konak, Sibel Can, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Funda Arar, Athena, Tan Taşçı ve Haluk Levent sahne alacak. Rock and Rap sahnesinde ise Gaye Su Akyol, Onur Özdemir, Mary Jane, Eypio, Mavi Gri, Ufuk Beydemir ve Mengene yer alacak. Bu sanatçıları, 1-10 Eylül arasındaki günlerden birinde Kültürpark’a öğrenciyseniz 5, yetişkinseniz 13 Türk Lirası vererek girdikten sonra ücretsiz bir şekilde dinleyebilirsiniz. Ayrıca Kültürpark’ın Mogambo kısmında sahne alacak Rubato, Mirkelam, Cem Adrian, Ayta Sözeri, Emre Altuğ, Fatih Erkoç, Yaşar, Birsen Tezer ve Hüsnü Arkan’ı Mogambo Geceleri adı altında ayrı bir etkinlikte özel bir ücret karşılığında dinlemek mümkün. Türkiye’nin gelmiş geçmiş en köklü festivallerinden olan bu fuarda sadece konserler yok elbet. Kültürpark’ın içerisindeki, Cumhuriyet Kapısı’na yakın açıkhava tiyatrosunda “İzmir Aşkına” müzikali, Uğur Aslan’ın Afara’sı, Sunay Akın ve Nihat Sırdar’ın “Sivrisinek Dedin de Aklıma Geldi” gösterisi ve Kaan Sekban ile “İlerler” etkinlikleri 2 ile 5 Eylül arasında gerçekleşecek. Kültürpark’taki İzmir Sanat’ta ise 8-10 Eylül arası “Sinema Burada” Etkinliği ile saat 16:30’dan akşamlara kadar sürecek film aktivitesinin İzmir’in sinema severlerini çekeceğinden şüphemiz yok. Cumhuriyet’in 100. Yılına özel etkinlikler, sergiler, çılgın gösteriler, dünya ile yöresel mutfaklar ve yüzlerce stant ile İzmir, bu festival ile Eylül ayında sıkılmayacak.

Yapı Kredi Kültür Sanat – “Cumhuriyet’in İlk Yılı” | 16 Haziran-3 Eylül - İstanbul

Bu etkinlik aslında eylül ayında var olacak olan değil, bitecek olan ve bitmeden kaçırmamanızı dilediğimiz bir sergi. 3 Eylül’de sona erecek olan Yapı Kredi Kültür Sanat’ın “Cumhuriyet’in İlk Yılı” sergisi 29 Ekim 1923 ile 29 Ekim 1924 tarihleri arasında Türkiye’de yaşanan gündelik hayata dair ilginç havadisler, spor müsabakaları, kültür sanat hayatından haberler, karikatürler ve belgesel filmlerden oluşuyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk senesini bizlere yaşatan ve gidilmeye değer bu sergiyi kaçırmamak için son tarih 3 Eylül, Pazar. Adres ise Beyoğlu, İstiklal Caddesi’nde kalan ve Galatasaray Lisesi’nin karşısındaki Yapı Kredi Kültür Sanat.

Colorfest Ankara | 6 Eylül - Ankara

Colorfest muhteşem sanatçı kadrosu ve eşsiz eğlencesiyle başkenti renklere boyamaya geliyor. Eryaman Stadyumu Otoparkı’nda 6 Eylül Çarşamba günü saat 15.00’te gerçekleşecek etkinliğin muhteşem bir deneyim sunacağından şüphemiz yok. 

cazfest

Bozcaada Caz Festivali | 8-9-10 Eylül - Çanakkale

1734 yılında yapılan Ayazma Manastırı’nda 8-9-10 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek Bozcaada Caz Festivali Fransa, Almanya, Lüksemburg, İsrail gibi ülkelerden de gelen sanatçıları sahnesinde ağırlayacak. Avishai Cohen Big Vicious, Bozcaada Ensemble, Claptrap, Dock in Absolute, Ferit Odman Quintet, Hissikablelvuku, Island Man, Kazy Lambist, Komfortrauschen, Meral Polat Trio, Nuby Garcia ve Volkan Öktem, Bozcaada Caz festivalinde dinleyenlerine resital sunmak için hazır.

Antalya Akra Caz Festivali | 20 Eylül-07 Ekim – Antalya

Dünyanın neresinde olursanız olun, hislerinize dokunan evrensel bir müzik türü olan cazın melodisi Antalya’mızı şenlendirmeye geldi. Çağdaş cazın yanı sıra caz müzikten yola çıkarak; funk, rock, Latin, soul, pop ve elektronik tarzları da harmanlayan unutulmaz performanslar ile izleyici karşısına çıkmaya hazırlanan festivalin altıncısı Akdeniz’in ve Bey Dağları’nın eşsiz manzarası eşliğinde Akra Hotels‘in açıkhava sahnesinde gerçekleşecek. Antalyalıların kaçırmamasını tavsiye ederiz.

5. Afyon Motorsiklet Festivali | 30 Ağustos - 3 Eylül - Afyonkarahisar

Bu sefer ise dinamizmin doruklarında, Türkiye’de eşi benzeri görülmeyen bir etkinlikle karşı karşıyayız. Burada motorsikletler konuşurken aynı zamanda da seçkin sanatçıları da sahnede göreceğiz. Işın Karaca, Can Gox, Güliz Ayla, Oğuzhan Koç, Göknur, Ferhat Göçer, Öykü Gürman, Demet Akalın, Zara ve Emir Can İğrek’in yer aldığı Motorsiklet Festivali’nde sadece motorsikletlerin yıldızı parlamayacak.

Kalamış Yaz Festivali | 7 Temmuz – 10 Eylül - İstanbul 

Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği Kalamış Yaz Festivali’nde yok yok. 7 Temmuz ile 10 Eylül arasında süren festival kapsamında 43 konser, 17 film gösterimi olmak üzere toplam 60 etkinlik yer aldı ve almaya devam edecek. 6 Eylül’e dek sürecek film gösterimleri kapsamında ise 17 film mevcut.7 Temmuz akşamı Charlie Chaplin’in 1925 yapımı “Altın’a Hücum” filmiyle başlayan festival 10 Eylül’e kadar sürecek. Kaçırmamak dileğiyle.

cazzz

Maffy Caz Günleri | 22 Haziran – 12 Ekim - Aydın

Aydın’ın en büyüğü ve en popüleri Kuşadası’nda aylarca süren bir caz resitali. Bitmesine ise bir buçuk aya yakın bir süre var hala. Türkiye caz tarihinin sembol ismi Kuşadalı Muvaffak Falay’ın adını yaşatmak için “Maffy Caz Günleri” adı altında her yıl caz ve klasik müzik günleri Kuşadası’nda müzikseverleri bekliyor. Hem de ücretsiz!

Galataport - Küçük Prens 80. Yıl Özel Sergisi | 9 Şubat - 22 Ekim - İstanbul

Fransız yazar Antoine de Saint-Exupéry tarafından yazılan ve bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasının anlatıldığı Küçük Prens, 80. yaşına özel sergisiyle İstanbul’umuzu büyülemeye geldi. Hem de UV özel aydınlatma sistemi ve neon dekorlar ile süslenen sergide ziyaretçiler dev güneşin altından geçerek Küçük Prens’in yıldızlarına hayallerini yazma ve yıldızlarını gökyüzündeki yerine yerleştirme imkânı bulacaklar. Neyse ki bu özel serginin bitimine daha neredeyse 2 ay var.

17. İstanbul Bienali | 17 Eylül - 20 Kasım - İstanbul

İstanbul’u sonbaharda karşılayan en özel etkinliklerden birindeyiz. Burada gastronomiden ekolojiye, edebiyattan gıda güvenliğine, göçler ve göçmenlikten deniz yaşamına pek çok konuda, farklı coğrafyalardan ve zaman dilimlerinden hikayeler anlatılıyor. Burada herkes var. Sanatçılar hariç düşünürden tutun araştırmacıya, mimardan tutun balıkçıya, aktivistten tutun etnomüzikolog’a kadar birçok meslek grubundan insan bienale renk katacak. Burada ücretsiz sergilerle beraber bol bol çeşitli açık hava gösterileri, performanslar, buluşmalar, konuşmalar ve film gösterimleri göreceğiz. Bienal tek bir yerde gerçekleşmiyor. İstanbul içerisinde 50 kadar farklı mekânda farklı tecrübelerle İstanbulluların ufku daha da genişleyeceğinden eminiz.