Güney İtalya Dünya Mirasları

Yerelde Mezzogiorno olarak isimlendirilen Güney İtalya, kabaca eski Napoli Krallığı ile aynı sınırları paylaşmaktadır. Ülkenin en yüksek suç oranlarına ve en düşük gelişmişlik seviyesine sahip bölge İtalya’daki 50 dünya mirasından 15 tanesini barındırıyor. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

M.Ö.1500’lerdeki Bronz Çağı’nda Nuraxi olarak bilenen bir çeşit savunma amaçlı oluşturulmuş yapıların bulunduğu Sardunya Adası’nda 8000’den fazla Nuraxi bulunmaktadır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Eolie Adaları, Sicilya Adası’nın kuzeyinde yer alan, yedi adanın meydana getirdiği bir adalar grubudur. Volkanik temelli oluşan bu adalarda doğal yaşam açısından önem taşımaktadır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Pompei ve Herculanum, Roma İmparatorluğu döneminde zengin ailelerin ikamet ettiği ve halkının genelde ticaretle uğraştığı refah seviyesi yüksek kentlerdi. 79 yılında Vezüv’ün patlaması sonucu 5 metrelik kül tabakası altında kalmıştır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Sicilya Adası’nın güneyindeki Agrigento arkeolojik sit alanı, Akdeniz’in Eski Yunan Kenti kalıntılarını barındırmaktadır.  Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Etna Dağı Akdeniz’deki adalardaki en yüksek dağ olma özelliğinin yanında en sık püsküren yanardağıdır. Püskürmelerin tarihi 500 bin yıl öncesine gitmektedir ve 2700 yıldır da kayıt altına alınmaktadır.   Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Sicilya Adası’nın güney doğusunda yer alan Noto vadisinde Barok mimarinin en güzel örneklerini barındıran sekiz şehir yer almaktadır. 1693 yılında meydana gelen bir deprem bu şehirlerin yıkılmasına yol açsa da 100 yıl içinde yeniden aynı üslupla yapılmışlardır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Villa Romana del Casale, Batı Roma İmparatorluğu'nun kırsal ekonominin bir idare merkezidir. O günkü yaşam hakkında izler taşıyan kalıntılar koruma altına alınmıştır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Sicilya’nın tarihi kenti Siracusa ve Pantalica Nekropolü Akdeniz uygarlığının gelişiminde önemli yere sahip sit alanlarıdır. Pantalica Nekropolü kayalara oyulmuş 5000 mezardan oluşur. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

İtalya’nın Matera kentinde yer alan Sassi adı verilen kayalara oyulmuş mağara evler ve kaya kiliseleri, Akdeniz bölgesindeki bu tip yapıların günümüze kadar en iyi korunmuş örneğidir.  Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Alberobello, Puglia Bölgesi’nin Trulli evleriyle meşhur kasabasıdır. Bu bölgeye özgü beyaz badanalı evler, gri renkli koni çatıları, spiral plan üzerinde, yine bu bölgeden çıkan küçük kireç taşlarının harç kullanılmadan üst üste yerleştirilmesiyle yapılmıştır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Castel del Monte, 1240 yılında İmparator Frederick II von Hohenstaufen yaptırılan eşsiz mimariye sahip bir Ortaçağ kalesidir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Cilento, tarih öncesi dönemlerde ve Ortaçağ’da gelişmiş olan bir sahil kasabasıdır. Çevresinde bulunan milli park ve erken Hıristiyanlık eserleri koruma altına alınmıştır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Campania Bölgesi’nde yer alan Amalfi Kıyıları, muhteşem güzellikteki Akdeniz manzaralarını gözler önüne serer. 9-12. yüzyıllar arası bağımsız bir krallık olan Amalfitana eski günlerinde olmasa da günümüzde 16 kıyı şehri UNESCO’nun parçası olmuştur. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Reggia di Caserta’daki 18. yüzyıla tarihlenen Kraliyet Sarayı, parkı, Vanvitelli Su Kemeri ve San Leucio Kompleksi ile 1752 yılında inşa edilmiştir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

M.Ö. 470 yılında Vezüv’ün gölgesinde Neapolis adıyla Yunanlılar tarafından kurulan Napoli, 12-19. yüzyılları arasında İtalyanların kontrolü dışında kalmış olup ülkenin suç oranlarının en yüksek olduğu kenttir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.