Hollanda'nın En Güzel Simgesi: Keukenhof Laleleri

Hollanda pek çok farklı şeyle ünlü olan bir ülkedir. Tatilcilerin de her yıl yoğun ilgi gösterdiği Hollanda’da meşhur olan şeyler arasında eğlence hayatı, yel değirmenleri ve peynir sayılabilir. Bunların yanı sıra Hollanda denince akla gelen şeylerin başında şüphesiz laleler sayılabilir. Dünya çapında ünlü olan laleler için Hollanda’da her yıl festival düzenlenmektedir. Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da düzenlenen Keukenhof Lale Festivali, Hollanda’nın en sembolik kutlamalarından biri olup çok sayıda turistin ilgisini çekmektedir.

1

Hollanda dünya üzerinde en fazla çiçek üretilen ülke olma özelliğine sahiptir. Kilometrelerce geniş çiçek tarlaları özellikle bahar aylarında rengarenk bir Hollanda ortaya koyuyor. Çeşit çeşit çiçek türünün bulunduğu Hollanda’da özellikle laleler bir adım öne çıkmaktadır. Ülkenin simgesi haline gelmiş olan lalelerin merkezi diye nitelendirilebilecek yer de Güney Hollanda’da bulunan Keukenhof’tur. Hollanda Lale Festivali’nin de yapıldığı yer olan Keukenhof, Hollanda’nın Lisse kasabasında yer alıyor. Dünyanın en büyük çiçek bahçelerinden biri olan Keukenhof, 32 hektarlık bir alanı kaplıyor ve her yıl burada yaklaşık 7 milyon adet çiçek soğanı ekilmektedir. Park her yıl mart-nisan-mayıs aylarını kapsayan süreçte 8 hafta boyunca ziyaretçilere açık kalıyor. Keukenhof’ta her yıl bahar aylarında düzenlenen büyüleyici Lale Festivali’ne katılmak için ideal seyahat zamanı nisanın ortalarıdır. Bu dönem aynı zamanda meşhur Keukenhof lalelerinin de en güzel göründüğü dönemdir.

2

Keukenhof’ta düzenlenen Lale Festivali’nin çeşitli güzel yönleri vardır. Bunların başında kartpostalları aratmayacak güzellikteki çiçek tarlalarını görmek geliyor. Yakından şahit olacağınız bu eşsiz güzelliklere hayran kalacaksınız. Öte yandan parkta bulunan 7 farklı ilham bahçesi ile içerisinde orkideler sergilenen Flower Show adlı alan görmeye değer yerler arasındadır. Üçüncü olarak görülmesi gereken yer Keukenhof Festival’inin en eğlenceli kısımlarından biri olan Blomencorso Lisse isimli geçit törenidir.

Hollanda’nın meşhur Lale Festivali’nin gerçekleştirildiği çiçek parkı Keukenhof, ilk kez 19. yüzyılın ortalarında kurulmuştur. Keukenhof, 15. yüzyılda şifalı çiçekler ve mantarla dolu olan bir ormanlıkmış. Çiçek üreticileri ile ihracatçılar görsel açıdan etkileyici bir pazarlama için bir tema parkı oluşturmayı hedeflemiştir. Bu hedef doğrultusunda 1950 yılında Keukenhof Parkı halkın beğenisine sunulmuştur. Günümüzde meşhur laleler ile özdeşleşmiş olan parkta lale dışında da çeşitli çiçekler bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak nergisler, sümbüller nilüferler ve Japon sakuraları sayılabilir. Zaman içerisinde park genişletilmiş ve içeriği de zenginleştirilmiştir. Rengarenk çiçeklerle büyüleyen Keukenhof Parkı’nda ayrıca yapay göller, kanallar, göletler ve dereler bulunuyor. 90’ın üzerinde ağaç türü de parkta bulunmakta.

3

Lale Festivali’nin gerçekleştirildiği Keukenhof’ta 7 farklı ilham bahçesi bulunmaktadır. Bunlar;

Aşçılık Bahçesi: Herkese açık olan mutfakta bahçeden topladığınız sebzeler ile yemek pişirebilirsiniz.

Arı Bahçesi: Kuşların ve arıların evi olan bu bahçe, kayın ve kızılcık ağaçlarına da yuva olmaktadır.

Sağlık Bahçesi: Keukenhof’un giderek ünlenen yerlerinden biri olan bu bahçede yürüyüşler, egzersizler ve koşular yapabilirsiniz.

Hollanda İneği Bahçesi: Siyah ve beyaz renkli çiçeklerle süslenmiş olan bahçe ismini Frisland ineğinin çayırlarda gezmesinden esinlenilerek almıştır. Hollanda İneği Bahçesi’nde Hollanda sütünün nereden geldiğini keşfedin sloganı da görebilirsiniz.

Aşk Bahçesi: Keukenhof’ta bulunan bahçelerden biri olan Aşk Bahçesi’nde dilek dileyip güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz. Aşk Bahhçesi’nin oluşturulma amacı ise konuklara sevgilerini gösterme ve sevgilerine ortak olma duygularını aşılamaktır.

Geri Dönüşüm Bahçesi: Bu bahçede yazlık eve dönüştürülen konteyner, sera, açık banyo ve daha pek çok şey bulunuyor.

Rob’un Aile Bahçesi: Keukenhof’ta sayacağımız ilham verici bahçelerden sonuncusu Rob’un Aile Bahçesi’dir. Bahçe ismin SBS6 kanalından yayın yapan Rob Verlinden’den alıyor. Programı canlı izlemek isteyenler bahçeyi ziyaret edebilirler.

4

Keukenhof’ta bulunan harika lale tarlalarını keşfetmek için birkaç seçeneğiniz bulunuyor. Bu seçenekler arasında ilki 15 kilometrelik patika yolları yürümektir. Uzun mesafeli yürüyüşleri tercih etmeyenler için farklı noktalardan kiralanabilecek turuncu bisikletler vardır. Lale tarlalarını seyretmek için üçüncü seçenek 45 dakikalık bot turudur. Ancak çiçeklerle iç içe deneyimler yaşamak için diğer iki seçenek daha ideal duruyor.

Günümüzde Hollanda ile özdeşleşmiş olan ve festivalleri düzenlenen lale esasında anavatanı Orta Asya olan bir çiçek türüdür.  Anayurdu Kazakistan olan lale, öncelikle Selçuklularla beraber Anadolu’ya gelir. Lalenin Anadolu’daki serüveni Osmanlı İmparatorluğu döneminde Avusturya’ya taşınır. Avusturya’dan ise lalenin yolculuğu Hollandalı botanikçi Carolus Clusius’a yönelmektedir. Dolayısıyla bu topraklarda boy gösteren lale zaman içerisinde Hollanda’ya doğru yolculuğa çıkmıştır. Hollanda’da laleye ayrı bir değer verilmiştir. Ülkede hızla yayılan ve popülerleşen lale, Hollanda’nın simgelerinden biri halini aldı. Nitekim dünyanın ilk lale borsası da Hollanda’da kurulmuştur. Lale günümüzde Hollanda için çok önemli bir gelir kaynağıdır. Sıradan bir çiçek olmaktan öteye giden lale, Hollanda ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Söz konusu tarihsel süreç Hollanda’nın laleye vermiş olduğu önemi ortaya çıkarmaktadır. Ülkenin simgelerinden biri olan laleler için her yıl Hollanda’da festival düzenlenmesi de bu durumu açık şekilde ortaya koyuyor.

4

Keukenhof Parkı’na havaalanından direkt ulaşım sağlanmaktadır. Bunun için Keukenhof Express (Bus 858) otobüsüne binmelisiniz. Amsterdam içerisinden parka ulaşmak isteyenler için Bus 854, Bus 50 ve Bus 90 otobüslerini tercih edebilirsiniz. Keukenhof Parkı’na ulaşmak için başvurulacak bir diğer yöntem de araba kiralamaktır. Bunun için şehir merkezindeki ofislerden günlük araç kiralayabilirsiniz. Bölge genelinde otopark sorunu yaşanmamaktadır. Bunun nedeni ise bölgede yaygın şekilde bisiklet kullanılıyor olmasıdır. Otopark fiyatları ise 10-20 Euro arasında değişiklik gösteriyor. Keukenhof Parkı’na giriş ücretleri yetişkinler için 17 Euro’dur. Bu fiyat online biletler için geçerli olup ofisten alınan biletlerde fiyat 18 Euro’dur. 4-7 yaş arası çocuklar için parka giriş ücreti 8 Euro. 0-3 yaş çocuklar ise parka ücretsiz girebilmektedir. Keukenhof Parkı her gün 08:00 ile 19:30 saatleri arasında açıktır. Hafta sonu daha kalabalık olan parkta nispeten daha sakin bir deneyim yaşamak isteyenler hafta içini tercih edebilirler. Keukenhof Parkı’nın içerisinde cafe, tuvalet, restoran ve piknik alanları da bulunmaktadır. Keukenhof Parkı’na erken saatlerde gelip rengarenk lale tarlalarında kartpostallık fotoğraflar çekebilirsiniz. Güzel fotoğrafların yanı sıra keyifli ve huzur dolu gezintiler yapabileceğiniz parkta, pek çok yerde dilediğiniz saat süresince kiralayabileceğiniz bisikletler bulunuyor.

6

Kısacası Hollanda denince akla gelen ilk şeylerden birisi lalelerdir. Ülke ekonomisi açısından da önemli bir yere sahip olan lale, Hollanda’nın simgelerinden biri olmuştur. Bir Orta Asya çiçeği olan lale, tarihsel süreçte Hollanda topraklarına yolculuk etmiştir. Hollanda açısından büyük öneme sahip olan laleler için her yıl ülkede festival düzenlenmektedir. Her yıl 1 milyonun üzerinde turistin akın ettiği festival Keukenhof Parkı’nda gerçekleştirilmektedir. Laleler başta olmak üzere çok sayıda çiçek türünün bulunduğu Keukenhof Parkı, çiçek tarlalarının yanı sıra farklı güzellikleri ile de ziyaretçileri etkilemektedir. Bahar aylarında gerçekleşen festival kapsamında 32 hektarlık park alanında çok sayıda lale ve farklı çiçek türleri sergilenmektedir. Yürüyerek, bisiklet kiralayarak veya bot turuna katılarak keşfedebileceğiniz lale tarlaları Keukenhof Parkı’nda sizleri bekliyor. Siz de Hollanda’nın simgesi olmuş bu eşsiz güzellikleri görmek için bahar aylarında Hollanda uçuşunu seyahat planlarınız arasına ekleyin.  

Ramazan Abay

Yazar Hakkında

Ramazan Abay

3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. 1 yıldır bir teknoloji sitesine günlük haber girişi yapıyorum. SEO ve Office programlarına hakimim. Orta seviye İngilizce ve Arapça biliyorum.