Kayak Sporu Nasıl Ortaya Çıktı?

İnsanlık tarihi kadar eski bir spor dalı olan kayak, insanoğlunun doğa ile yapmış olduğu yaşam savaşı sonucu ortaya çıkmıştır. Kayağın ilk çıkış şekli, 5000 yıl öncesinde, Kuzey Avrupa ve Asya’da avlanmaya giden erkeklerin daha rahat hareket etmek ve karda batmamak için buldukları hayvan kemikleri ve dişbudak, betula ve çam  ağaçlarından çeşitli şekilde parçalar yapıp ayaklarına bağlaması olarak ortaya çıktığı sanılmaktadır.

İlk kayakçılar, buldukları hayvan kemiği parçalarını ayaktan çıkmaması için ayakkabılarının uç kısmına deri şeritler yardımıyla bağlardı.  

Kayağın ilk ortaya çıktığı ve kullanıldığı bölgeler; Sibirya, Moğolistan ve Altaylar'dır. Daha sonra kullanım bölgeleri, Kuzey Amerika, Balkanlar, Anadolu ve Kuzeybatı yönünde İskandinavya ile İzlanda'ya doğru yayılmıştır.

Tarihine göre kayaklar  ilk defa bir ulaşım aracı olarak Norveç, İsveç, Finlandiya ve bazı Doğu Avrupa ülkelerinde kullanılmıştır.  M.S. 1200 yılında Norveç’teki Oslo Savaşı’nda Norveçli izciler İsveç düşmanların arasına sızmak için kayakları kullanmıştır.  Zaman içinde gelişerek bir spor aracı olarak benimsenmesi sonucunda, 1866'da Cristina'da ilk kez kayak yarışmaları düzenlenmiştir.

İlerleyen zamanlarda kayak köklü değişimlere uğramıştır. Modern kayak 1850 yıllarında gelişmeye bağlamıştır. Sordre Norheim isimli Norveçli ilk sert bağları keşfeden kişidir. Norheim, huş ağacının köklerini botlarına bağlamış ve kurumalarını beklemiştir. Kuruduğunda daha sert bir hal alan kökler deriden yapılan bağlara oranla daha fazla kontrol imkanı sağlamıştır.

1896 yılında Avusturyalı Mathias Zdarsky, hızı kontrol etmek maksadıyla kayaklardan birinin farklı açıyla tutulması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. 1900’lü yılların başlarında Avusturyalı Hannes Schneider, yeni durma ve dönüş teknikleri geliştirmiştir. Bu teknikler kayak sporunun ilk adımlarını oluşturmuştur. Bu teknikler daha sonradan Arlberg tekniği ismiyle anılmıştır ve kayak tekniklerinin temelini oluşturmaktadır.

Kayak, 1900’lü yıllarda kayak oldukça popüler bir spor haline gelmiştir. İlk Slalom yarışı 1921’de İsviçre’de düzenlenmiştir. 3 yıl sonra Kuzey yarışmaları Kış Olimpiyat      Oyunları’nın bir parçası haline gelmiştir.

2. Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Finlandiyalı birlikler Rus işgalcilere dayanmak için kayaklı devriyeleri kullanmıştır. 1945 yılında ABD’nin kayaklı birlikleri Almanlar’la İtalya dağlarında savaşmıştır.

Savaş sonrasında kayak sporuna yeni bir bakış açısı gelmiştir. Uluslar arası turnuvalarda kazanan kayakçılar popülerlik kazanmıştır. Kayak popüler ve sevilen bir spor haline gelmiştir. 1960 yılında ABD’de 400 civarında kayak merkezi inşa edilmiştir.

Günümüzde kayak en popüler kış sporudur ve 45 milyon tutkunu bulunmaktadır. Yapılan incelemelerde kayak sporunun en çok tercih edilen dallarından biri de Snowboard (Kar Kaykayı) olmuştur.