Kışın Makedonya'ya Gitmek için Harika bir Sebep: Kayak Merkezleri

“Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası” tanımına ülkece aşinayız ama kışın en sert yüzünü hissettiğimiz günleri anlatan bu tanımla pek barışık olduğumuz söylenemez. İşe ve okula gitmeye çalışırken mücadele ettiğimiz soğuk hava, bizim için bu durumun aksini pek mümkün kılmıyor çünkü. Peki, ya o meşhur dağlarından birinde maceralı bir kayak deneyimi için o soğuk hava dalgasının tam kalbine gidecek olsak? O zaman durum değişir, değil mi?

Kayak turizmi dendiğinde Makedonya bugüne kadar aklınıza gelen ülkeler arasında ilk sıralarda olmayabilir ancak bu yazıdan öğreneceklerinizle birlikte bu sıralamanın kalıcı olarak değişeceğine inanıyoruz. Gastronomisi, kültürü, doğal mirasları ve tarihi ile henüz keşfedilmemiş birçok heyecan verici deneyime gebe olan ülke, kış aylarında da giderek daha fazla insan tarafından tercih ediliyor. Çünkü kar yağışı rekorunu diğer ülkelere bırakmayan Makedonya dağları, kayak yapmayı sevenler için gerçek bir cennet. Arazi yapılarının çeşitliliği nedeniyle serbest kayak için gerekli olan mükemmel koşulları sağlaması da cabası.

1

Kayak ve snowboard sporları Makedonya’da çok popüler. Öyle ki bu konuda Mavrovo Memorial Turnuvası ve Shara Dağ Kupası olarak da bilinen Alp Disiplini Turnuvası geleneksel etkinlikler düzenleniyor ve etkinliklere katılım da oldukça geniş oluyor.

O zaman hep birlikte bu az bilinen ülkenin dağlarını ve kayak merkezlerini bir keşfe çıkalım.

Mavrovo Kayak Merkezi

Ülkenin en büyük milli parkı Mavrovo National Park içerisinde 73 hektarlık bir alana konumlanmış olan kayak merkezi, Üsküp’e yalnızca 1 saatlik sürüş mesafesinde olan bir “beyaz cennet”. Makedonya’nın en köklü kayak merkezlerinin başında gelen Mavrovo’ya neden bu yakıştırmayı yaptığımızı daha milli parkın kapısından içeri adımınızı atar atmaz hissetmeye başlayacaksınız.

Kayakla ilgili detaylara geçmeden önce biraz çevredeki güzelliklerden bahsedelim, örneğin Mavrovo Gölü’nden. Burası aslında sonradan yağmur sularıyla oluşturulmuş yapay bir göl ancak bunu fark etmenize imkân yok. Gölü çevreleyen katedraller ise tam fotoğraflık bir manzara yaratıyor.

Betonlaşmanın minimum seviyede olduğu milli park hem oksijen seviyesi hem de zengin flora-fauna çeşitliliği hem de el değmemiş ormanlık alanlarının fazlalığı nedeniyle (27 bin hektar) sadece bölgedeki değil, tüm dünyadaki en özel coğrafyalarından biri kabul ediliyor. O yüzden buraya kadar gelmişken tatilinizi sadece kayakla sınırlamayıp çevreye olabildiğince göz atmakta fayda var. Bölgedeki diğer aktivitelerin arasında Atatürk’ün okuduğu lise ve Osmanlılar Dönemi’ne ait tarihi mekân gezilerinin de yer aldığını hatırlatarak kayak merkeziyle ilgili detaylara geçelim.

Alp disiplini” kayakçılığının beşiği olarak bilinen Mavrovo Kayak Merkezi, yıllardır çeşitli resmi, ulusal ve Avrupa kayak kupalarına da ev sahipliği yapan özel bir yer. 5700 metrelik 11 ski lift ve 3 chair lifte sahip olan merkezin toplam kapasitesi 11.100 kişilik. Asansörlerinin sayısının fazla olması, 1860 metrelik zirveye çıkarken büyük kolaylık sağlıyor.

Gelişmiş altyapısı ile diğer kayak merkezlerinin birkaç adım önünde olan Mavrovo Kayak Merkezi’nde her düzeye uygun bir kayak ve board pisti yer alıyor.

Işıklandırılmış pistleri sayesinde cuma ve cumartesi günleri 19.00-22.00 saatleri arasında gece kayağı imkânı da sunan pist, bu özelliği nedeniyle de kayak severler arasında oldukça popüler. Eğer havaalanından doğruca Mavrovo’ya gelmek gibi bir düşünceniz varsa, Üsküp’ten kalkan özel tur otobüslerini kullanabilirsiniz. Haftanın yedi günü uçak seferlerinin olması ve vize alma zorunluluğunun bulunmaması, bu seyahati cazip kılan diğer nedenlerden.

Popova Sapka Kayak Merkezi

Balkanlardaki Shar (Şar) Dağları, 240 bin hektardan fazla alanı kaplayan uçsuz bucaksız konumuyla nefesleri kesen bir güzelliğe sahip. Kuzey Makedonya’nın biyolojik çeşitliliğinin büyük bir kısmına ev sahipliği yapan Shar Dağları, nesli tükenmek üzere olan Balkan vaşağı da dahil olmak üzere birçok memeli türünün de yaşam alanı. Ve artık yeni alınan karara göre bu doğa hazinesi, değerli ekosistemleri ve habitatları koruma altında olan devasa bir milli park! Makedonları oldukça heyecanlandıran ve mutlu eden bu haber, dünyamızın geleceği anlamında da umut vaat eden bir karar. 

Bu çiçeği burnunda milli park, Makedonya’nın en eski ve en büyük kayak merkezlerinden birine de ev sahipliği yapıyor. Geçmişi 1947’ye dayanan Popova Sapka Kayak Merkezi, deniz seviyesinden 2500 metre yüksekliğindeki konumu nedeniyle bölgenin en çok tercih edilen kayak destinasyonlarından. Ama tercih edilmesinin tek sebebi bu değil elbette. Tesis, 800 metrenin üzerinde kayağa elverişli dikey ve geniş pistlere ve bölgedeki en modern telesiyej sistemine sahip.

Özellikle son yıllarda popülaritesi giderek artan kedi kayağı (cat ski) yapmak için mükemmel koşulları, tüm seviyelerden snowboardcuları ağırlamaya olanak tanıyan pistleri ve inişleri daha da keyifli hale getiren el değmemiş manzaraları, burayı gerçekten de cazip bir lokasyon haline getiriyor.

Kayak merkezinde konaklayabileceğiniz rustik otel, deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikte yer alıyor. Ayrıca Makedonya’nın en yüksek zirvelerinden biri olan 2748 metrelik Titov Vrv de bu sınırlar içerisinde.

Toplam uzunluğu 14 bin metreyi bulan pistlere ve saatte 11.000 kayakçıyı ağırlayabilecek kapasiteli birçok telesiyeje sahip merkez, profesyonel serbest sürüşçülerden yeni başlayanlara kadar her seviyeden kayakçıyı ağırlayabilecek donanımda. Her yıl “slalom” ve “dev slalom” kategorilerinde Uluslararası Sharplanin Kupası’nın düzenlendiği merkezin sahip olduğu eğimlerin de FIS kriterlerine uygun olduğunu eklemek gerek.

Popova Sapka Kayak Merkezi, Üsküp’ün 70 kilometre uzağındadır. Havaalanından direkt gelebilmek için Kalkandelen üzerinden taksi, otobüs veya tren seferlerini tercih edebilirsiniz. Eğer geliş amacınız kedi kayağını deneyimlemek ise, önceden Cat Ski operatörleri ile irtibat kurmanız halinde özel transfer araçlarını da kullanmanız mümkün. Aynı olanağın, konaklayacağınız otel tarafından da sunulduğunu hatırlatalım.

Pelister Milli Parkı

Makedonya’nın güneybatı kesiminde, Baba Dağı’nın kuzey yamacında 12.500 hektarlık alana konumlanan milli park, Makedonya’nın en eski milli parkıdır. İsmini ise 2601 metrelik yüksekliğiyle bölgenin en yüksek tepesi olan Pelister’den almıştır.

Bölge kayak sporunun yanı sıra dağcılık ve yürüyüş yapmak için de sıkça tercih edilen ideal noktaların başında geliyor. Özel jeolojik yapıları, “Pelister’in Gözleri” olarak tanınan buzul gölleri, kayalıklarla dolu nehirleri, sıra dışı bitki örtüsü ve yüksekliği 40 metreyi bulan değerli Makedon çam ağaçlarının fazlalığı nedeniyle doğaseverlerin kaçırmamaları gereken bir doğa harikası olan milli park, ikliminin elverişli olması nedeniyle yılın her zamanı ziyaret edilmeye de olanak tanıyor.

Yılın her zamanı başka başka güzellikler sunuyor dedik ama asıl macera, kışın ilk karının düşmesiyle başlıyor. Nispeten küçük bir kayak merkezi olan Pelister Milli Parkı içerisinde yer alan merkez, doğal güzellikleri ve imkanları sebebiyle oldukça rağbet gören bir yer. Yenilenmiş teleferiklere, slalom ve dev slalom yarışmalarına uygun iki kayak pistine, çeşitli konaklama tesislerine ve restoranlara sahip olan merkezde kar heyecanı aralıkta başlar ve mart sonuna kadar devam eder.

Tesiste yer alan telesiyejler, Makedonya’nın diğer kayak merkezlerinin çoğundaki gibi çift kişiliktir ve kayakçıları 1.400 metredeki başlangıç noktasından 1.800 metreye çıkarır. Eğer gözünüzü Pelister Dağı’nın zirvesine diktiyseniz bu, 800 metrelik bir tırmanışı daha göze almanız gerektiği anlamına gelir ki eğer deneyimli bir kayakçı değilseniz, gerçekten zorlu olan bu bölgede, inişin heyecanlı olduğu kadar riskli olduğunu da hatırlatmamız gerek.

Cat Ski, yani Kedi Kayağı Pelister Kayak Merkezi’nde de en çok tercih edilen sporlardan biri. Oradaki yerel ekip sizi güvenli ve keyifli bir kayak için ihtiyaç duyacağınız her konuda yönlendirmeye hazır bir şekilde bekliyor. Merkezde kayak ekipmanlarını kiralama imkânınız da var ancak bunu daha önce deneyimleyenlerden öğrendiğimiz kadarıyla, kendi ekipmanlarınızı yanınızda götürmeniz sizin açınızdan daha avantajlı.

Son olarak bölgeye ulaşımdan da biraz bahsedelim. Pelister Kayak Merkezi, başkent Üsküp’e iki buçuk saati Bitole kentine ise otuz dakika uzaklıkta yer alıyor. Çetin doğası nedeniyle buraya toplu taşıma ile gelmeniz biraz zor, en iyisi bir havaalanı transfer aracını kullanmak. Tabi bunun için önceden rezervasyon yaptırmak iyi olabilir.

Krusevo Kayak Merkezi

Özellikle kış ayları için ünlü bir turizm merkezi olan Krusevo, deniz seviyesinden 1350 metrelik yüksekliği ile Makedonya’nın en yüksek yerleşim yeridir. Aynı zamanda da en soğuk; çünkü ılıman karasal bir iklime sahip kentte ortalama sıcaklık 10 santigrat derecedir.

Geçmişi kahramanlık hikayeleri ile dolu olan Krusevo, aynı zamanda ülke tarihinde iz bırakmış pek çok sanatçının da doğum yeri. Ve kentte keşfedilmeyi bekleyen gerçekten çok hikâye, gezilecek çok fazla yer ve balıklama dalınacak pek çok macera var. Yamaç paraşütü, bisiklet, yürüyüş ve kayak, bölgede en çok tercih edilen spor aktivitelerinin başında geliyor. Zengin tarihi, mimarisi ve doğası nedeniyle yıl boyu ziyaret edilebilir ancak yüksek konumu, onu özellikle kış destinasyonları arasında çok özel bir yere koyuyor.

Kasımda başlayıp mart sonuna kadar süren kış mevsimi, Krusevo’nun kayakçılar tarafından sık sık ziyaret edildiği dönem. Kayak merkezinin şehirden çok uzakta olmaması, onu günübirlik ziyaret edilecek bir destinasyon haline getiriyor. Stanic bölgesinde, Bushova Dağı’nın her iki tarafında yer alan pistlerin biri 1.200, diğeri 1.400 metre. Ayrıca tesis saatte 720 kişi kapasiteli çift kişilik ve saatte 600 kişi kapasiteli tek kişilik telesiyejlere sahip.

Burası, kayağa yeni başlayan hevesli kayakçılar için en uygun merkezlerden birisi çünkü hem ekipman kiralayabilecekleri yerler hem de eğitim alabilecekleri uzman okullar yer alıyor.

Her ne kadar şehre yakın olduğu için günübirlikçilere hitap ediyor olsa da, Krusevo’da konaklamak isteyenler için meşe ormanlarıyla çevrili, güzel manzaralara ve teraslara sahip süit odalar tasarlanmış. Fin saunası, jakuzi, spa ve havuz seçenekleri de konaklamanın sunduğu bonuslar.

Krusevo Kayak Merkezi’ne ulaşım Üsküp’ten otobüslerle sağlanıyor. Kente ulaştığınızda, iki kilometre uzaklıktaki teleferiğe gelmek için taksilerden faydalanabilirsiniz.

Makedonya'daki kayak merkezleri ile ilgili merak ettiğiniz her bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.