KIYAMET TURİZMİNİN YILDIZLARI: BUGARACH VE ŞİRİNCE

Kıyamet senaryoları ve 21 Aralık 2012 hakkındaki konuşmaların artması Meksika’nın turizmini ciddi şekilde etkilemiş durumda. Meksika’yı yılda ziyaret eden turist sayısı ortalamada 22 milyon kişi iken 2012 senesinde sadece Chiapas, Yucatan, Quintana Roo, Tabasco ve Campeche bölgelerini  52 milyon turist ile tamamlayacakları düşünülmekte.

Turizm’de kendini gösteren iki önemli nokta daha var. Bunlar Fransa’daki Bugarach köyü, diğeri ise Türkiye’deki Şirince.

Kendilerini "Mavi Enerji Grubu" olarak nitelendiren bir grup, 21 Aralık 2012'de dünyanın sonu geldiğinde sadece bu iki bölge etkilenmeyeceğini düşünüyorlar. Bu nedenle 21 Aralık 2012 tarihinde bu bölgelerde turizm patlaması yaşanacak.

189 kişilik nüfusu olan Bugarach, Fransa’nın güneybatısındaki Aude bölgesinde yer alan ufacık bir yerleşim. Şarap üretimi yapılan Corbières bölgesindeki en yüksek dağın eteklerinde kurulmuş sessiz sakin bir yerleşim. Ancak son dönemlerde dünyanın sonu geldiğinde Bugarach’a bir şey olmayacağını düşünenler tarafından istila edilmiş durumda. Son dönemde dünyanın çeşitli bölgelerinden gelip buraya yerleşenler nedeniyle köyün nüfusu kat ve kat artmış durumda.

Aynı zamanda buraya akın edenler köy yakınlarında Pic de Bugarach adı verilen kayalıkların da bir uzay üssü olduğuna inanıyorlar. Hatta 21 Aralık 2012’de kıyamet yaşanırken uzaydan gelecek olan UFO’ların bu kayalıkları üs olarak kullanacaklarını düşünüyorlar. Aslında UFO’ların bu bölgeye ineceği söylentisi, burada ölen bir çiftçinin kayalıklarda UFO benzeri şeyler gördüğünü söylemesi üzerine çıkmış. Bunun üzerine son 10-11 senedir UFO meraklıları bu köyü ziyaret etmeye başlamış. Hele ki ABD’deki UFO ile ilgili bazı sitelerin kıyamet günü ile ilgili yaptıkları açıklamada hayatta kalmak isteyenlerin Bugarach’a gitmelerini nasihat edince, doğal olarak bu köyde ne sessizlik kalmış ne de sakinlik. Yılın başından bu yana köye 20.000’e yakın kişi gelmiş. Ama halk Aralık’ta bu bölgeye akın olacağını düşündüklerinden ordudan yardım istemeyi bile düşünüyorlar. Bugarach’ta yaşayan yerel halk ise bu iddialara pek inanmıyor ve sakin sessiz hayatları bozulduğu için bir hayli mutsuzlar. Her yerde UFO’ları beklemekte olan ve
Meditasyon yapan insanların varlığından rahatsızlar. Tek memnun kişi ise köydeki pansiyonu işleten ve her gün yatak kapasitesini arttırmak durumunda kalan işletmeci.

Tabii bu inanış da Bugarach’ı tam bir çekim merkezi haline geliyor. Hem hayatta kalmak isteyenler, hem de UFO görmek isteyenler Bugarach’a koşuyor.

Bir de Şirince’ye koşanlar var. İnanışa göre dünya üzerinde kıyametin uğramayacağı bir yer daha var ki, o da Şirince. Şirince’ye gelenlerin bir kısmı gerçekten kıyametin kopacağına ve o gün dünyada Şirince’ye inecek olan Hz. İsa’nın kendilerini kurtaracağına inanıyor, kimisi ise bu günü festival havasında kutlamak istiyor.

Dört butik otel ve pek çok pansiyona sahip olan Şirince’de şimdiden 21 Aralık 2012 tarihinde tüm odalar dolmuş vaziyette. Gelen talebi karşılayamama durumu Bugarach gibi Şirince’de de mevcut. Normal şartlarda 500-600 kişiye yetebilecek konaklama varken, beklenen turist sayısı 50.000 civarında. Pek çok kişi bu dönem için evini pansiyona çevirse de yine de talebe yetmiyor. Bu da ister istemez fiyatlarda ciddi oranda artışa neden olmuş. Bir gece, oda-kahvaltı 2 kişilik konaklama ücretleri 800 – 1.000 TL’ye yaklaşmış durumda.

Bu da bazı turistleri alternatif çözüm aramaya itiyor. Arazi sahiplerinden kamp kurmak için arazi kiralıyorlar. Kiraladıkları alanlarda ise kamp kurmayı planlıyorlar.

Artık tercih yapma zamanı… Bugarach’a gidip, uzaylılarla tanışmak mı, yoksa Şirince’ye gidip Hz. İsa tarafından kurtarılmak mı istiyorsunuz?

Tabii bir seçenek daha var ki, o da “Sıradan günlerden biri daha” diyerek dünyayı evinizden izlemek…

*** 21 ARALIK 2012 KONULU DİĞER YAZILARIMIZ:

www.gezimanya.com/Yazilar/farkli-milletler-farkli-davranislar-ve-21-aralik-2012

http://www.gezimanya.com/Yazilar/21-aralik-2012%E2%80%99ye-hazir-misiniz

Etiketler