Şezlong Savaşları Tarih mi Oluyor?

Korkarım bir devir kapanıyor. Her şey gibi tatil alışkanlıkları da kapitalizmin kurbanı oluyor.

TATİLCİLER İÇİN BİR DEVİR KAPANIYOR

Bir tatil klasiğidir, sabah erken kalkmak, gün boyunca gölgede kalacak ama aynı zamanda da olup biten her şeyi görebileceğiniz havuz veya deniz kıyısındaki bir şezlonga havlu atıp, çanta koyarak yer tutmak. Ancak, asırlık tur operatörü Thomas Cook uygulamaya başladığı bir yöntemle bu geleneği belki de bir daha dirilmemek üzere toprağa gömüyor.


HANIM KALK ŞEZLONG KAPALIM DERDİNE SON

Planladığınız tatilin başlangıcına 6 gün var. Tatili paketini satın aldığınız tur operatöründen bir mail alıyorsunuz. Tatile ilişkin bir aksilik mi var diye tereddüt içinde okumaya başlıyorsunuz. O da ne? Tur operatörünüz tatiliniz boyunca kullanacağınız ve yerini ekli şezlong planından seçeceğiniz bir şezlongu sizin için ayırabileceğini söylüyor. Düşünsenize her sabah erkenden kalkıp, koşa koşa yer tutmak için havlu atmak, plaj çantası koymaktan kurtulacaksınız.


BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA

Şüphesiz bedava peynirin sadece fare kapanında olacağını bilecek kadar hayat tecrübesine sahipsiniz. Ve ilk iş olarak kaç para diye soruyorsunuz. Aldığınız cevap da sizin sorunuz kadar net ve kısa “Sadece 25 euro”. Şimdilik sadece üç otelde başlayan bu hizmet kuvvetle muhtemelen hızla yayılacak ve ilk etapta bu yaz 30 oteli kapsayacak.

Thomas Cook İngiltere Genel Müdürü Chris Mottershead uygulama ile alakalı olarak “Geleneksel paket tatiller geçmişte kaldı. Tatilciler bugün paketlerini kişiselleştirmek, ihtiyaç ve yaşam tarzlarına en uygun unsurları karıştırıp eşleştirmek istiyorlar.” diyerek uygulamanın büyük ilgi göreceğini söylüyor ve tahminlere göre otellerdeki şezlongların % 80 ile % 90’ı bu yöntemle satılabileceğini ekliyor.


SADECE ŞEZLONG DEĞİL, KALINACAK ODA DA ÖNCEDEN SEÇİLEBİLECEK

Geçtiğimiz yıl benzeri bir uygulamayı otel odaları için başlatan Thomas Cook, deneme aşamasında 10.000’den fazla rezervasyonun bu şekilde yapıldığını ve söz konusu uygulamanın gördüğü ilgi doğrultusunda uygulamanın 300 otelde devam edeceğini belirterek, oda seçmek isteyen tatilcilerin oda başına 30 € ödeyeceğini hatırlatıyor.

Bakalım tur operatörleri için söz konusu ilave gelir getirici pazarlama uygulamaları ülkemizdeki tur operatörlerince ne zaman hayata geçirilecek ve tatilcilerce ne kadar ilgi görecek.

İstanbul, 29 Ocak 2018
 
www.gezmekyetmez.com

Etiketler

Oğuz Otay

Yazar Hakkında

Oğuz Otay

Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Diyarbakır havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikt