Tarihteki En Büyük Hortumlar

Temelde basınç farklarından meydana gelen rüzgâr sütunları olan hortumlar, ısı farklarının bariz olduğu okyanus kıyılarını vurmayı pek sever. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Ülkemizde görüldüğü yerde haber olan, içimize korku salan hortumlar, tropik bölgelere nazaran sadece birer saç teli. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Hızının saatte 100 kilometreyi geçmesiyle kasırgaya dönen bu rüzgârlar; oluştukları bölgelere göre Hurricane, Tayfun ve Tornado olarak isimlendiriliyor ki bunlar da genel olarak tropik siklonlar. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Kesin olmamakla birlikte yarım metreyle kilometrelerce genişliğe ulaşabilen bu meteorolojik depresyonlar binlerce kilometrekarelik alanları da etkileyebilir. Her yıl ABD başta olmak üzere dünyada can ve mal kayıplarına sebep oluyor. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Konu ABD’den açılmışken 2005 yılında meydana gelen meşhur “Katrina Kasırgası” en pahalı kasırga olma özelliğini taşıyor. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Bir hafta süren ve Florida açıklarından ülkenin doğu sahillerine ağır zararlar veren kasırganın maliyeti yaklaşık 110 milyar $ olmuş. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Pasifik’te 1979 yılında oluşan ve 20 gün süren Tip Tayfunu saatte 300 kilometreyi aşan rüzgârları ve 2200 kilometrelik genişliğe sahip olmasına rağmen okyanus üzerinde oluştuğundan fazla can kaybına sebep olmamıştır. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

2013 Mayısı’nda Oklahoma City’nin hemen dışında meydana gelen El Reno Kasırgası, 4.2 kilometrelik çapıyla en geniş hortumdur. Sadece 40 dakika süren felakette 30 milyon dolarlık maddi hasar meydana gelmiştir. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Bangladeş’i sarsan felaketlerden sadece biri olan Daulatpur–Saturia Hortumu, 1989’da meydana geldiğinde 1300 kişinin canını aldı ve 80 bin kişiyi evsiz bıraktı. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Kasım 1970’te 10 gün süren Bhola Siklonu sona erdiğinde, yarım milyon kişinin ölümüne sebebiyet vermiş, bölgedeki evlerin % 85'i yok olmuş ve doğrudan etkilenenlerin sayısı 3,5 milyonu bulmuştur. Fotoğraf: Kaynağı için tıklayın »

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.