Türbülans Nedir?

Türbülans, hava yolculuğunda yaygın bir olaydır. Bazı gezginler için korkutucu veya mide bulandırıcı olabilirken, genellikle rutin bir şeydir. Türbülans çoğu zaman saniyeler sürüp hiçbir şey olmamışçasına yolculuğa devam edilen bir olayken bazı durumlarda uçaklar acil iniş yapmak zorunda kalmaktadır. Aynı zamanda hava yolcularının yaralanmasının en yaygın nedenidir: Sadece ABD'de türbülans nedeniyle her yıl yaklaşık 58 yaralanma meydana gelmektedir.


 
Türbülans, okyanustaki dalgalara benzeyen hava akışındaki bir rahatsızlıktan ibarettir. Birçok şey bu rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Ancak hiçbiri anlaşılmaz nedenler değildir. En azından pilotlar için… Pilotlar sebep olan veya olabilecek her koşulun farkında olarak yolcuları bu koşullara karşı koruyabilmektedir. Türbülansa neden olan en yaygın durum ise hava koşullarındaki ani değişimdir.
 
Türbülans rahatsız edici bir unsur olabilir ama bu, tehlike teşkil ettiğini göstermemektedir. Türbülans adı verilen bu hava olayı uçmanın bir parçasıdır ve korkulmaması gerekmektedir. Yaralanmaların birçoğu da zaten oluşan korkunun yarattığı panikle veya kemerlerin takılmamasından dolayı meydana gelmektedir.

Türbülans dereceleri

Uçak veya türbülans korkusu olan bir yolcu için, hafif türbülans bile can sıkıcı olabilmektedir.  Ancak pilotların bakış açısından bakıldığı zaman hafif türbülans bir taksi şoförü için engebeli bir yol ya da bir tren sürücüsü için rayın bir bölümünün hafif pürüzlü olmasından farklı değildir.
 
Orta düzeyde türbülans yine pilotlar için normal bir süreç iken 10-15 dakika belki de birkaç saat sürebilme ihtimalinden dolayı yolcuları rahatsız edebilir. Ancak tehlike arz etmemektedir. 


 
Ciddi türbülans ise son derece nadir görülen bir olay olmakla birlikte oldukça rahatsızlık verebilmektedir ancak yine tehlikeli değildir. Kabin görevlileri tarafından söylenen her şey harfiyen uygulandığı takdirde herhangi bir zarar görülmez.
 
Uçuş sırasında pilotların tüm süreç boyunca kemer taktığı bilinmektedir ve yolcuların da bunu yapması gerekmektedir. Özellikle böyle durumalarda yaralanmamak ve kendinizi güvende hissetmek istiyorsanız mutlaka kemerinizi takmanız gerekmektedir. Kemerinizi taktığınız sürece başınıza gelebilecek en kötü şey suyunuzun veya kahvenizin dökülmesi olacaktır.