Türkiye'nin Aşı Sertifikası Anlaşması Yaptığı Ülkeler

Türkiye’nin COVID-19 aşılarının karşılıklı tanınarak seyahat kısıtlamalarının kaldırılması için anlaşma yaptığı ülke sayısı Yunanistan’ın da eklenmesiyle dörde ulaştı.

COVID-19 salgının tüm dünyayı etkisi altına alması ile birlikte karantina, seyahat yasakları ve uçuşların askıya alınması gibi tedbirler turizm sektörünün büyük bir yara almasına yol açtı.

Aşılama sürecinin hız kazanmasıyla birlikte ülkeler arasında imzalanan aşı sertifikası anlaşmaları  seyahat yasağının kaldırılmasının yanı sıra birçok muafiyeti de beraberinde getirecek.

İşte Türkiye’nin karşılıklı aşı sertifikası anlaşması yaptığı ülkeler…

1

Sırbistan

Türkiye ile Sırbistan vatandaşları Koronavirüs aşı sertifikası ile seyahat edebilecek. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, iki ülke arasında yapılan anlaşma çerçevesinde 14 Mayıs 2021 tarihinden itibaren, Türkiye’de yetkili makamlardan alınmış COVID-19 bağışıklık/aşı sertifikasının bulunması halinde PCR testine ve karantina uygulamasına tabi olmadan Sırbistan’a seyahat edebilecek.

Sırbistan Cumhuriyeti vatandaşları da Sırbistan yetkili makamlardan alınmış COVID-19 bağışıklık/aşı sertifikasının bulunması halinde PCR testine ve karantina uygulamasına tabi olmadan Türkiye’ye seyahat edebilecek.

18 yaş ve altı Türkiye Cumhuriyeti ve Sırbistan vatandaşları, aşı sertifikası bulunan ailelerine refakat ettikleri hallerde, yukarıdaki maddeler kapsamında test ve karantinadan muaf tutulacak.

Macaristan

Macaristan ve Türkiye arasında yapılan karşılıklı anlaşma çerçevesinde; iki ülke karşılıklı olarak birbirlerinin Koronavirüs aşı sertifikasını tanıma kararı aldı. Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto Facebook hesabından yaptığı paylaşımında “COVID-19 aşısı uygulanan ve bu konuda sertifikası olan Türk ve Macar vatandaşları, test ve karantina zorunluluğu olmadan iki ülke arasında seyahat edebilecek” ifadesini kullandı.

11 Mayıs saat 00.01’den itibaren Türkiye veya Macaristan tarafından aşılanan kişiler, diğer ülkeye PCR testi veya karantina zorunluluğu olmadan gidebilecekler. Ayrıca aşı belgesi sahibi olan kişilerin 18 yaş altındaki refakatçileri de aynı şekilde muaf tutulacaklar.

Söz konusu anlaşma Macaristan ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılmış bir ikili anlaşma olduğundan; başka Schengen üyeleri veya komşu ülkeler için geçerliliği olmayacak.

Türkiye veya Macaristan resmi kurumları tarafından vurulan her aşı kabul edilecek.

Bulgaristan

Türkiye ve Bulgaristan arasında aşı sertifikası şartlarını yerine getirenler ülkeye girişlerde Koronavirüs testi ve karantina uygulamasından muaf olacak.

28 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’deki yetkili makamlar tarafından alınmış COVID-19 bağışıklık/aşı sertifikalarının (Sinovac ve Pfizer/BioNTech) bulunması halinde ayrıca PCR testi ibrazı ve karantina uygulamasına tabi olmadan Bulgaristan’a seyahat edebilecek.

Bulgaristan vatandaşlarının da Bulgaristan yetkili makamlarınca tanzim edilmiş COVID-19 bağışıklık/aşı sertifikalarının bulunması halinde (2.dozdan en az 14 gün sonra) Türkiye’ye PCR testi ibrazı ve karantina zorunluluğundan muaf bir şekilde girmelerine izin verilecek.

18 yaş ve altı Türkiye Cumhuriyeti ve Bulgaristan vatandaşları, aşı sertifikası bulunan ailelerine refakat ettikleri hallerde, yukarıdaki maddeler kapsamında test ve karantinadan muaf tutulacak.

2

Yunanistan

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’ın başkenti Atina’da Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, iki ülkenin turizmde iş birliği için aşı sertifikalarının tanınması konusunda anlaştığını duyurdu. Böylece Yunanistan ve Türkiye vatandaşları, mevcut COVID-19 aşılarını vurulmaları veya negatif PCR testi almaları halinde her iki ülke arasında seyahat edebilecek.

01 Haziran 2021 tarihi itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türkiye’deki yetkili makamlar tarafından alınmış COVID-19 bağışıklık/aşı sertifikalarının bulunması halinde ayrıca PCR testi ibrazı ve karantina uygulamasına tabi olmadan Yunanistan’a seyahat edebilecek.

Yunanistan vatandaşlarının da Yunanistan yetkili makamları tarafından alınmış COVID-19 bağışıklık/aşı sertifikalarının bulunması halinde Türkiye’ye PCR testi ibrazı ve karantina zorunluluğundan muaf bir şekilde girmelerine izin verilecek.

18 yaş ve altı Türkiye Cumhuriyeti ve Yunanistan vatandaşları, aşır sertifikası bulunan ailelerine refakat ettikleri hallerde, yukarıdaki maddeler kapsamında test ve karantinadan muaf tutulacak.