Ucuz Seyahat Etmenin Yolları

1.Evinizi Kiraya Vermek Bu yönteme çoğunlukla Avrupa ve Amerika’da rastlayabilirsiniz. Uzun bir yola çıktığınız zaman evinizi kiraya vermek seyahat masraflarınızı gözle görünür şekilde azaltacaktır.

2.Küçük İşler – Büyük Kazançlar Yöntemi Bazen insanlar evlerinde bedava veya daha kibarca ücretsiz olarak kalmanıza izin verirler, tabii köpeklerini yürüyüşe çıkardığınız sürece. Yaygınlaşmaya başlayan bu yöntem evin küçük işlerini yapıp, karşılığında konaklamayı bedavaya getirmeye dayanıyor. Bir bakın deriz.

3.Para Toplamak Eğer gitmek istiyorsanız hedefinize sadık kalın, bu maddenin özü bu. Şımarmanın, yakınmanın alemi yok.

4.Ortak Araba Kullanımı Biz bunu tarif etmek için bu kadar çok kelime kullansak da İngilizcede ‘’carpool’’ demek yeterli oluyor. Carpool aynı yöne giden ve masrafları azaltmak isteyen insanların ortak araç kiralamasına dayanıyor. Yani arkadaşlarınızla aranızı iyi tutun yolda ortak aramaktansa arkadaşınızı ikna edin.

5.Ev Takası Popülerliği artmaya başlayan bir yöntem daha. Dünyanın bir başka yerinde oturan biriyle anlaşıp, evlerinizi belli süreliğine takas edebilirsiniz. İstediğiniz bölgenin günlük yaşamına dahil olabilir ve konaklama masrafını sıfırlayabilirsiniz. 

6.Yat Mürettebatı Olmak Bu seçenek belki her gruptan insana hitap etmiyor olabilir ama yakınınızda marina varsa gidip biraz arkadaşlık kurmak iyi bir fikir olabilir. Bu sayede eğer mürettebat açığı veya ani planlar olursa kendinizi bir yatla denizin ortasında bulabilirsiniz.

7.Cruise Mürettebatı Olmak Son yıllarda cruise seyahatlari oldukça rağbet görür hale geldi. Binlerce yolcusu olan bir cruiseda görevli olmak, bir yata göre görece daha kolay ve eğlenceli olacaktır. Özellikle dil bilen genç yaş populasyonu için bu oldukça uygulanabilir bir seçenek

8.Tabana Kuvvet Eğer senin ve gideceğin destinasyonun arasında okyanus yok ise kullanabileceğin ve oldukça ucuz iki ayağın olduğu inkar edilemez. Olur mu ya? demeyin adamlar yapmış, olmuş, gördük.

9.Wwoof Bu ipe sapa gelmezmiş gibi görünen kelimenin bir anlamı var. The World Wide Opportunities on Organic Farms. Özellikle taşı, toprağı, doğaya sevenler ve de ek olarak şekil yapmak isteyenler için bu fırsat ağızlarının suyunu akıtacak cinsten. Wwoof ağında olan çiftliklerle konuşup buraya gönüllü olarak katılıp çiftlikte belli başlı işlere yardımcı olursanız yemek ve odayı kaparsınız. İş gücünüzle hayat ihtiyaçlarınız takas ediliyormuş gibi. 

10.Otostop Çekmek Yürümek ve yol parası vermek istemeyenlerin zamanın başlangıcından beri kullandığı yöntem, otostop çekmek. Fakat son yıllarda özellikle kadınlara yapılan saldırılar göz önüne alındığında, otostop çektiğiniz kişinin profilini biraz incelemek fena olmayabilir.

11.Çadır Kurmak Yolculuk ve kalacak yer seyahatinizin iki majör gideridir. Bunlardan birini yok etmek isterseniz bir çadır seti alabilirsiniz. Artık her yer sizin eviniz!

12.Burs Alın Efendim olur mu öyle? demeyin, olur. Pek çok öğrenci yurtdışı eğitimi için aldığı bursları, hibeleri dünyayı gezmekte yardımcı olarak da kullanıyor. Hem ailenizin bunu onaylaması görece daha kolay olacaktır.

13.Hafif Çanta Yöntemi Pek çoğumuz çantamızı gereksiz şeylerle doldururuz, hediyelik eşyalarda bunlardan biridir. Eğer bu listeyi okuyorsanız zaten çok paranızın olmaması kuvvetle muhtemeldir, bu sebepten çantanızı hediyelik, anılık, incik cincik şeylerle doldurmaktan vazgeçin. Fotoğraf çekin ve sevdiklerinize bu tarz şeyler götürün.

14.Ucuz Uçak Bileti Özellikle Avrupa destinasyonlarında zaman zaman tadından yenmeyen fiyatlarda uçak biletleri bulabilirsiniz. Gerekirse 8 ay öncede alın kenara koyun, lazım olur 3 – 5 euro dediğiniz nedir ki. 

15.Hostelde Çalışmak Pek çok yer çalışmak için bir takım bürokratik basamakları çıkmanızı istese de bunu istemeyen, iş gücüne ihtiyaç duyan kurumlar da var. Bu gibi yerleri bulup hem para kazanıp hem de konakladığınız bölgede kalabilirsiniz. Oldukça fazla sayıda insanın bu şekilde çalıştığını da belirtelim.

16.Herhangi Bir Yerde Çalışmak Bu madde aslında bu yazının temeli. Gittiğiniz yerde herhangi bir iş bulup çalışmak, seyahati ucuza getirmenin suyu, canı adeta. Üstelik seçenekleriniz inanamayacağınız kadar çok. İster bir bahçede meyve toplayın, ister bir çiftliğe gidin, isterseniz coffe shoplara girin.. İhtiyacınız olan şey biraz cesaret ve özgüven!

17.Her Şeyi Planlamayın! Bazen gitmek istediğiniz yerin tam tersine doğru yürümelisiniz. Aksilikler olabilir, seçenekler değişebilir. İstediğiniz şey olmadı diye, olacaklara gebe ihtimalleri çöpe atmayın. Eğer Hollanda’ya gidemiyorsanız Prag’a bilet bulmaya bakın.

18.Grup Turlara Katılın Bir tura katılmak illa bir rehberin arkasında gezmek demek değildir. Kalabalık bir toplulukla uçuş yapıp sonrasında rotanızı çizebilirsiniz, özellikle kampanya yapan ve konaklama, vize gibi işlemleri halleden turlar oldukça hesaplı olacaktır.

19.Sokak Yemekleri Yiyin Yemek yemek için avuç avuç paralar harcamayın, hayat sokakta atar unutmayın, 1 dolardan az paralara karnınızı doyurabilirsiniz.

20.Mücadele Gerektiren Çılgın Şeyler Yapın Bu biraz daha ilgi alanında profesyonelleşmiş kişilere yönelik bir seçenek. Eğer mücadeleci ve inatçı bir kişiyseniz çılgın şeyleri yapmak için kendinize pek çok sponsor bulabilirsiniz. Mesela Everest’e tırmanmak gibi.

21.Couch Surf Couchsurfing.com gibi sitelere üye olup hem arkadaş edinebilir hem de arkadaş edindiğiniz ülkede kendinize kalacak bir yer bulabilirsiniz. Kaçırmayın hemen katılın diyoruz. Ayrıca kalacağınız ya da sizde kalacak kişinin temel profilini belirleyebilirsiniz.

22.Yarışmalara Katılın Bu alışık olmadığımız bir durum olsa da, yapan insanlar olduğundan belki faydası olur diye yazıyoruz. Çekilişlerde, yarışmalarda sponsor firmaların belirlediği destinasyonlara verilen ödülleri küçümsemeyin. Eğer sizi bedavaya bir çöle yolluyorlarsa, çölü de görmüş olursunuz biraz pozitif olun. Galeri Kaynak: www.list25.com