Abhazya Mutfağı

favewallpapers.com-13475.jpg

Abhazya’da tarım ve sığır besiciliği yaygın şekilde yapılmaktadır. Dolayısıyla Abhazya mutfağında da bunun etkileri görülür. Abhazya mutfağının tipik yemeği mısırdır. Ayrıca haşlayıp üzerine yağ gezdirerek yaptıkları mamaliga hemen her yemeğin yanında mutlaka servis edilir. Mamaliganın peynirli ya da sütlü gibi farklı çeşitleri de mevcuttur. Mısır ekmeğinin de çokça tüketildiği Abhazya mutfağında peynir ve yoğurt de vazgeçilmezler arasındadır.

Kümes hayvanları Abhazya mutfağında çokça tüketilmektedir. Özellikle çorbalarında çokça tavuk suyu kullanmaktadırlar. Ülkede sebze üretimi yaygın olduğu için çok çeşitli sebze yemekleri vardır. Mevsimine göre bezelye ve cevizi de yemeklerinin içinde çokça kullanan Abhazyalıların en sevdiği yiyeceklerden biri achapa adını verdikleri salatalarıdır. Yeşil bezelye, lahana, pancar yaprağı, saparna, mevsim yeşillikleri, ceviz, sos ve baharatlarla hazırladıkları salatayı hemen her yemeğin yanında tüketmektedirler.

Ülke mutfağının en bilinen tatlarından biri adjikadır. Bir tür sos olan adjika salatalardan yemeklere pek çok şeyle kullanılmaktadır. Sarımsak, türlü bitkiler ve kırmızıbiber kullanarak hazırladıkları sosun yemeğin lezzetine lezzet kattığını söylerlemektedirler.

Ülkede bal da çok fazla sevilmektedir. Atshadzyua adını verdikleri ballı geleneksel içeceklerinin her türlü hastalığa iyi geldiğini düşünen Abhazyalılar için bal antik dönemlerden beri vazgeçilmezdir. Ülkede şarap üretimi gelişmiştir. Bugün pek çok çiftçi kendi şarabını kendisi üretmektedir. Bouquet of Abkhazia, Psou, Lykhny, Apsny ve Anacopi Abhazya’nın yerel şarap markalarıdır. Ülke mutfağının bir diğer geleneksel içeceği ise chacha adını verdikleri üzüm votkasıdır.