Colorado Hakkında Temel Bilgiler

lake-irene-1679708_960_720.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin en yüksek rakımlı eyaleti olan Colorado, Amerika Birleşik Devletleri’nin orta-batı bölgesinde yer alır. Güney Rock Dağları’nın büyük bir kısmını, Colorado Platosu’nun kuzeydoğusunu ve Great Plains olarak adlandırılan büyük ovanın batı kısmını çevreleyen Colorado eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri’nin elli eyaletinin içinde sekizinci büyük eyaletidir. Colorado, ilginç coğrafi yapısı sebebiyle birçok bölgesinde mikro iklimler görülebilen bir eyalettir. Zaman zaman ekstrem hava koşullarına da sahne olan Colorado eyaletinde şu ana görülen en yüksek sıcaklık 48 derece, en düşük sıcaklık ise -52 derece olmuştur.

Eyaletin ismi, zamanında İspanyolların isimlendirmiş olduğu Colorado Nehri’nden gelir (Rio Colorado). Colorado İspanyolcada kırmızı renkli veya kirli anlamındadır. İspanyolların bu nehre kirli anlamındaki “Colorado” ismini yakıştırmalarının sebebi nehrin dağlardan getirdiği alüvyonlardır. Colorado eyaletinin takma ismi yüzyıl anlamına gelen “Centennial State”tir. Çünkü Amerikan Bağımsızlık Bildirisi imzalandıktan hemen sonra Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri arasına girmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Hava Kuvvetleri Colorado eyaletine bağlı olan Colorado Springs şehrinde bulunmaktadır.

Aynı zamanda dünyaca ünlü kayak merkezlerinden Aspen, Colorado eyaletindedir. Dağları, ovaları, platoları, ormanları, vadileri, çöl arazileri, nehirleri, kısacası tüm doğal güzellikleriyle Colorado, hayat dolu bir eyalettir. Ayrıca Colorado bu güzelliklere ek olarak milli parklarıyla da meşhur olmuştur. Bu milli parklardan en popüler olan bazıları: Estes Park ve Grand Lake’te bulunan Rocky Mountains National Park, Montrose’da bulunan Black Canyon of The Gunnison National Park, Fruita’daki Colorado National Monument, Dinosaur National Monument’tır.


Tanıtıcı Video: