hawaii-2359012_960_720.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’ne en sonkatılan eyalet olan Hawaii, diğer Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinden oldukça farklıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nintek ada eyaleti olan ve adalar grubundan oluşan Hawaii, Büyük Okyanus’un kuzey kısmında toplanmış adalardan oluşur. 21 Ağustos 1959’da eyalet statüsünü edinen Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri’nin Okyanusya’da konumlanan ve adalardan oluşan tek eyaletidir. Orta ve güney Pasifik Okyanusu’ndaki adaların en kuzeyinde bulunan Hawaii, Pasifik Okyanusu’ndaen fazla alanı kaplayan takımadadır. Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri’ne ait olan, Kuzey Amerika’nın dışında konumlanmış tek eyalettir. Bir ucundan diğer ucuna, Hawaii takımadalarının iki noktası arasındaki mesafe 3.000 kilometreyi bulmaktadır. Yaklaşık 2.400 kilometreye yayılmış olan yüzlerce adadan oluşan eyalet, Hawaii takımadasının tamamını kaplamaktadır. Aşağı yukarı 20 adadan oluşan takımadaların en önemli ve büyükleri güneydoğuda bulunmaktadır. Hawaii takımadasının güneydoğusunda bulunan sekiz büyük adası kuzeybatıdan güneydoğuya şu şekilde sıralanmıştır: Niʻihau, Kauaʻi, Oʻahu, Molokaʻi, Lānaʻi, Kahoʻolawe, Maui, ve Hawai’i Adası. Sonuncu ada; volkanik Hawaii takımadalarının en büyüğü olan Hawai’i Adası Hawaii eyaletinin adıyla karışmaması için Büyük Ada olarak da adlandırılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük adası olan Hawai’i Adası diğer tüm Hawaii eyaletine bağlı olan takımadaların tamamının alanından daha büyüktür. Adada yedi farklı kalkan tipi yanardağ bulunmasının yanı sıra denizaltında da yanardağlar vardır. Yeryüzünde bulunan yanardağların bir kısmı hala aktif, bir kısmı da “uykuda” olarak tabir edilmektedir. Yalnızca Kohala Yanardağı’nın sönmüş olduğu bilinmektedir. Hawaii’de sualtı volkanlarından çıkan lavlar katılaşıp kaya halini almış ve adayı oluşturmuştur. Öle ki adaların alanını hala büyütmektedir. Volkanik adaların kıyıları çoğunlukla mercan kayalıklarıyla kaplıdır.
 
Takımadaların ilginç jeolojik yapısı, okyanus havası, doğal güzellikleri, coğrafyası, sıcak tropik iklimi, halka açık birbirinden güzel plajların varlığı ve hala faal olan yanardağları, başta turistler, biyologlar, sörfçüler ve araştırmacılar olmak üzere çok fazla sayıda insanı kendine çekmektedir. Özellikle 21. yüzyıldan itibaren Hawaii eyaletinin ekonomisinin büyük çoğunluğunu turizm sektörü ayakta tutmaktadır.
 
Eyaletin başkenti O’ahu adlı adasında bulunan Honolulu şehridir. Asyalıların çoğunlukta olduğu tek ABD eyaleti olan Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfus yoğunluğu açısından en yoğun 13. eyaletidir. Aynı zamanda 1.210 km uzunluğuyla Alaska, Florida ve Kaliforniya eyaletlerinden sonra en uzun sahil şeridine sahip eyalettir. 19. yüzyılda gerçekleşen işçi göçünün de etkisiyle oluşan bir milyonu aşkın nüfusuyla, Hawaii eyaletinin kültürü hem lokasyonu hem de yaşayan halkların getirdikleri gelenekler sayesinde Kuzey Amerika ve Asya kültürleriyle zenginleşip, renklenmiştir.
 
Hawaii eyaleti hakkında bir diğer ilginç bilgi ise, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı bir eyalet olmasına rağmen bayrağında Birleşik Krallık bayrağını bulundurmasıdır.

Tanıtıcı Video: