Hawaii Hakkında Temel Bilgiler

hawaii-2359012_960_720.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’ne en sonkatılan eyalet olan Hawaii, diğer Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinden oldukça farklıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nintek ada eyaleti olan ve adalar grubundan oluşan Hawaii, Büyük Okyanus’un kuzey kısmında toplanmış adalardan oluşur. 21 Ağustos 1959’da eyalet statüsünü edinen Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri’nin Okyanusya’da konumlanan ve adalardan oluşan tek eyaletidir. Orta ve güney Pasifik Okyanusu’ndaki adaların en kuzeyinde bulunan Hawaii, Pasifik Okyanusu’ndaen fazla alanı kaplayan takımadadır. Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri’ne ait olan, Kuzey Amerika’nın dışında konumlanmış tek eyalettir. Bir ucundan diğer ucuna, Hawaii takımadalarının iki noktası arasındaki mesafe 3.000 kilometreyi bulmaktadır. Yaklaşık 2.400 kilometreye yayılmış olan yüzlerce adadan oluşan eyalet, Hawaii takımadasının tamamını kaplamaktadır. Aşağı yukarı 20 adadan oluşan takımadaların en önemli ve büyükleri güneydoğuda bulunmaktadır. Hawaii takımadasının güneydoğusunda bulunan sekiz büyük adası kuzeybatıdan güneydoğuya şu şekilde sıralanmıştır: Niʻihau, Kauaʻi, Oʻahu, Molokaʻi, Lānaʻi, Kahoʻolawe, Maui, ve Hawai’i Adası. Sonuncu ada; volkanik Hawaii takımadalarının en büyüğü olan Hawai’i Adası Hawaii eyaletinin adıyla karışmaması için Büyük Ada olarak da adlandırılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük adası olan Hawai’i Adası diğer tüm Hawaii eyaletine bağlı olan takımadaların tamamının alanından daha büyüktür. Adada yedi farklı kalkan tipi yanardağ bulunmasının yanı sıra denizaltında da yanardağlar vardır. Yeryüzünde bulunan yanardağların bir kısmı hala aktif, bir kısmı da “uykuda” olarak tabir edilmektedir. Yalnızca Kohala Yanardağı’nın sönmüş olduğu bilinmektedir. Hawaii’de sualtı volkanlarından çıkan lavlar katılaşıp kaya halini almış ve adayı oluşturmuştur. Öle ki adaların alanını hala büyütmektedir. Volkanik adaların kıyıları çoğunlukla mercan kayalıklarıyla kaplıdır.
 
Takımadaların ilginç jeolojik yapısı, okyanus havası, doğal güzellikleri, coğrafyası, sıcak tropik iklimi, halka açık birbirinden güzel plajların varlığı ve hala faal olan yanardağları, başta turistler, biyologlar, sörfçüler ve araştırmacılar olmak üzere çok fazla sayıda insanı kendine çekmektedir. Özellikle 21. yüzyıldan itibaren Hawaii eyaletinin ekonomisinin büyük çoğunluğunu turizm sektörü ayakta tutmaktadır.
 
Eyaletin başkenti O’ahu adlı adasında bulunan Honolulu şehridir. Asyalıların çoğunlukta olduğu tek ABD eyaleti olan Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri’nin nüfus yoğunluğu açısından en yoğun 13. eyaletidir. Aynı zamanda 1.210 km uzunluğuyla Alaska, Florida ve Kaliforniya eyaletlerinden sonra en uzun sahil şeridine sahip eyalettir. 19. yüzyılda gerçekleşen işçi göçünün de etkisiyle oluşan bir milyonu aşkın nüfusuyla, Hawaii eyaletinin kültürü hem lokasyonu hem de yaşayan halkların getirdikleri gelenekler sayesinde Kuzey Amerika ve Asya kültürleriyle zenginleşip, renklenmiştir.
 
Hawaii eyaleti hakkında bir diğer ilginç bilgi ise, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı bir eyalet olmasına rağmen bayrağında Birleşik Krallık bayrağını bulundurmasıdır.

Tanıtıcı Video:

Hawaii ile İlgili

Hawaii Eyaleti Nerededir?

Hawaii eyaleti Kuzey Pasifik Okyanusu’nda Polynesia bölgesindedir; ana karadan 3.700 kilometre uzaktadır.

Hawaii’ye Nasıl Gidilir?

Hawaii’ye Amerika Birleşik Devletleri’nden bile ulaşım uzun sürmektedir. Türkiye’den birkaç aktarmayla en az 20-25 saatlik bir yolculuğu gözden çıkarmanız gerekmektedir. Türkiye’den Kaliforniya’ya gelerek Kaliforniya’dan da 5-6 saatlik uçuşla Hawaii’ye varabileceğiniz gibi, Los Angeles’tan ve Houston’dan da direkt Honolulu uçuşlarıyla Hawaii’ye gidebilirsiniz.

Hawaii’ye Ne Zaman Gidilir?

US_Army_51982_Aloha_spirit_on_display_at_floral_parade.jpg

Hawaii’de sıcaklık tropikal iklimden dolayı yıl boyunca neredeyse aynıdır; bu sebeple her mevsim Hawaii’ye seyahat için uygundur. Yalnızca yağmurun diğer aylara göre artış gösterdiği kasım ve mart aylarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayrıca Ohau’da gerçekleşen Aloha Festivali, zaten doğasıyla renkli olan eyaleti her sene daha da renklendirmektedir. Eylül aylarında düzenlenmekte olan festival Hawaii’ye gelişinizin tarihini de belirleyebilecek kadar canlı geçmektedir.

Hawaii Mutfağı

passion-fruit-daiquiri-906099_960_720.jpg

Füzyonmutfağı denilince akla ilk gelmesi gereken mutfaklardan biri Hawaii mutfağı olmalıdır. Hawaii mutfağı, Polinezyalıların yanı sıra adaya kendi yemek kültürleriyle beraber gelen Japonlardan, Çinlilerden, Amerikalılardan, Filipinlilerden, Portekizlilerden ve Korelilerden etkilenmiştir.
 
Okyanus balıkçılığının gelişmiş olması, iklimi sayesinde yetişen tropik meyveleri bir yana Hawaii mutfağı, diğer kültürlerin de etkisiyle ızgara ve kızartmalarıyla da ünlüdür. Izgarası yapılan, tropikal sularda yetişen mahi-mahi balığından yapılan burger buna örnek gösterilebilir.
 
Mango, erik, hindistan cevizi, guava, muz ve ananas da Hawaii mutfağında sıkça kullanılmaktadır. Taze Hindistan cevizi suyu Hawaii mutfağından bahsederken es geçilmemesi gerekenlerden biridir. Hindistan cevizi suyunun yanı sıra limon suyu, meyve püreleri, şeker ve romdan yapılan Daiquiri de Hawaii’ye özgü bir çeşit kokteyldir.

Hawaii’nin Festivalleri

coconut-fest.jpg

Hawaii ziyaretçilerine sunduğu doğal güzelliklerin yanı sıra sene boyunca etkinliklerle de canlılığını sürdürmektedir. Mayıs aylarında gerçekleştirilen Hawaii Kitap veMüzik Festivali eyaletteki en popüler festivallerden biridir. Her yaştan, her zevkten insana hitap eden, Hawaii müziğini ve kitaplarını dünyaya tanıtan festival, yerel kültürün yaşatılmasını ve daha çok kişi tarafından bilinmesini sağlayan bir etkinliktir.
 
Kauai’de aralık ayında gerçekleştirilen Işık Festivali, ocak ayında düzenlenen Hindistan Cevizi Festivali, eylül ayında yapılan Kauai Maraton ve Yarı Maratonu, ağustos ayında ise Waipa Müzik ve Mango Festivali adanın en hareketli etkinliklerinden bazılarıdır.

Ağustos aylarında düzenlenen el yapımı eşyaların yapılıp satıldığı Zanaatkârlar Festivali, Kum Festivali ve bu sene başlamış olan Keiki Festivali görülmeye değer etkinliklerdendir. Oahu’da gerçekleştirilen Hawaii’nin vitrini olarak görülen tüm Hawaii menşeili ürünlerin satıldığı, bu sene 18-20 Ağustos 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Made in Hawaii festivali turistlerin ilgisini çeken etkinliklerden biridir. Ağustos ayında gerçekleştirilen bir diğer festival ise Huliau Yemek ve Film Festivali’dir ve Maui Adası’nda düzenlenmektedir. Bu festivalin amacı “tarladan sofraya” mottosuyla yerli üretimi desteklemektir. Katılımcılar bir yandan müziğin ve yüzde yüz yerli üretim kokteyllerin tadını çıkarırken bir yandan da Maui Huliau Derneği’ne katkı sağlamış olmaktadırlar. 

Hawaii’deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 •  Yeni Yıl (2 Ocak),
 •  Anma Günü (Mart ayının son pazartesisi),
 •  ABD Bağımsızlık Günü (4 Temmuz),
 •  Şükran Günü (23 Kasım),
 •  Noel (25 Aralık)

Hawaii’nin Bağlı Olduğu Türkiye Dış Temsicilikleri

LOS ANGELES TÜRKİYE KONSOLOSLUĞU
 
Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048

Telefon: Direkt Tel: +1 (323) 591 6475, +1 (323) 591 6476, +1 (323) 655 8923 Santral Tel: +1 (323) 591 6480, +1 (323) 591 6481 ,+1 (323) 591 6482, +1 (323) 655 8832

Faks: +1 (323) 655 8681

E-mail:[email protected]

Web Sitesi:http://losangeles.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Alaska, Arizona, Colorado, Idaho, California, Montana, Nevada, Oregon, Utah, Washington, Wyoming Eyaletleri, Hawaii Ve Pasifik Adaları
 
Kişisel Başvuru Saatleri: 9.30-12.00;

Telefon ile Başvuru Saatleri: 8.30-16.00

Hawaii’de Konuşulan Diller

İngilizce ve Hawaii’ye özgü Polinezya dili olan Hawaii dili Hawaii eyaletinin iki resmi dilidir. Yaklaşık 2000 kişi, en sık Hawaii adası ve Niihau adasında konuşulan Hawaii dilini anadil olarak konuşmaktadır. 27.160 kişi ise anadili olmasa bile Amerika Birleşik Devletleri’nde Hawaii dilini konuşmaktadır. Bir de çoğu yerli tarafından konuşulmakta olan ve dilbilimciler tarafından Pidgin olarak adlandırılan Hawaii Creole İngilizcesi adında bir dil mevcuttur. Hawaii dili ve İngilizce haricinde konuşulan diller ise Asya dilleri, İspanyolca ve Hint-Avrupa dil ailesinden dilleri konuşmaktadır.

Hawaii’nin Ekonomisi

bf29c78d-b102-484f-b4fe-6621b444e06e.jpeg

Hawaii’nin en önemli geçim kaynakları tarım ve turizmdir. Coğrafyasının sağladığı imkânları en iyi şekilde değerlendiren Hawaii’nin artezyen kuyularından gelen taban suyuyla tarım yapılmaktadır. Volkanik arazi dışında toprak yapısı genelde düz ve verimli, iklim de uygun olduğu için toprakları tarıma elverişlidir. Ananas ve şekerkamışı kadar yaygın olmasa da kahve üretimi de yapılmaktadır. Konserve ananas ve şekerkamışı da Hawaii’nin ticaretinde büyük rol oynamaktadır. Ayrıca hayvancılık da yaygındır. Büyükbaş hayvanlardan sığır, küçükbaş hayvanlardan da keçi, okyanus balıkçılığı ve kümes hayvancılığı görülmektedir. Pearl Harbor Amerikan askeri üssü ve bilimsel araştırma merkezleri de bölge ekonomisine katkı sağlamaktadır. Fakat ekonomiyi asıl turizm canlandırmakta, eyalete dünya çapında tanınırlık sağlamaktadır.

Hawaii’den Alınacak Hediyelik Eşyalar

may-lei-girls.jpg

Hawaii yalnızca tatil için değil aynı zamanda muazzam alışveriş merkezleriyle alışveriş tutkunları için de bir cennettir. Yerel ve özgün tasarımlar için birçok butik bulunmaktadır. Özellikle Waikiki’de alışveriş pazarlarının ünü tüm dünyaya yayılmış olduğundan çok geniş alanlara kurulmuştur ve çok çeşitli ürünler kolaylıkla bulunmaktadır. Fakat turistlerin uğrak yeri olduğu için pazarlık yapmanız gerekmektedir. Örneğin, ülkelerine kıyasla lüks markaları Hawaii’de daha uygun fiyatlara buldukları için salt alışveriş amaçlı Hawaii’ye gelen birçok Japon turist vardır.
 
Seyahatinizi özellikle Made in Hawaii Festivali’nin olduğu zamanlara denk getirebilirseniz, bu festival tamamıyla hediyelik eşya üzerine kurulmuştur. Hawaii’de neredeyse her yerde görebileceğiniz bir giyim zincirinin satmış olduğu etnik desenli gömlekler Hawaii’den alınabilecek eşyaların en başında gelmektedir. Meşhur tropik meyvelerin kendileri olmasa bile bu meyvelerden üretilen ürünler Hawaii topraklarından hatıra amacıyla hediyelik eşya olarak düşünülebilir. Hawaii deyince akla ilk gelenlerden biri: Lei denen çiçeklerden oluşan kolye, Hawaii kahvesi, ilgilenenler için ukulele, ve el işi oymalar ilginç hediye alternatifleridir.

Hawaii’nin Kısa Tarihi

Polinezya Adaları tarafından MÖ 1000’li yıllarda işgal edilen Hawaii’de birçok kabile yerleşmiş, kendi kültürlerini, inanışlarını hoşgörü içinde yaklaşık 800 yıl boyunca sürdürebilmişlerdir.
 
Avrupa’nın Hawaii’yle belgelenen ilk bağlantısını kuran; İngiliz Deniz Kaptanı James Cook’tur. James Cook’un Hawaii takımadasına gelişinden önce, İspanyolların 16. yüzyılda adalara varmış olabileceği düşünülmektedir. Kaptan James Cook takımadanın yerini tespit edip, yerli adının Owyhee olduğunu belirtmiştir.

Devamını Oku

Hawaii’de İklim ve Hava Durumu

Okyanusun etkisiyle sub-tropikal ve ılıman iklim görülmektedir, yıl boyunca ortalama sıcaklık çok fazla değişmemektedir: 23-24°C arasında seyretmektedir. Görülen en düşük sıcaklık -10°C en yüksek sıcaklık ise 38°C’dir. Doğu batı yönünde esen rüzgarlar nem taşıdığından gün içinde kısa süreli yağmur geçişleri olmaktadır.

Hawaii’de Din ve İnanç

Hawaii eyaletinde en yaygın olan din Protestanlık, Katoliklik ve Mormonluk olarak temsil edilmekte olan Hristiyanlıktır. Yüzde 9 ile Budizm yüzde 29 oranındaki Hristiyanlıktan sonra yaygın olan inançtır.

Hawaii’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

waikiki-2244523_960_720.jpg

Hawaii eyaletinin başkenti, eyaletin üçüncü büyük ve aynı zamanda en kalabalık adası olan Ohau Adası’nda konumlanmış olan Honolulu’dur. Hawaii adalarının aksine başkent Honolulu’da yüksek binalar, uzun otobanlar, apartmanlar ile şehirleşmenin ve sanayileşmenin sonuçları açıkça görülebilmektir. Kimileri şehirdeki bu yapılaşmanın Hawaii’nin dokusunu bozduğunu düşünmektedir; kimilerine göre ise diğer büyük şehirlere göre Honolulu’daki yapılaşma doğaya saygı çerçevesinde gerçekleşmektedir, Hawaii eyaletine ve Honolulu’ya farklı bir ruh katmaktadır. Sanayileşmiş bir şehir olmasına rağmen, Honolulu aynı zamanda hem Amerikalılar hem de yabancı turistler tarafından tercih edilen popüler bir tatil cennetidir. Lüks otel binalarının kıyı boyunca sıralandığı, turkuaz renkli deniziyle, altın sarısı kumuyla, okyanus dalgalarıyla sörfçülerin gözdesi Ohau Adası’nın güneyinde yer alan Waikiki Plajı, Hawaii’nin en popüler plajlarındandır. Waikiki Plajı’nın yanı sıra daha birçok plaj, dağlar, şelale, yağmur ormanları, palmiyeler, ananas şehri diye bilinen Honolulu’nun adını aldığı ananas tarlaları Ohau Adası’nın sahip olduğu diğer turistik atraksiyonlar arasında gösterilebilir.
 
Ohau Adası’nda bulunan bir diğer önemli şehir olan Pearl City, Pearl HarborSaldırısı’nın gerçekleştiği yerdir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon Deniz Kuvvetleri tarafından, olası Amerikan askeri müdahalesini önlemek amaçlı gerçekleştirilen Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik Filosu ve Pearl Harbor askeri üslerinin bulunduğu Hawaii eyaletinin Ohau Adası’na yapılan beklenmedik saldırı burada olmuştur. Pasifik Havacılık Müzesi, USS Oklahoma Anıtı, Missouri Savaş Gemisi Anıtı, USS Arizona Anıtı, Pearl Harbor Ziyaretçi Merkezi, USS Bowfin Denizaltı Müzesi ve Parkı; saldırıda yaşanan kayıpları anmak için ziyaretçilere açıktır.
 
Hawaii eyaletinin başkenti Honolulu ve Pearl City haricindeki şehirlerinden bazıları; Hilo, Kāne'ohe, Kailua, Waipahu, Kahului, Kaneohe, Mililani, Kailua-Kona, Kīhei, ve Līhu'e'dir.
 
Eyalete bağlı olan diğer adalar ise büyükten küçüğe Hawai’i, Maui, Oʻahu, Kauaʻi, Molokaʻi, Lānaʻi, Niʻihau, ve Kahoʻolawe adalarıdır.

Hawaii Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1.428.557 Dili: İngilizce ve Hawaii Dili Para Birimi: USD İklim: Tropik ve Ilıman İklim