Hawaii’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

waikiki-2244523_960_720.jpg

Hawaii eyaletinin başkenti, eyaletin üçüncü büyük ve aynı zamanda en kalabalık adası olan Ohau Adası’nda konumlanmış olan Honolulu’dur. Hawaii adalarının aksine başkent Honolulu’da yüksek binalar, uzun otobanlar, apartmanlar ile şehirleşmenin ve sanayileşmenin sonuçları açıkça görülebilmektir. Kimileri şehirdeki bu yapılaşmanın Hawaii’nin dokusunu bozduğunu düşünmektedir; kimilerine göre ise diğer büyük şehirlere göre Honolulu’daki yapılaşma doğaya saygı çerçevesinde gerçekleşmektedir, Hawaii eyaletine ve Honolulu’ya farklı bir ruh katmaktadır. Sanayileşmiş bir şehir olmasına rağmen, Honolulu aynı zamanda hem Amerikalılar hem de yabancı turistler tarafından tercih edilen popüler bir tatil cennetidir. Lüks otel binalarının kıyı boyunca sıralandığı, turkuaz renkli deniziyle, altın sarısı kumuyla, okyanus dalgalarıyla sörfçülerin gözdesi Ohau Adası’nın güneyinde yer alan Waikiki Plajı, Hawaii’nin en popüler plajlarındandır. Waikiki Plajı’nın yanı sıra daha birçok plaj, dağlar, şelale, yağmur ormanları, palmiyeler, ananas şehri diye bilinen Honolulu’nun adını aldığı ananas tarlaları Ohau Adası’nın sahip olduğu diğer turistik atraksiyonlar arasında gösterilebilir.
 
Ohau Adası’nda bulunan bir diğer önemli şehir olan Pearl City, Pearl HarborSaldırısı’nın gerçekleştiği yerdir. İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon Deniz Kuvvetleri tarafından, olası Amerikan askeri müdahalesini önlemek amaçlı gerçekleştirilen Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik Filosu ve Pearl Harbor askeri üslerinin bulunduğu Hawaii eyaletinin Ohau Adası’na yapılan beklenmedik saldırı burada olmuştur. Pasifik Havacılık Müzesi, USS Oklahoma Anıtı, Missouri Savaş Gemisi Anıtı, USS Arizona Anıtı, Pearl Harbor Ziyaretçi Merkezi, USS Bowfin Denizaltı Müzesi ve Parkı; saldırıda yaşanan kayıpları anmak için ziyaretçilere açıktır.
 
Hawaii eyaletinin başkenti Honolulu ve Pearl City haricindeki şehirlerinden bazıları; Hilo, Kāne'ohe, Kailua, Waipahu, Kahului, Kaneohe, Mililani, Kailua-Kona, Kīhei, ve Līhu'e'dir.
 
Eyalete bağlı olan diğer adalar ise büyükten küçüğe Hawai’i, Maui, Oʻahu, Kauaʻi, Molokaʻi, Lānaʻi, Niʻihau, ve Kahoʻolawe adalarıdır.