Özellikle İtalyan ve Meksika mutfağından etkilenen Maine, baharatlı, lezzetli bir mutfağa sahiptir. Ancak Maine dendi mi akla gelen ilk yiyecekler ıstakoz ve cheeseburgerdir.

Yaklaşık 1900’lerde ilk olarak Maine’de bir İtalyan tarafından yapıldığına inanılan bir sandviç olan Maine sandviçini denemelisiniz. İçinde Amerikan peyniri, domates, soğan, zeytin ve isteğe bağlı çeşitli şarküteri ürünleri bulunmaktadır.

Humpty Dumpty cipsi eyalette en çok tüketilen abur cuburdur. Özellikle barbekülü olanlar yerel halkın vazgeçilmezlerinden.

1920’lerden bu yana keyifle tüketilen Snapper Hotdog, ilk ısırığınızı aldığınızdan itibaren sizi bağımlısı yapacak.

Yaban mersinli pastayı denemeden bu eyaleti terk etmemelisiniz. Hem en iyi yaban mersinini yetiştirdiklerini hem de pastasını muhteşem yaptıklarını söylüyorlar.

Fiddlehead denen bir bitkiden yapılan ve içinde et olan yemek, kızarmış ya da buğulanmış seçenekleriyle tercih edilebilir. Biraz sarımsak ve biraz da mantar katılarak yapılan yemeği, yaz aylarında kırsal yollarda yerel üreticilerden temin ederek tadabilirsiniz.

Çok ilginç olsa da Maine’de bir kutu içine sıkıştırılmış kahverengi ekmek oldukça popülerdir. Teneke kutunun şeklini almış bir şekilde çıkan az yağlı ekmeği afiyetle yiyebilirsiniz.

Taze deniz ürünleri oldukça fazla tüketilmektedir. En çok ıstakoz bilinse de, kum midyeleri, mezgit balığı, istiridye, midye gibi bir dolu ürünü tatmalısınız. En ünlüsü tabi ki Istakoz rulosu! Hiçbir şeyi denmeseniz de bu muhteşem yerel lezzeti denemeden eyaletten asla ayrılmayın. Istakoz pastası da, en popüler yemeklerden biridir. Çok farklı malzemeler kullanarak yapılabilen bu yiyecek, yöreseldir ve fazlaca tüketilir.

Özellikle yaz günlerinin vazgeçilmezi olan mısır çorbası, taze mısırın en iyi olduğu dönem yaz olduğu için en çok o zaman tüketilir. Tabi kışın tüketmek isteyenler için de oldukça ısıtıcı bir özelliğe sahip olduğu söylenir.

Geleneksel haşlanmış akşam yemeği; bir kabın içinde haşlanan havuç, lahana, brisket, jambon ve sığır etinden yapılmaktadır.

Whoopie Pies, iki kurabiye arasına konan krema ile yapılan bir tatlıdır. Çok farklı aromalarla farklı renklerde üretilmektedir. Belki de daha önce hiç duymadığınız aromalara sahip olan bu tatlı, özellikle bölgeye özgü tatları bir araya getirse de en çok çikolatalısı tercih edilmektedir.