Maryland Hakkında Temel Bilgiler

baltimore-1003181__340.jpg

Maryland ABD’nin “Old Line State”,”Free State” ya da “Little America” lakaplarına sahip eyaletidir. Chesapake Körfezi’nin kuzeydoğusunda yer alır. Alan açısından da en küçük eyaletler arasındadır. Suyun kenarında olması iklimini etkilemekte ve eyalet boyunca çok farklı iklim türleri görülmektedir. Genelde ise yazları sıcak ve kışları serin geçmektedir. Başkenti Annapolis olan eyaletin en büyük şehri Baltimore’dur. Genelde birçok etkinlik ve festival burada düzenlenir. Çok fazla turist çeken bölgede gezilebilecek tarihî, mimari, doğal ve kültürel birçok yer bulunmaktadır. Ülke genelindeki en zengin eyaletlerden biridir, aynı zamanda kişi başına düşen gelir sıralamasında ülke çapında beşinci sırada yer almaktadır. Ekonomisine özellikle Washington DC’ye olan yakınlığı etki etmektedir. Siyasal ve askerî bakımdan oldukça gelişmiş olması bu sebeptendir. Mutfak kültürü oldukça zengindir. Farklı etnik grupların göçlerini aldığı için karma bir kültüre sahiptir. Bunlar arasında süt ürünleri ve deniz ürünleri en dikkat çekenlerdir. Özellikle deniz ürünlerinde mavi yengeç ve istiridye sevilerek tüketilir. Çok fazla yemekte de kullanılan bu ürünler mutlaka denenmelidir.

Maryland’de genel olarak gezilecek noktalar farklı başlıklar altında toplanabilir. Farklı ilgilere sahip insanlar için herkese hitap edecek yerlere sahiptir. Bunun yanında düzenlenen festivaller de değişik konulardadır. Chesapeake ve Ohio Ulusal Tarih Parkı gezilebilir, bisikletle su kenarında keyifle dolaşılabilir. Buranın doğal güzelliği görülmeye değerdir.

Ulusal Akvaryum özellikle çocukların çok ilgisini çekmektedir. Birçok turistin ziyaret ettiği bu nokta da görülmesi gereken yerler arasındadır. Farklı etkinliklerin bir araya geldiği eyalette, kamp, avcılık, sörf veya bisikletle ilgilenenlerin Ulusal Deniz Kıyısı’nı ziyaret etmeleri tavsiye edilmektedir.

Sanatseverlerin favorileri arasında yer alan; Walters Sanat Müzesi, American Visionary Art Museum, Baltimore Sanat Müzesi gibi müze ve galeriler gezilmelidir. Eyalette oldukça fazla seçenek vardır.

Eğlence sektöründe de özellikle Trimper’s Rides oldukça ilgi çekmektedir. Birçok oyuncağın yer aldığı bu eğlence parkı, yerel halkın da severek ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Fort McHenry açık havada tarihi bir müze deneyimi yaşayabileceğiniz bir parktır. Tarihî ve mimari yapıları görebileceğiniz, ayrıca açık havada bol bol yürüyebileceğiniz görülmeye değer bir durak.

Maryland’ın en önemli turistik yerlerinden biri de bir sahil kasabası olan Ocean City’dir. Atlantik Okyanusu boyunca plajlara sahip olan bölge, tatillerde dolup taşmaktadır.