Google+

Arama formu

WASHINGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ  Adres: 2525 Massachusetts Avenue, N.W Washington...
Devamı oku
Maryland ABD’nin “Old Line State”,”Free State” ya da “Little America...
Devamı oku
Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Batı Bölgesi’ne doğru yer alan bir...
Devamı oku
Gidilen bölgeye göre değişen hava koşulları olduğundan gidilmeden...
Devamı oku
Uçak ile Maryland’e gidilebilir. Direkt olarak İstanbul’dan Baltimore...
Devamı oku
· MLK Jr’ın Doğum Günü:16 Ocak · Başkanlık Günü: 20 Şubat · Anma...
Devamı oku
Maryland ülke genelindeki zengin eyaletlerden biridir. Ülkedeki...
Devamı oku
Avrupalılar Maryland’ı keşfetmeden önce bölgede Yerli Amerikalılar...
Devamı oku
Oldukça farklı iklim türlerine sahip olan Maryland’de bölgeler...
Devamı oku
Eyaletin başkenti Annapolis’tir. En çok bilinen ve en kalabalık şehri...
Devamı oku
Denize kıyısı olan eyalette deniz ürünleri ve bu ürünlerinden yapılmış...
Devamı oku
Resmi dili İngilizcedir. İngilizce’den sonra Maryland’de en çok konuşulan...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
  / Nüfus: 6.016.447 / Dili: İngilizce / Para Birimi: USD İklim: Nemli karasal iklim /Nemli subtropikal iklim /  

Maryland Hakkında Temel Bilgiler

Maryland Hakkında Temel Bilgiler

 

Maryland ABD’nin “Old Line State”,”Free State” ya da “Little America” lakaplarına sahip eyaletidir. Chesapake Körfezi’nin kuzeydoğusunda yer alır. Alan açısından da en küçük eyaletler arasındadır. Suyun kenarında olması iklimini etkilemekte ve eyalet boyunca çok farklı iklim türleri görülmektedir. Genelde ise yazları sıcak ve kışları serin geçmektedir. Başkenti Annapolis olan eyaletin en büyük şehri Baltimore’dur. Genelde birçok etkinlik ve festival burada düzenlenir. Çok fazla turist çeken bölgede gezilebilecek tarihî, mimari, doğal ve kültürel birçok yer bulunmaktadır. Ülke genelindeki en zengin eyaletlerden biridir, aynı zamanda kişi başına düşen gelir sıralamasında ülke çapında beşinci sırada yer almaktadır. Ekonomisine özellikle Washington DC’ye olan yakınlığı etki etmektedir. Siyasal ve askerî bakımdan oldukça gelişmiş olması bu sebeptendir. Mutfak kültürü oldukça zengindir. Farklı etnik grupların göçlerini aldığı için karma bir kültüre sahiptir. Bunlar arasında süt ürünleri ve deniz ürünleri en dikkat çekenlerdir. Özellikle deniz ürünlerinde mavi yengeç ve istiridye sevilerek tüketilir. Çok fazla yemekte de kullanılan bu ürünler mutlaka denenmelidir.

Maryland’de genel olarak gezilecek noktalar farklı başlıklar altında toplanabilir. Farklı ilgilere sahip insanlar için herkese hitap edecek yerlere sahiptir. Bunun yanında düzenlenen festivaller de değişik konulardadır. Chesapeake ve Ohio Ulusal Tarih Parkı gezilebilir, bisikletle su kenarında keyifle dolaşılabilir. Buranın doğal güzelliği görülmeye değerdir.

Maryland Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Batı Bölgesi’ne doğru yer alan bir eyalettir. Maryland’in kuzeyinde Pensilvanya eyaletine komşudur. Diğer komşuları ise, doğu tarafında Delaware ve Atlas Okyanusu, güneyinde Virginia’dır. Chesapeake Körfezi’nin kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Maryland’e Ne Zaman Gidilir?

billy-goat-trail-910206__340.jpg

Gidilen bölgeye göre değişen hava koşulları olduğundan gidilmeden önce mutlaka hava durumu kontrol edilmeli. Eyaleti ziyaret etmek için en uygun zaman haziran-ağustos dönemidir. Ancak bu dönem oldukça yüksek fiyatlar olduğundan, erken rezervasyon iyi bir seçenektir. Bu dönemlerin dışında kalan zamanlar ise daha uygun fiyatlar ve serin koşullar arayanlar için iyi birer tercih olabilir. Yıl boyunca düzenlenen festivaller de eyaletin her zaman ilgi çekmesini sağlamaktadır.

Maryland’e Nasıl Gidilir?

Uçak ile Maryland’e gidilebilir. Direkt olarak İstanbul’dan Baltimore şehrine yaklaşık 16 saat süren uçuşlar yapılmaktadır. Onun dışında İstanbul’dan Washington, New York ya da Philadelphia şehirlerine yaklaşık 17 saat süren uçuşun ardından Maryland eyaletine ulaşım tren ile sağlanabilir.

Maryland şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Maryland Mutfağı

Denize kıyısı olan eyalette deniz ürünleri ve bu ürünlerinden yapılmış yemek çeşitlerinin tüketimi bir hayli yüksektir. Bütün yemeklerin üzerine serpiştirilerek kullanılan bir baharat olan Old Bay, bir kere kullanıldı mı sonra asla bırakılamıyor.

Kremalı yengeç çorbası buraya özgü bir lezzet. Mutlaka denenmesi gereken bu çorba, yerel halkın vazgeçilmezleri arasında.

Maryland’de Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizcedir. İngilizce’den sonra Maryland’de en çok konuşulan dil ise İspanyolca’dır. Fransızca üçüncü, Çince ise dördüncü dildir. Diğer yaygın diller arasında çeşitli Afrika Dilleri, Korece, Asya dilleri, Farsça, Hintçe, Almanca, Yunanca ve Arapça yer almaktadır.

Maryland’deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr’ın Doğum Günü:16 Ocak

· Başkanlık Günü: 20 Şubat

· Anma Günü: 29 Mayıs

· Bağımsızlık Günü:4 Temmuz

· İşçi Bayramı: 4 Eylül

· Kolomb Günü: 9 Ekim

· Şükran Günü: 23 Kasım

· Noel: 25–26 Aralık

Maryland’in Ekonomisi

antietam-140324__340.jpg

Maryland ülke genelindeki zengin eyaletlerden biridir. Ülkedeki yoksulluk oranı yüzde 7,8 civarındadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin kişi başına düşen gelir sıralamasında ise beşinci sıradadır. Eyalet ekonomisi genel olarak savunma, havacılık endüstrisi, biyolojik araştırma, sektörleri üzerinden dönmektedir. Washington DC’ye yakın olmasından ötürü de federal ve güvenlik konularında da gelişmiş bir sektöre sahiptir. Tarım ve özellikle balıkçılık konusunda oldukça ileri olan eyalet, Chesapeake Körfezi sayesinde mavi yengeç, istiridye, çizgili levrek konusunda bilinmektedir. Verimli tarım arazileri ile bilinen Piedmont bölgeleri ise ekonomiye tarım sektörü ile katkıda bulunur. Özellikle salatalık, karpuz, tatlı mısır, kabak ve bezelye üretimi oldukça fazladır.

Maryland‘in Kısa Tarihi

Avrupalılar Maryland’ı keşfetmeden önce bölgede Yerli Amerikalılar yaşamaktaydı. Çoğu Algonquian dili konuşan yerliler, ağaç dalları ve kabuklarından yaptıkları evlerinde yaşıyorlardı. Geyik ve hindi avlıyorlar, mısır, fasulye tarımı yapıyorlardı. 1524’ten itibaren Avrupalılar Maryland’in kıyı şeridi keşfe geldi. İlk olarak da 1600’lü yıllarda İngiliz bir kürk tüccarı buraya yerleşti. Uzun yıllar koloni olarak büyüyen bölgede yerli halk oldukça itildi ve dışlandı. Diğer Amerikan kolonileriyle birlikte o da Britanya da bağımsızlığını ilan etti, ancak oldukça az savaş yaşandı. Savaşlardan sonra ise birliğe kabul edilen yedinci devlet olarak tarihe geçti. Maryland, Birleşik Devletler ve Britanya arasında 1800’lü yıllarda geçen iki savaşa sahne oldu. Amerika’da yaşanan iç savaş sırasında ise bölge, hâlâ bir köle devleti olmasına rağmen birliğin tarafında kaldı. Anca yerel halktan erkekler iki tarafta da savaştılar. İç savaşın en büyük savaşlarından biri olan Antietam Savaşı, Maryland’de yaşandı. Bu savaşın özelliği ise 22.000’in üzerinde bir yaralı sayısı ile Amerikan tarihinin en kanlı günübirlik savaşı olmasıdır.

Maryland’de İklim ve Hava Durumu

pier-681097__340.jpg

Oldukça farklı iklim türlerine sahip olan Maryland’de bölgeler arasındaki bu farklılık, suya yakınlığa göre ve yüksekliğe göre değişiyor. Eyaletin doğu kısmı düz bir topografyaya sahip. Özellikle Atlas Okyanusu’na yakın olması sebebiyle, bu bölgenin nemli subtropikal bir iklimdir. Sıcak ve nemli yazlar, kısa ve hafif serin kışlar görülür. Kuzey ve batı bölgeleri ise nemli karasal iklime sahiptir. Zaman zaman kar yağışı da alan bu bölgede, yılda ortalama 30-40 gün arasında fırtına ve kasırga görülmektedir.

Maryland’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Maryland’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Eyaletin başkenti Annapolis’tir. En çok bilinen ve en kalabalık şehri ise Baltimore’dur. Baltimore dışında diğer bilinen şehirler ise Columbia, Germantown ve Silver Spring’tir.

Baltimore, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 29. şehridir. Yaklaşık 620.000’lik nüfusu ile de ülkenin en büyük bağımsız şehridir. Baltimore Orta Atlantik içindeki ikinci büyük limana sahiptir. Baltimore, iki yüzyıllık bir mimarlık tarihinin örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. ABD’deki en eski katedral de burada yer almaktadır. Şehirde görülecek birçok turistik mekân vardır. Özellikle mahallelerin şehri olarak adlandırılmasındaki en büyük etken, farklı etnik kökendeki grupların bir arada yaşadığı bit bölge olmasıdır. Baltimore, oldukça büyük parklara sahiptir. Yaklaşık 4900 dönümlük park alanı vardır. Patterson Parkı, Federal Hill Parkı, Druid Tepesi Parkı görülebilecek alanlardandır.

  ​Maryland’de Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

  WASHINGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ
   
  Adres: 2525 Massachusetts Avenue, N.W Washington, D.C. 20008
  Telefon: 00 1 202 612 67 00(9 hat) 00 1 202 612 67 01
  Fax: 00 1 202 612 67 44
  E-mail: embassy.washingtondc@mfa.gov.tr          
  Web Sitesi: http://vasington.be.mfa.gov.tr
   
  Görev Bölgesi: District of Colombia, Maryland, Virginia, West Virginia