Maryland Hakkında Temel Bilgiler

baltimore-1003181__340.jpg

 

Maryland ABD’nin “Old Line State”,”Free State” ya da “Little America” lakaplarına sahip eyaletidir. Chesapake Körfezi’nin kuzeydoğusunda yer alır. Alan açısından da en küçük eyaletler arasındadır. Suyun kenarında olması iklimini etkilemekte ve eyalet boyunca çok farklı iklim türleri görülmektedir. Genelde ise yazları sıcak ve kışları serin geçmektedir. Başkenti Annapolis olan eyaletin en büyük şehri Baltimore’dur. Genelde birçok etkinlik ve festival burada düzenlenir. Çok fazla turist çeken bölgede gezilebilecek tarihî, mimari, doğal ve kültürel birçok yer bulunmaktadır. Ülke genelindeki en zengin eyaletlerden biridir, aynı zamanda kişi başına düşen gelir sıralamasında ülke çapında beşinci sırada yer almaktadır. Ekonomisine özellikle Washington DC’ye olan yakınlığı etki etmektedir. Siyasal ve askerî bakımdan oldukça gelişmiş olması bu sebeptendir. Mutfak kültürü oldukça zengindir. Farklı etnik grupların göçlerini aldığı için karma bir kültüre sahiptir. Bunlar arasında süt ürünleri ve deniz ürünleri en dikkat çekenlerdir. Özellikle deniz ürünlerinde mavi yengeç ve istiridye sevilerek tüketilir. Çok fazla yemekte de kullanılan bu ürünler mutlaka denenmelidir.

Maryland’de genel olarak gezilecek noktalar farklı başlıklar altında toplanabilir. Farklı ilgilere sahip insanlar için herkese hitap edecek yerlere sahiptir. Bunun yanında düzenlenen festivaller de değişik konulardadır. Chesapeake ve Ohio Ulusal Tarih Parkı gezilebilir, bisikletle su kenarında keyifle dolaşılabilir. Buranın doğal güzelliği görülmeye değerdir.

Devamını Oku

Maryland ile İlgili

Maryland Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Batı Bölgesi’ne doğru yer alan bir eyalettir. Maryland’in kuzeyinde Pensilvanya eyaletine komşudur. Diğer komşuları ise, doğu tarafında Delaware ve Atlas Okyanusu, güneyinde Virginia’dır. Chesapeake Körfezi’nin kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Maryland’e Nasıl Gidilir?

Uçak ile Maryland’e gidilebilir. Direkt olarak İstanbul’dan Baltimore şehrine yaklaşık 16 saat süren uçuşlar yapılmaktadır. Onun dışında İstanbul’dan Washington, New York ya da Philadelphia şehirlerine yaklaşık 17 saat süren uçuşun ardından Maryland eyaletine ulaşım tren ile sağlanabilir.

Maryland’e Ne Zaman Gidilir?

billy-goat-trail-910206__340.jpg

Gidilen bölgeye göre değişen hava koşulları olduğundan gidilmeden önce mutlaka hava durumu kontrol edilmeli. Eyaleti ziyaret etmek için en uygun zaman haziran-ağustos dönemidir. Ancak bu dönem oldukça yüksek fiyatlar olduğundan, erken rezervasyon iyi bir seçenektir. Bu dönemlerin dışında kalan zamanlar ise daha uygun fiyatlar ve serin koşullar arayanlar için iyi birer tercih olabilir. Yıl boyunca düzenlenen festivaller de eyaletin her zaman ilgi çekmesini sağlamaktadır.

Maryland Mutfağı

Denize kıyısı olan eyalette deniz ürünleri ve bu ürünlerinden yapılmış yemek çeşitlerinin tüketimi bir hayli yüksektir. Bütün yemeklerin üzerine serpiştirilerek kullanılan bir baharat olan Old Bay, bir kere kullanıldı mı sonra asla bırakılamıyor.

Kremalı yengeç çorbası buraya özgü bir lezzet. Mutlaka denenmesi gereken bu çorba, yerel halkın vazgeçilmezleri arasında.

Bir Amerikan klasiği olan barbeküyü es geçersek olmaz. İyisini buldunuz mu bir barbekünün yerini hiçbir şey tutamaz.

10 ince kata sahip olan muhteşem lezzetli Smith Island Pastası mutlaka yenmeli. Kremanın ve çileğin harika uyumuna sahip olan bu lezzeti denemeden Maryland’den ayrılmayın.

Eyalette sevilerek tüketilen Crab dip, yine yengeçli ve bol bol eğlenceli bir atıştırmalık. Chesapeake istiridyesi de, Maryland’in olmazsa olmazlarındandır. Yengeç cipsi, yengeç ile old bay baharatının karışımına sahip lezzeti olan bir atıştırmalık. Neden yöresel sayıldığını anlamak zor değil.

Natty Boh, Maryland’in yöresel birası. Burada kurulan bir şirket olan Boh, her partide görebileceğiniz bir ürün.

Yengeç şölenlerinde hem yengeç açmayı öğrenip hem de bol bol yengeç yiyebilirsiniz. Bu sade yenen yengeçler, Maryland’de özgü denenmesi gereken lezzetler arasında.

Her yiyeceğin içine giren yengeçlerden bir de tuzlu kek yapılıyor. Oldukça fazla tüketilen bu yiyeceğin farklı türleri de mevcut. İster kızartılmış, ister haşlanmış yengeçlerle yapılan bu kekleri mutlaka tatmalısınız.

Berger kurabiyelerinden bir kere yediniz mi bir daha yemek zorundasınız. Bir tadımdan sonra asla vazgeçemeyeceğiniz bu çikolata kaplı kurabiyeyi mutlaka denemelisiniz.

Festivallerin vazgeçilmezi olan Trasher’s kızarmış patates, 1929’dan beri Maryland’de oldukça fazla tüketilmektedir.

Tartar sos eşliğinde yenen kızarmış yengeç, yumuşak kabuklu yengeçten yapılır ve çok popülerdir.

Güney Maryland kültürüne ait olan Jambon dolması, jambonun çoğunlukla yeşillik ve soğanla doldurulmasından yapılır.

Crabby Bloody Mary, Bloody Mary içeceğinin Marylandlilerce yorumlanmış hali. Tabii ki içine yengeç ve old bay konmuş.

Snoball, festival ve etkinliklerde bol bol rastlayacağınız bir yaz geleneğidir. Renk renk çeşit çeşit olan bu serinletici tatlıyı denemelisiniz.

Scrapple, her öğünde de tüketilebilen bir yiyecek. Pennsylvania ve Delaware’dan sonra Maryland’de de oldukça popülerleşmiştir.

Maryland’deki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr’ın Doğum Günü:16 Ocak

· Başkanlık Günü: 20 Şubat

· Anma Günü: 29 Mayıs

· Bağımsızlık Günü:4 Temmuz

· İşçi Bayramı: 4 Eylül

· Kolomb Günü: 9 Ekim

· Şükran Günü: 23 Kasım

· Noel: 25–26 Aralık

​Maryland’de Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

WASHINGTON BÜYÜKELÇİLİĞİ
 
Adres: 2525 Massachusetts Avenue, N.W Washington, D.C. 20008
Telefon: 00 1 202 612 67 00(9 hat) 00 1 202 612 67 01
Fax: 00 1 202 612 67 44
E-mail:[email protected]          
Web Sitesi:http://vasington.be.mfa.gov.tr
 
Görev Bölgesi: District of Colombia, Maryland, Virginia, West Virginia

Maryland’de Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizcedir. İngilizce’den sonra Maryland’de en çok konuşulan dil ise İspanyolca’dır. Fransızca üçüncü, Çince ise dördüncü dildir. Diğer yaygın diller arasında çeşitli Afrika Dilleri, Korece, Asya dilleri, Farsça, Hintçe, Almanca, Yunanca ve Arapça yer almaktadır.

Maryland’in Ekonomisi

antietam-140324__340.jpg

Maryland ülke genelindeki zengin eyaletlerden biridir. Ülkedeki yoksulluk oranı yüzde 7,8 civarındadır. Amerika Birleşik Devletleri’nin kişi başına düşen gelir sıralamasında ise beşinci sıradadır. Eyalet ekonomisi genel olarak savunma, havacılık endüstrisi, biyolojik araştırma, sektörleri üzerinden dönmektedir. Washington DC’ye yakın olmasından ötürü de federal ve güvenlik konularında da gelişmiş bir sektöre sahiptir. Tarım ve özellikle balıkçılık konusunda oldukça ileri olan eyalet, Chesapeake Körfezi sayesinde mavi yengeç, istiridye, çizgili levrek konusunda bilinmektedir. Verimli tarım arazileri ile bilinen Piedmont bölgeleri ise ekonomiye tarım sektörü ile katkıda bulunur. Özellikle salatalık, karpuz, tatlı mısır, kabak ve bezelye üretimi oldukça fazladır.

Maryland‘in Kısa Tarihi

Avrupalılar Maryland’ı keşfetmeden önce bölgede Yerli Amerikalılar yaşamaktaydı. Çoğu Algonquian dili konuşan yerliler, ağaç dalları ve kabuklarından yaptıkları evlerinde yaşıyorlardı. Geyik ve hindi avlıyorlar, mısır, fasulye tarımı yapıyorlardı. 1524’ten itibaren Avrupalılar Maryland’in kıyı şeridi keşfe geldi. İlk olarak da 1600’lü yıllarda İngiliz bir kürk tüccarı buraya yerleşti. Uzun yıllar koloni olarak büyüyen bölgede yerli halk oldukça itildi ve dışlandı. Diğer Amerikan kolonileriyle birlikte o da Britanya da bağımsızlığını ilan etti, ancak oldukça az savaş yaşandı. Savaşlardan sonra ise birliğe kabul edilen yedinci devlet olarak tarihe geçti. Maryland, Birleşik Devletler ve Britanya arasında 1800’lü yıllarda geçen iki savaşa sahne oldu. Amerika’da yaşanan iç savaş sırasında ise bölge, hâlâ bir köle devleti olmasına rağmen birliğin tarafında kaldı. Anca yerel halktan erkekler iki tarafta da savaştılar. İç savaşın en büyük savaşlarından biri olan Antietam Savaşı, Maryland’de yaşandı. Bu savaşın özelliği ise 22.000’in üzerinde bir yaralı sayısı ile Amerikan tarihinin en kanlı günübirlik savaşı olmasıdır.

Maryland’de İklim ve Hava Durumu

pier-681097__340.jpg

Oldukça farklı iklim türlerine sahip olan Maryland’de bölgeler arasındaki bu farklılık, suya yakınlığa göre ve yüksekliğe göre değişiyor. Eyaletin doğu kısmı düz bir topografyaya sahip. Özellikle Atlas Okyanusu’na yakın olması sebebiyle, bu bölgenin nemli subtropikal bir iklimdir. Sıcak ve nemli yazlar, kısa ve hafif serin kışlar görülür. Kuzey ve batı bölgeleri ise nemli karasal iklime sahiptir. Zaman zaman kar yağışı da alan bu bölgede, yılda ortalama 30-40 gün arasında fırtına ve kasırga görülmektedir.

Maryland’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

baltimore-239439__340.jpg

Eyaletin başkenti Annapolis’tir. En çok bilinen ve en kalabalık şehri ise Baltimore’dur. Baltimore dışında diğer bilinen şehirler ise Columbia, Germantown ve Silver Spring’tir.

Baltimore, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 29. şehridir. Yaklaşık 620.000’lik nüfusu ile de ülkenin en büyük bağımsız şehridir. Baltimore Orta Atlantik içindeki ikinci büyük limana sahiptir. Baltimore, iki yüzyıllık bir mimarlık tarihinin örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. ABD’deki en eski katedral de burada yer almaktadır. Şehirde görülecek birçok turistik mekân vardır. Özellikle mahallelerin şehri olarak adlandırılmasındaki en büyük etken, farklı etnik kökendeki grupların bir arada yaşadığı bit bölge olmasıdır. Baltimore, oldukça büyük parklara sahiptir. Yaklaşık 4900 dönümlük park alanı vardır. Patterson Parkı, Federal Hill Parkı, Druid Tepesi Parkı görülebilecek alanlardandır.

Annapolis, eyaletin başkentidir. Gezilebilecek yerlerinden biri olan bu şehir, tarihi mekânları içeren iki büyük tiyatro topluluğuna sahiptir. Ayrıca II. Dünya Savaşı Anıtı’ndan, Banneker- Douglass Müzesi’ne kadar birçok müze, anıt ve tarihi yer görülebilir.

Columbia, eyaletin en kalabalık ikinci şehridir. Birçok festivale ev sahipliği yapan bu şehirde iki önemli tarihi yapı vardır; Dorsey Hall ve Woodlawn. Parklar ise her zaman şehrin önemli bir parçası olmuştur. Çok çeşitli oyun alanları, su parkları, spor sahaları ve yüzme havuzları olan tesisler inşa edilmiştir. Balıkçılık ve geziler için çok tercih edilen üç tane de göle sahiptir.

Maryland Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 6.016.447
Dili: İngilizce
Para Birimi: USD İklim: Nemli karasal iklim /Nemli subtropikal iklim