Ohio’nun Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

columbus-1936633__340.jpg

Eyaletin başkenti olan Columbus, aynı zamanda en büyük şehridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Columbus dışında diğer bilinen şehirler ise Cleveland, Cincinnati, Toledo, Akron ve Dayton’dur.

Columbus, ABD’nin üçüncü en kalabalık başkenti, ayrıca orta batı Amerika’nın en kalabalık ikinci şehridir. Kent; eğitim, devlet, sigorta, bankacılık, savunma, havacılık, gıda, giysi, lojistik, çelik, enerji, tıbbı araştırma, sağlık gibi alanlarda ekonomiye büyük katkı sağlamaktadır. Hatta dünyanın en büyük özel araştırma geliştirme vakfı olan Battelle Anıt Enstitüsü’ne ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça fazla gezilecek alanları, parklara ve festivallere sahip olan şehirde Santa Maria nehir kıyısı gezilip, Colombus’un gemisinin replikası görülebilir. Ohio Devlet Evi, LeVeque Kulesi, Franklin Parkı ve birçok müze gezilebilir.

Cleveland ise Ohio’nun en büyük ikinci şehridir. Erie gölünün güney kıyısında yer alan şehir, oldukça fazla park ve bahçeye sahiptir. Sivil mimari bakımından oldukça etkileyici bir şehir merkezine sahip olması ve tarihi yapıları sebebiyle turistlerin ilgisini çekmektedir.

Cincinnati, Ohio’nun en büyük üçüncü şehri ve Hamilton idari bölgesinin başkentidir. Amerika’daki ilk profesyonel beysbol takımına sahip olan şehir, “Kraliçe Şehir” olarak anılır. Oldukça modern bir şehir merkezine sahip olması yemyeşil parkları ve dolaşım alanlarıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Özellikle Alman ve İrlandalı göçmenlerin yerleştiği bir bölge olduğu için bu iki kültürün etkisi fazlasıyla hissedilmektedir.