Activities2.jpg

Oklahoma’yı ziyaret etmek için kötü denebilecek bir zaman neredeyse yok gibidir. İlkbahar aylarında tornado riski bulunmasına rağmen hava gayet ılıktır. Yazlar biraz fazla sıcak olabilir, ancak yaz aylarında pek çok festival düzenlenmektedir ve doğudaki dağlık alanlarda doğanın içinde çeşitli aktivite imkanları vardır. Kışın hava sıcaklıkları 10°C civarlarında ancak serin denebilecek durumdadır. Özellikle Ekim ve Kasım aylarında doğudaki dağlarda ağaçların parlak renklerle ortaya çıktığı dönemler ideal zamanlardandır. Oklahoma için yüksek veya düşük sezondan bahsetmek zordur, çünkü otel fiyatları yıl boyunca uygun aralıklarda seyreder. Eyaletin en kalabalık olduğu zamanlar sonbahardır, bu nedenle bu aylarda yapılacak seyahatler için önceden rezervasyon yaptırmak daha uygun olacaktır.

Oklahoma’ya gidilecek en ideal zamanı belirlemek için neler yapmak isteyeceğinizi de gözden geçirmek gerek, çünkü eyalette yıl boyunca yapılabilecek pek çok aktivite vardır. Tek bir bölgeye bağlı kalmadan farklı şehirler ve doğal alanlar gezi planına eklenebilir. Dört mevsimin de görülebildiği Oklahoma’da sıcaklıklar bölgelere göre çeşitlilik gösterebilir. Bütçe ile ilgili en az sorun yaşayacağınız zamanlar daha çok kış ayları olmakla birlikte hava da dondurucu derecede soğuk olmayacaktır.

İlkbahar aylarında Oklahoma’da ılık havanın keyfini çıkarabilirsiniz, ancak bu dönem tornadoların yoğun yaşandığı ve yağmur fırtınalarının görüldüğü zamanlardır. Yağmur sizi rahatsız etmeyecekse, yazın sıcağından ve kalabalığından kurtulmak için bu dönem iyi bir alternatif olabilir.

Yazın Oklahoma için en kalabalık ve en çok pow wow (Yerlilerin büyük törenleri) düzenlenen sezonlardandır. Mayıs ayının sonundan Eylül’e kadarki dönem turistlerin en çok geldiği dönemdir. Sıcaklıkların 25-35°C aralığında seyrettiği yaz aylarında Grand Lake ve Beavers Bend gibi tertemiz gölleri, şehrin içindeki parkları ve tarihi yerleri gezmek için ideal zamanlardır.