img_5948.jpg

Tennessee’de daha çok Güney’e özgü yemekler tüketilmektedir. Güneyde en çok sevilen yiyecek tarzı kızartmalardır. Her türlü kızartma çeşidi bulunabilmektedir. En ilginç çeşit ise turşu kızartmalarıdır. Özellikle, salatalık turşuları dereotlu veya sarımsaklı olarak hazırlanmakta ve hamburgerlere lezzet katmaktadır. Bunun haricinde, yanında bandırma soslarıyla da atıştırmalık olarak servis edilmektedir.

Tennessee’de karşınıza çıkacak diğer bir kızartma çeşidi de tatlı patateslerden yapılanıdır. Normal patateslere göre biraz daha turuncu ve daha tatlımsı bir lezzeti olan bu yiyecek pek çok restoranda klasik patates kızartmasına farklı bir alternatif olarak sunulmaktadır. Büyük ve bol malzemeli bir hamburgerin yanında bir değişiklik yapıp tatlı patates kızartması sipariş edilebilir.

Amerika’nın her yerinde olduğu gibi Tennessee’de de bolca krep bulmanız mümkündür. Kahvaltılarda en çok tüketilen lezzet için ya erken uyanmak ya da iyi bir restoran bulmak gerekir. Nashville’de bulunan bir krep dükkanı (Pancake Pantry) o kadar ünlüdür ki insanlar kreplerini burada yemek için saatlerce sıra beklemeyi bile göze alırlar.

Kedibalığı Tennessee’de çokça tutulan bir balık çeşididir ve en çok kızartma olarak tüketilmektedir. Genellikle nehirlerden taze olarak tutulup servis edildiği için burada denenmesi gereken yiyeceklerden biridir. Yanında lahana salatası, limon ve daha ekşi soslarla servis edilmektedir. Menülerde ayrıca tavuk ve kurbağa bacağı kızartmalarını da görürseniz şaşırmayın.

Meat & Three (et ve üç) restoranları eyalette oldukça yaygındır. Bu restoranlarda, kızarmış tavuk, rulo köfte, biftek gibi et türlerinden birini seçiyorsunuz ve yanında üç tane garnitür tarzı yemeklerden (kremalı mısır, haşlanmış bamya, fırın makarna, fırınlanmış kabak vb.) alıyorsunuz. Yemeğin yanında ayrıca güneye özgü tatlardan mısır ekmeği ile tatlı çay da getirilmektedir.

Kimilerinin yemek kimilerinin ise tatlı olarak gördüğü muzlu puding, Tennessee’de kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerden biridir. Çoğu tarifte pudingin en üst katında ince bisküviler yer alır. Evlerde en çok hazırlanan pratik ve leziz yiyecektir; ancak tabii artık pek çok restoranın menüsünde de bulunabilmektedir.

Tennessee’de tatlı mısır ekmeği (sweet cornbread) de çokça tüketilmektedir. Yumuşak ve nemli mısır ekmekleri benzersiz lezzetiyle yanında yediğiniz yemekle yarışır nitelikte olacaktır.