Wisconsin Hakkında Temel Bilgiler

baraboo-1826829__340.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin orta kuzey kesiminde bulunan Wisconsin Eyaleti’nin Lake Superior’a ve Michigan Gölü’ne kıyısı bulunmaktadır. 72 bölgeye ayrılan eyalet ekonomik açıdan oldukça büyük bir değere sahiptir. Ülke çapında hatta dünya çapında bilinen birçok Amerikan kültürü ögesinin üretimi burada sağlanmaktadır. Wisconsin coğrafyası, Kuzey Ovası ve Orta Ova’nın bir bölümü ile birlikte Michigan kıyılarına kadar uzanmaktadır. Peyniriyle ünlü ve önemli süt üreticilerinden biri olarak bilinen eyalet “America’s Dairyland” olarak bilinmektedir. Tereyağı konusunda da oldukça iyi bir üretici olan eyalet, tarımda çok büyük katkılar sağlamaktadır. Özellikle ülkedeki mısır üretiminin çoğuna sahiptir. Eyalette 80.000’den fazla çiftlik olduğu tahmin edilmektedir. Büyük bir imalat sermayesine de sahip olması, ülke ekonomisine yaptığı katkıların artmasını sağlamaktadır.

Dünya çapında büyük bir üne sahip olan motosiklet markası Harley Davidson’ın üretimleri bu eyalette yapılmaktadır. En önemli diğer bir gelir sağlayıcı ögesi de turizmdir. Turizm konusunda en büyük üçüncü sanayidir. Çok sayıda göl ve nehir barındırması, buralarda düzenlenen etkinlikler, verimli iklim koşulları, tarım faaliyetleri, tarihÎ ögeler aynı zamanda da bir tatil bölgesi olması gibi özellikleri çok fazla turist çekmesini sağlamaktadır. Door County denen doğal liman, koy bölgesi, şirin köyleri ve tarımsal aktiviteleri sebebiyle en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir. Çevreci bir tutum sergilemesi de hem kentlinin hem de ziyaretçinin oldukça memnun olmasını sağlamaktadır. Önemli bir film endüstrisine de sahiptir. Wisconsin’de petrol, gaz ve kömür üretimi olamaması ve yenilenebilir enerji kaynaklarına önem vermesi açısından örnek teşkil etmektedir. Amerika’nın ilk hidroelektrik santralinin kurulduğu eyalettir.

Wisconsin’de çeşitli sanat ve kültür etkinlikleri, müzeleri bulmak mümkün. Farklı sanatsal aktivitelerin yanında sporda da oldukça bilinen bir eyalettir. Eyaletten çıkan Green Bay Packers gibi futbol takımları ülke genelinde ünlüdür ve takip edilmektedir. Bazı insanlar bu takımın maçlarına giderken kocaman peynir şeklinde eldivenler şapkalar takarlar, bu yöresel peynirin simgeleştiğini göstermektedir. Wisconsin’de çok farklı etnik grupların yaşaması sebebiyle, bu grupların kültüre olan yansıması çok net görülmektedir. Özellikle mutfak kültürü dünyanın her yerinden birçok lezzeti bir araya toplaması, kendi kültürüyle harmanlaması açısından oldukça zengindir. Turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biri olan Cave of Mounds National Natural Landmark mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.