Wisconsin’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

madison-1809574__340.jpg

Eyaletin başkenti olan Madison, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Madison dışında diğer bilinen şehirler ise Milwaukee, Green Bay, Kenosha, Racine ve Appleton’dur.

Madison, eyaletin hem başkenti hem de en büyük ikinci şehridir. Tahmini nüfusu 250.000 civarında olan şehir, Wisconsin Üniversitesi’ne sahiptir. Kent ayrıca bir peyzaj mimarı olan John Nolen tarafından tasarlanmış bir park sistemine sahiptir. Gölleri, restoranları, bisiklet parkurları ve geniş parklarıyla ünlüdür. 2004’te Amerika’nın en sağlıklı şehri seçilen Madison’da, kış ayları oldukça güzel aktiviteler yapılmaktadır. Buzda kürek çekme, buz pateni, buz hokeyi, buzda balık tutma, kros kayağı gibi aktiviteler kış turizmi için önemli bir etken oluşturmaktadır. Ünlü modernist mimarlardan Frank Lloyd Wright’ın çocukluğunu bu şehirde geçirmesi ve bazı binaları tasarlaması şehri mimari açıdan oldukça önemli kılmaktadır.

Milwaukee şehri eyaletin en büyük şehridir. Milwaukee metropolitan alanının ana kültürel ve ekonomik merkezidir. Tahmini olarak 600.000 kadarlık bir nüfusa sahiptir. Bölge, bira yapma gelenekleri ile bilinir. Bu konuda da oldukça fazla festivale ev sahipliği yapmaktadır. Aldığı göçler sonucunda buraya yerleşen Almanlardan dolayı bu geleneğe sahip olmuştur. Şehrin sanat müzesi bölgenin en önde gelen görsel cazibe merkezlerinden biridir. Ayrıca Grohmann Müzesi, School of Engineering, Haggerty Museum of Art gibi birçok sanat merkezi barındıran şehir sanatseverler için tam bir cennettir. Bilim ve tabiat adına da çok sayıda müze barındırması, ayrıca tarihiyle ilgili eski yapılar ve tanıtım merkezlerine sahip olması da turistlerin en çok uğradığı noktalardan biri haline gelmesini sağlamıştır.