Barselona’nın gotik bölgesi olan La Ribera semtinde yer alan Picasso Müzesi, İspanyol sanatçının en çok eserini barındıran iki müzeden biridir. Orijinal adı Museu Picasso olan müze, İspanyol Kübist ressam Pablo Picasso hayattayken adına açılan ilk müze olma özelliğini taşımaktadır. Picasso, kendi adını taşıyan müzenin açılışına bizzat katılmıştır.

1963 yılında açılan müzenin ilk eserleri sanatçının asistanı ve dostu olan Jaume Sabartes tarafından Picasso’nun kendisine hediye ettiği eserleri olmuştur. Ardından Barselona Modern Sanat Müzesi’nde sergilenen resimlerin eklenmesi ve ölümünün sonrasında Picasso’nun ailesinin de 1.000 adeti eseri bağışlamasıyla müzenin koleksiyonu oldukça zenginleşmiştir. Sonraki yıllarda ise farklı bağışların yapılmasıyla müzede şimdilerde 4 bin kadar eser yer almaktadır. Koleksiyondan sergilenen eserler arasında Picasso’nun okul öncesi dönemine ait çizimler, resmettiği aile üyeleri çalışmaları gibi sanat hayatının farklı dönemlerine ait eserler bulunmaktadır. ‘Hombre Con Boina’, ‘Autorretrato Con Peluca’, ‘Menu de Els Quatro Gats’, ‘El Loco’, ‘Arlequin’ ve ‘Las Meninas’ koleksiyondaki serilerden bazılarıdır. Valesquez’in ünlü Las Meninas tablosu üzerine Picasso’nun yaptığı çeşitlemeler, müzenin en çok ilgi gören eserleri arasında geliyor.

Müzede 4 bine yakın eser sergilenmektedir. Picasso’nun henüz ressam olarak rüştünü ispat etmediği çocukluk yıllarından dünyaca ünlü olduğu dönemlere dek her anını izleme olanağı bulacağınız müze, yapı olarak da etkileyici. Picasso’nun da bir dönem içinde yaşadığı yer aslında bir Ortaçağ Malikanesi…

Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri müze 10:00-17:00 saatlerinde açık,Salı ve Pazar günleri müzeyi 09.00-20.30 saatleri arasında gezebilirsiniz. Resmî tatil günlerinde müze kapalıdır.

Ziyaret Ücretleri: Bilet fiyatları 6.50 ile 12 Euro arasındadır. Koleksiyonu gezmek 12 Euro, koleksiyon + geçici sergi 14 Euro, sadece geçici sergiyi gezmekse 6,5 Euro. Her ayın ilk Pazar günü 09:00-18:30 saatleri arasında ve Perşembe günleri öğleden sonra18:00-21:30 saatlerinde ücretsiz olarak müzeyi gezebilirsiniz.

Adres: Carrer Montcada 15-23

Yol Tarifi: Ulaşım için L4 metrosunu kullanarak Jaume I durağında inmeniz gerekir.

Yakın Yerler: Dünya Kültürleri Müzesi, MEAM Müzesi, Palau Dalmases