Google+

Andorra la Vella Gezilecek Yerler

19306 Oca 2017Lokasyon Detay

Andorra la Vella lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Apartamento Escapada, Andorra Park Hotel, Andorra Park Apartamentos. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartaments Domus, PC Apartaments Les Feixes gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartaments Maragall, Alberg la Comella, Barri Antic Hostel & Pub otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Andorra la Vella aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Andorra la Vella Gezilecek YerlerAndorra la Vella, Cilalı Taş Devri’nin sonlarından beri insanların şehir olarak kullandığı bir bölge olduğu için tarihsel dokusu çok güçlü. Gezilecek tarihi alanlar o kadar fazla ki sırf eski kiliseleri gezmek için bile bir gününüzü harcayabilirsiniz. Ayrıca doğa yürüyüşleri, galeriler, şehir mimarisi derken Andorra la Vella’da gezerken kendinizi kaybedebilirsiniz. Sizi bu yerlerin çoğuna götüren bir turist otobüsü olduğunu da hatırlatalım.

Andorra la Vella şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; La Garrotxa Volkanlar Yarım Gün Sıcak Hava Balon Uçuş (190 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Sant Esteve Kilisesi

006 Oca 2017Gezilecek Yerler

Sant Esteve Kilisesi

Andorra’nın Kültürel Miras Listesi’nde yer alan bu kilise, tahminen 11 ya da 12. yüzyılda yapılıyor. Roma dönemine ait bu kilisenin restorasyonu 1940’da mimar Josep Puig tarafından gerçekleştiriliyor. Günümüze kadar orijinalliğini bozmadan gelebilmiş, nadir Roma dönemi kiliselerinden biri olma özelliği taşıyan Sant Esteve’in; duvarları üzerinde taşıdığı bazı freskler, bugün Katalonya Ulusal Sanat Müzesi’ndedir. Ayrıca kilisenin içerisinde 18. yüzyıldan kalma barok dönem tabloları görmeye değerdir.

-

La Margineda Köprüsü

006 Oca 2017Gezilecek Yerler

La Margineda Köprüsü

La Margineda Köprüsü, prenslikte bulunan en büyük ve en ince orta çağ köprüsü olma özelliğini taşır. 33 metre uzunluğunda ve en yüksek yeri 9.20 metreye erişmektedir. Duvarları, üzerinden geçtiği Valira Nehri’nin dibinden çıkan "valirenques" taşı ya da bugün bildiğimiz ismiyle granit taşından yapılmıştır. Köprünün kemer taşları, köprünün hafif olması için sünger taşından döşenmiştir. Köprü, Sant Julià de Lòria’dan Andorra la Vella’ya giden, çok önemli ve eski bir patikayı bağlar.

-

The Green Ring (Yeşil Halka)

006 Oca 2017Gezilecek Yerler

The Green Ring (Yeşil Halka)

Andorra la Vella’yı gerçek anlamda gezmek için mutlaka katılmanız gereken bir yolculuk ‘Green Ring’. Şehrin en can alıcı bölgelerinden sizi geçiren üç çeşit patika mevcut. Öncelikle üç yoldan hangisine gideceğinize karar veriyorsunuz. Hepsinin de uzunlukları, zorluk dereceleri, çıktığı yüksekliği farklı. Mesela her yol her mevsimde gezilemiyor. Bu yüzden önce hangi yolu gideceğinizi seçmelisiniz. Bu yollar arasında sizi La Margineda Köprüsü’nden geçiren bir patika da mevcut, sizi dağ yoluna sürükleyecek patika da. Ama şehrin tarihi dokusunu hissetmek istiyorsanız rotanız Yeşil Halka’dan başka bir şey olmasın.

-

Santa Coloma Kilisesi

906 Oca 2017Gezilecek Yerler

Santa Coloma Kilisesi

La Seu d'Urgell Katedrali tarafından da kutsanmış olan Santa Coloma Kilisesi, mimari olarak erken Roma dönemine ait bir yapıdır. Barok esintiler bulunduran bu kilise tahminen 12. yüz yılda yapılmış. Çan kulesinin boyu 18 metre ve tüm kilise -kule de dahil olmak üzere- ponza taşından yapılmış. Kilisenin belki de en önemli özelliği içerisinde bulunan freskler. Bir kısmı 1930’da Berlin’deki Prussian Cultural Heritage Foundation Müzesi’nde bulunsa da kilisenin içerisinde bazı freskler korunmuş durumda.

-

La Roureda de la Margineda

906 Oca 2017Gezilecek Yerler

La Roureda de la Margineda

La Roureda de la Margineda tamamıyla Ortaçağ kokan bir alan. Bugün belki gittiğinizde harabelerine rastlayacaksınız ama tarihi gözünüzde canlandırmak elinizde. Bölgede Sant Vicenç Kalesi’nin yıkıntıları bulunmakta. Kale zamanında Castellbò vikontuna (baron ile kont arasında yer alan bir statü, asalet unvanı) aitmiş. Kale 1190 - 1288 yılları arasında kuşatma altında kalmış. Bugün bu tarihi alanı gezmek isteyenler 5 Euro gibi bir rakam karşılığında alana giriş hakkı elde edebilir.

-

Andorra la Vella ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-