Melbourne Mutfağı

aussie-meat-pies-79274-1.jpeg

Melbourne seyahatinizin en tatmin edici bölümlerinden birisi hiç kuşkusuz şehrin mutfağı olacaktır. Avustralya’nın kendi özgü mutfağının en güzel örneklerini Melbourne’de bulabilirsiniz. Bulunduğu konum itibariyle Avustralya dünyanın çeşitli yerlerinden çok sayıda göç almaktadır. Bu durumun izlerini ise en iyi ülke mutfağında görüyoruz. Çeşitli kültürlerin bir araya geldiği Avustralya mutfağı oldukça zengindir. Melbourne mutfağında öne çıkan en önemli yiyecekler kırmızı et ve deniz ürünleridir. Ülke hayvancılık konusunda oldukça gelişmiş olduğundan bol miktarda kırmız ete erişim vardır. Melbourne halkının en gözde yeme alışkanlıklarının başında barbekü gelmektedir. Özellikle kalabalık etkinliklerde ya da büyük aile toplantılarında değişmez yemek menüsü olarak barbeküyü görmek mümkün. Barbekü alışkanlığı o kadar yaygın ki şehirde bulunan bazı parklarda pişirmeye hazır barbeküler bulunuyor. Kendi etinizi alıp bu hazır barbekülerde kolaylıkla pişirebilirsiniz.

Okyanusun ortasında bulunan Avustralya bu durumun olumlu bir getirisi olarak çok sayıda deniz ürününü yemeklerinde kullanıyor. Melbourne mutfağına ait geleneksel yemeklerin büyük çoğunluğunda balık çeşitleri ve deniz ürünleri bulmanız mümkün. Bunların yanı sıra ılıman iklime sahip olan Melbourne’de yılın her döneminde taze sebze ve meyve bulmak da mümkün. Bu taze ve sebzeler de geleneksel yemeklerin içinde sıklıkla tercih edilen ürünlerdendir. Melbourne’de mutlaka denemeniz gereken tatlardan birisi meat pie olarak bilinen bir çeşit etli turtadır. Adını duyanları genellikle şaşırtsa da deneyen herkesin memnun kaldığı bir yemektir. Turta hamuru kıvamında hazırlanan bir hamurun içerisine kuşbaşı et ve sebze konularak pişirilmektedir. Şehirde tadına bakmanız gereken bir diğer yemek ise Barramundi adı verilen yemektir. Bölgeye özgü bir balığın kırmızıbiber, soya sosu, zencefil ve dileğinize göre sebzelerle pişirilmesi ile yapılır. Birbirinden lezzetli ana yemeklerin yanı sıra şehirde gelişmiş bir tatlı kültürü de mevcut. Bu tatlıların en başında ise Pavlova gelmektedir. Ana malzemesi mevsim meyveleri olan bu tatlının dışı çıtır çıtır kızarırken içi yumuşacık kalır. Tatlının bu kadar meşhur olmasının bir diğer sebebi de adını aldığı Rus balerin Anna Pavlova’dır. Şehirde geleneksel yemeklerin yanı sıra İtalya, Uzak Doğu ve Amerikan mutfağından yemekler servis eden restoranlar da bulunmaktadır.

Melbourne’deki restoranların büyük çoğunluğu hesaba %10 oranında bahşiş miktarını eklemektedir. Eğer hesaba eklenmediyse bahşiş bırakmanız beklenmektedir fakat bu bir mecburiyet değildir.