Melbourne’de Gece Hayatı

melbourne-77724_960_720.jpg

Melbourne gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Şehirde birbirinden çeşitli konseptlerle kurulmuş sayısız eğlence mekânı mevcuttur. Melbourne seyahatiniz sırasında gece hayatına çok fazla bütçe ayırmanıza gerek yoktur. Şehir Avustralya’nın diğer şehirlerine oranla daha ucuz bir gece hayatına sahiptir. Şehirde en çok tercih edilen eğlence mekânları Collins ve Elizabeth Caddeleri üzerinde bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Melbourne’unun büyük caddelerinde çeşitli eğlence mekânları da mevcuttur. Melbourne’de her bütçeye uygun eğlence mekânı bulmak mümkündür.

Büyük ve lüks gece kulüpleri çeşitli gösterileri ve birbirinden zengin menüleri ile misafirlerini memnun etmektedir. Melbourne’de bulunan lüks gece kulüplerine gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız yer bulama sorunu yaşamanızı önleyecektir.

Lüks eğlence mekânlarının yanı sıra şehirde orta bütçeye hitap eden çok sayıda gece kulübü ve bar mevcuttur. Bu gece kulüpleri ve barların menülerinde Avustralya’ya özgü bira ve romlar yer almaktadır. Birbirinden çeşitli aromalara sahip olan bu yerli biralar ve romlar Melbourne eğlence hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. Kapalı eğlence mekânlarının haricinde Melbourne’de ilginç bir eğlence anlayışı daha mevcuttur. Bu eğlence türü sokak partileridir. Özellikle son dönemde şehirdeki gençler arasında oldukça yaygın hale gelen bu partiler gece boyunca birbirinden renkli görüntülere ev sahipliği yapmaktadır. Genellikle küçük ve dar bir sokakta toplanan gençler kendi getirdikleri içeceklerle eğlenmektedirler. Bu sokak partilerin çoğunda genç müzisyenler müzik yapmaktadır. Böylece hem para kazanıyor hem de Melbourne eğlence hayatının tadını çıkarmış oluyorlar.

Melbourne’de standart eğlence anlayışının dışında olarak yat turu seçeneği de mevcuttur. Genellikle büyük gruplara rezervasyon şeklinde düzenlenen yat turları ile sabaha kadar Melbourne eğlence hayatına karışabilirsiniz. Açık denizde gerçekleştirilen bu yat partileri ile okyanusun ortasında doyasıya eğlenebilirsiniz. Avustralya şarap ihracatında dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Birbirinden lezzetli şaraplar üreten ülkede şarap fiyatları da oldukça uygundur. Melbourne ‘nün çeşitli bölgelerinde çok sayıda şarap dükkânı bulmanız mümkün. Bu şarap dükkânlarında yüzün üzerinde farklı şarap bulunuyor. Şehirde bulunan şarap dükkânlarının bir kısmı küçük bir bar gibi. Bu şarap dükkânlarından dilerseniz şarap satın alabilir dilerseniz arkadaşlarınızla oturup hoş sohbet eşliğinde seçtiğiniz şarapları yudumlayabilirsiniz. Melbourne seyahatinizden dönerken güzel bir hatıra olarak bu şarap evlerinden leziz şaraplar da satın alabilirsiniz.

Melbourne’deki bazı eğlence mekânlarının girişinde BYO harflerinin olduğu tabelalar görebilirsiniz. Bu harfler kendi içkinizi getirebileceğinizi anlatan İngilice “bring your own” ifadesinin temsilidir. Kapısında bu harflerin olduğu tabelayı gördüğünüz eğlence mekânlarına giderken kendi içkilerinizi yanınızda götürebilirsiniz. Şehri ziyarete gelen turistler için oldukça ilgi çekici olan ve şaşkınlıkla karşılanan bu durum Melbourne halkı için oldukça sıradan bir olaydır. Şehirde standart eğlence mekânlarının yanı sıra caz, rock, punk ya da popüler müzik yapan eğlence mekânları da bulunuyor. Dilerseniz bu mekânlara giderek de eğlenebilirsiniz. Farklı bütçelere ve eğlence anlayışına hitap eden Melbourne gece hayatında gönlünüzce eğlenceye doyacaksınız.