Edremit’te Gezilecek Yerler

Balıkesir’in en güzel ilçelerinden biri olan Edremit yeşil ve mavinin birleştiği adeta cennet gibi bir tatil beldesidir. Yılın on iki ayı boyunca misafirlerine huzurlu ve sakin bir tatilin kapısını aralayan Edremit’teKaz Dağlarının tertemiz havasını soluyabilir, bol bol yürüyüş yaparak doğada eşsiz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Termal suları ile şifa deposu olan Güre Kaplıcaları’nı ve Derman Kaplıcaları’nı ziyaret edebilir, hem dinlenebilir hem hastalıklarınızı iyileştirebilirsiniz. Ege mutfağının nefis lezzetleri tatilinizden daha fazla keyif almanızı sağlarken dönüşte bölgenin nefis zeytinyağından almayı unutmayın.

Edremit’te Gezilecek Yerler

Tarihi MÖ 1400’lü yıllara dayanan Edremit huzurlu ve sakin bir tatil arayışında olanların rağbet gösterdiği yerlerden biridir. Edremit’te bol oksijen eşliğinde keyifli bir yürüyüş yapmak isterseniz gezinize Kaz Dağları Milli Parkı’ndan başlamanızı tavsiye ederiz. Şahinderesi Kanyonu, Hasanboğuldu ve Sütüven Şelalesi, Darıdere Tabiat ParkıKaz Dağları’na görebileceğiniz doğal güzellikler arasındadır. Akçay ve Altınoluk Edremit’in deniz kenarında yer almakla birlikte yaz aylarında deniz, kum, güneş tatili yapmak isteyenlerin akınına uğramaktadır. Kaplıcaları ile de ünlü olan Edremit’te Güre ve DermanKaplıcaları’nda şifa bulabilirsiniz. Edremit Körfezi ve Antandros Antik Kenti’ni de görmenizi tavsiye ederiz. Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Kaz Dağları Milli Parkı

forest.jpg

Ülkemizin oksijen deposu olarak bilinen Kaz Dağları Çanakkale ile Balıkesir sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ege ile Marmara Bölgesi’ni birbirinden ayıran Kaz Dağları Biga yarımadasının en yüksek dağıdır. Kaz Dağları aynı zamanda İda Dağı olarak da bilinmektedir. Anadolu’nun en önemli doğa harikalarından biri olan Kaz Dağları, 1993 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile milli park ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Yaklaşık 800 bitki türünün bulunduğu park alanında bitki toplamak, ateş yakmak ve avcılık yapmak yasaktır. Kaz Dağları’nın eteklerinde kızılçam, meşe ve karaçam ağaçları bulunurken yüksek kesimler sadece Kaz Dağları’nda yetişen Göknar ağaçları ile çevrilidir. Park alanında karaca, domuz, yaban tavşanı, kartal gibi birçok yırtıcı ve yabani hayvanla karşılaşmak mümkündür. Kaz Dağları Alp Dağları’ndan sonra dünyanın en temiz oksijenine sahip olması ile ünlüdür. Yemyeşil doğasıyla, şelaleleriyle, yer altı zenginlikleriyle ve mis gibi havasıyla Kaz Dağları adeta doğal bir cennettir. Kaz Dağları Milli Park statüsünde olduğundan giriş ücretlidir. Kişi başı 5 TL, otomobil ile giriş ise 15 TL’dir.

Şahindere Kanyonu

15_1431682226dhl.jpg

Kaz Dağları’ndan Edremit Körfezine kadar uzanan Şahindere Kanyonu 26 kilometre uzunluğuna ve yer yer 600-700 metre yüksekliğine sahiptir. Kaz Dağları’nın en güzel yerlerinden biri olan Şahindere Kanyonu listenize mutlaka eklemeniz gereken yerlerden biridir. Kaz Dağları’ndan aldığı kekik ve çam kokularını Edremit Körfezi’nde iyot kokularıyla birleştiren Şahindere Kanyonu yüzlerce farklı bitki çeşidine ve havyan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Şahindere Kanyonu, Kaz Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde bulunduğu için koruma altına alınmıştır. Kanyona izinsiz girmek tehlikeli olduğu için yasaklanmıştır. Kanyonu gezmek için özel izin alınması ve beraberinde Alan Kılavuzu olması gerekmektedir. Şahindere Kanyonu’nda gezmek için gerekli olan izni Edremit Mili Parklar Müdürlüğü ve Zeytinli Kaz Dağı Milli Parkı Ön Tanıtım Bürosu vermektedir.

Hasanboğuldu ve Sütüven Şelalesi

2038061.jpg

Edremit’in zeytin ve zeytinyağıyla ünlü Zeytinli ilçesi yakınlarında bulunan Hasanboğuldu ve Sütüven Şelalesi muhteşem bir doğaya sahiptir. Kaz Dağları’nın eteklerinde bulunan Hasanboğuldu ve Sütüven Şelalesi denizden yaklaşık 798 metre yükseklikte bulunmaktadır. Sütüven Şelalesi’nden akan su Hasanboğuldu Göleti’ni oluşturmaktadır. Kaz Dağları’na gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olan Hasanboğuldu ve Sütüven Şelalesi ziyaretçilerine zeytin ağaçları arasında muhteşem bir atmosfer sunmaktadır. Yaz aylarında bile buz gibi suya sahip olan Hasanboğuldu Göleti, sıcaklardan bunalanların akınına uğramaktadır. Hasanboğuldu ve Sütüven Şelalesi zeytin ağaçları arasında dinlenme fırsatı sunarken bölgede piknik alanları da bulunmaktadır. Bölgede ayrıca restoran, kafe ve yöreye özgü hediyelik eşya satan tezgâhlar da mevcuttur. Hasanboğuldu ve Sütüven Şelalesi Kaz Dağları Milli Parkı sınırlarında içerisinde olup 1993 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır.

Darıdere Tabiat Parkı

636168014744404857.jpg

Edremit’in oksijen deposu olarak bilinen Darıdere Tabiat Parkı Narlı köyüne 13 kilometre mesafede bulunmaktadır. Kaz Dağları’nın eteklerinde yer alan Darıdere Tabiat Parkı Edremit’in görülmesi gereken doğal güzelliklerinden biridir. 2011 yılında tabiat parkı ilan edilen bölge yaklaşık 10 hektardan oluşmaktadır. Kızılçam, meşe, karaçam ve kestane ağaçlarıyla çevrili olan tabiat parkı yeşilin her tonuna ev sahipliği yapmaktadır. Park alanında yüzlerce bitki çeşidine ve başta ayı, çakal, karaca, şahin ve atmaca olmak üzere birçok yırtıcı ve yabani hayvana rastlamak mümkündür. Doğaseverlerin ve fotoğraf tutkunlarının adeta bir cennet olarak nitelendirdiği Darıdere Tabiat Parkı’nda ziyaretçiler için futbol, basketbol ve voleybol sahaları da bulunmaktadır. Parkın içerisinde yüzebileceğiniz bir gölet de vardır. Yemyeşil ağaçlar arasında piknik yapma fırsatı sunan parkta konaklamak için oteller ve çadır kurmak için kamp alanları da bulunmaktadır. Tehlikeli olduğundan parkta sadece izin verilen yerlerde çadır kurulmaktadır. Kaz Dağları Milli Parkı’nda olduğu gibi burada da ateş yakmak kesinlikle yasaktır. Darıdere Tabiat Parkı’na giriş ücreti şahıs için 5 TL, otomobille giriş 15 TL’dir.

Derman Kaplıcaları

kaplicalar7-5d65eaa2-1e56-4da8-98e2-bdde444f58cf.jpg

Edremit bölgesi termal kaplıcalar bakımdan oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Şifalı suları ile sağlık sunan Derman Kaplıcaları Edremit ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıktaki Bostancı köyünde bulunmaktadır. Derman Kaplıcaları 1936 yılında inşa edilen Bostancı Kaplıcaları’nın bulunduğu tesislerde yeniden faaliyete geçirilmiştir. Denizden yaklaşık 5 metre yükseklikte bulunan Derman Kaplıcaları’nın suyu 56 derece sıcaklığa, 7.6 pH değerine ve 11.5 eman radyoaktiviteye sahiptir. Kaplıca suyunda ayrıca bol miktarda sodyum sülfat bulunmaktadır. Kaplıca sularının başta kadın hastalıkları, böbrek taşı rahatsızlıkları ve romatizmal hastalıklar olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Kaplıca tesislerinde tedavi amaçlı genel tedavi havuzu ve özel banyolar bulunmaktadır. Kaplıca bölgesinde sağlık turizmi kapsamında hizmet veren birçok otel mevcuttur. Otellerde rahatsızlığınıza göre tedavi şekli planlanmaktadır ancak otellere gitmeden önce doktordan onay alınması tavsiye edilmektedir.

Güre Kaplıcası

r7014-akhavuz.jpg

Termal kaplıcalar yönünden oldukça zengin olan Edremit’in önemli kaplıcalarından bir diğeri Güre Kaplıcaları’dır. Güre Kaplıcaları Edremit ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunan adını aldığı Güre sınırları içerisinde bulunmaktadır. Güre Kaplıcaları’nın suyu 40 ile 58 derece arasındadır. Radyoaktif özellikleriyle tanından kaplıca suyunda ayrıca bol miktarda sodyum sülfat, potasyum, kalsiyum, alüminyum ve magnezyum bulunmaktadır. Güre Kaplıcaları suyunun kadın hastalıklarına, üst solunum yolları hastalıklarına, cilt hastalıklarına, guatr, sedef, böbrek taşı ve böbrek kumu hastalıklarına, romatizmal ve hareket sistemi hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Güre Kaplıcalarında sağlık turizmi kapsamında konaklamak ve tedavi olmak üzere birçok otel ve tesis bulunmaktadır. Kaz Dağları’nın eteklerinde muhteşem doğaya sahip olan bölge yerli ve yabancı turistlerin hem sağlık hem de tatil açısından oldukça ilgisini çekmektedir. Antik Çağ’dan bu yana kaplıca olma özelliğini koruyan Güre Kaplıcaları’nda şifa bulabilir, huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Edremit Körfezi

thynin-istanbul-edre-b81da1b4f5f1cbadbd8a.jpg

Anadolu’nun Ege Denizi’ndeki en kuzey körfezi olma özelliğini taşıyan Edremit Körfezi Madra ve Kaz Dağları arasında uzanmaktadır. Midilli Adası ve Anadolu yarımadasını birbirinden ayıran körfezin büyük bir kısmı Balıkesir’de bulunurken bir kısmı da Çanakkale sınırları içindedir. Tarihî ve ekonomik açıdan oldukça gelişmiş olan bölge özellikle zeytinyağı üretimi ve papalina avcılığı ile ünlüdür. Kaz Dağları’nın eşsiz güzelliğini arkasına alan Edremit Körfezi, bölgeye muhteşem bir görüntü katmaktadır. Serin havasıyla bilinen Edremit Körfezi’nin denizi de oldukça soğuktur. Yazın en sıcak günlerinde bile buz gibi olan deniz suyu serinlemek için birebirdir. Edremit Körfezi ayrıca serin esen rüzgârı ile sörf yapmaya oldukça elverişlidir. Edremit Körfezi tarihî dokusu, doğal zenginlikleri, kumsalları ve tertemiz deniziyle yeryüzünün saklı cennetlerinden biri olarak görülmektedir. Genellikle yazlık evlerin bulunduğu körfez Güney Ege’deki tatil bölgeleri kadar popüler değildir ancak sakinlik arayan yerli turistlerin ilgisini çekmektedir.

Altınoluk

altinoluksahil2.jpg

Edremit ilçesine bağlı bir mahalle olan Altınoluk, Ege Denizi kıyısında bulunmaktadır. Zeytin ağaçlarıyla kaplı Altınoluk tarihî ve doğal güzellikleriyle oldukça ilgi çekicidir. Kuzeyinde Kaz Dağları güneyinde ise Edremit Körfezi’nin bulunduğu Altınoluk mis gibi bir havaya sahiptir. Yemyeşil ağaçlar arasında yürüyüş yapmanın ayrı bir keyif olduğu Altınoluk’ta milyonlarca zeytin ağacı bulunmaktadır. Burada üretilen zeytinyağı dünyanın en kaliteli zeytinyağı olarak gösterilmektedir. Yaklaşık 43 kilometre uzunluğunda kıyı şeridine sahip olan Altınoluk’un denizi temiz olduğu kadar soğuktur. Kıyı şeridinde 10’dan fazla plaj bulunmaktadır. Bu plajlardan yedi tanesi mavi bayraklı olup en çok rağbet göreni Özdere Halk Plajı’dır. Altınoluk’u aynı zamanda denizden de keşfetmek mümkündür. Altınoluk sahilden günübirlik tekne turları düzenlenmektedir. Altınoluk’un muhteşem doğasını gözler önüne seren tekne turları ayrıca Mıhla Burnu, Fener Burnu, Narlı Koyu ve Avcılar Koyu gibi doğa harikası yerleri de görme fırsatı sunmaktadır. Altınoluk’tan özellikle tekne turlarıyla mehtap turuna çıkmanızı tavsiye ederiz.

Akçay

akcayplaji1.jpg

Edremit ilçesine bağlı şirin bir mahalle olan Akçay, Edremit’e 8 kilometre mesafede bulunmaktadır. Altınoluk ve Edremit arasında uzanan kıyı şeridinde bulunan Akçay Türkiye’nin ilk turizm merkezlerinden biri olarak bilinmektedir. Kaz Dağları’nın eteklerinde muhteşem bir doğaya sahip olan Akçay temiz havası, kaynak suları ve denizi ile insanları kendine hayran bırakmaktadır. Yazlık yerleşimin yoğun olduğu bölge özellikle yerli turistler tarafından tercih edilmektedir. Akçay denizinin büyük bölümü çakıl taşlarından oluşur ve suyu oldukça soğuktur. Kıyı boyunca uzanan plajlar halka açık ve ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Yürüyüş yapmak için oldukça uzun olan Akçay sahili keyifli zaman geçirebileceğiniz çok sayıda restoran ve kafeye ev sahipliği yapmaktadır. Edremit Körfezi’ni denizden keşfetmek isteyenler için Akçay sahilde günübirlik tekne ve yat turları düzenlenmektedir. Hem termal hem de soğuk su zenginliklerine sahip olan Akçay temiz havası ile astım rahatsızlığı bulunanlar için de şifa deposudur.

Antandros Antik Kenti

e8fb9660866ddcd5403a3f67d5cd0ef9--roman-mosaics-ancient-city.jpg

Antandros Açıkhava Müzesi olarak da bilinen antik kent Edremit ilçesine bağlı Altınoluk yakınlarındaki Kaletaşı Tepesi’nde bulunmaktadır. Bazı tarihçilere göre tarihi Truva Savaşı’nın öncesine dayanan antik kent Troas ile Mysia arasında uzanan yolu kontrol eden stratejik öneme sahip önemli bir Troas kentidir. Antandros Antik Kenti’nde 2000 yılından bu yana kazı çalışmaları yapılmaktadır. Kazı çalışmaları sonucunda antik kentin tarihinin MÖ 10. yüzyıla kadar dayanabileceğini tahmin edilmektedir. Kentin yakınlarında bulunan Assos ile antik kentin MÖ 2000 yıllarına kadar giden bir geçmişi olabileceği düşünülmektedir. Kazılar sonucu ortaya çıkan birçok tarihî eser müzede sergilenmektedir. Troia döneminden kalan duvar motifleri, yaşam alanları, mezarlar gibi eserler bulunmaktadır. Yolüstü Açması, Dereboyu 2, Yolatı Açması geçmişte kazı ve araştırma yapılan yerler arasında yer alırken Roma Evi, Yamaç Ev, Kent Suru ve Nekropolis kazıları 15 yıldır devam etmektedir.