Halk arasında ‘Kemikli Ev’ olarak da anılan Casa Battlo da ünlü modernist mimar Antoni Gaudi’nin eseridir. Aslında Gaudi’nin Barselona’ya nasıl da imza attığını şehri gezerken attığınız her adımda hissediyorsunuz. Gaudi’nin eserleriyle Barselona eski bir Avrupa kentinden sürreal, modernist bir havaya sahip masalsı bir şehre dönüşmüş. Casa Battlo’ya Kemikli Ev denmesinin nedeni balkonlarda korkuluk olarak kullanılan ince sütunların kemiği çağrıştırması…

Casa Battlo’nun yapılış hikayesinde de diğer birçok Gaudi eserinde gördüğümüze benzer bir başlangıç var. Dönemin önemli iş adamlarından Joseph Battlo’nun isteğiyle yapımına başlanan yapıMansana de la Discordia bölgesinde yer alıyor. Bu bölge Casa Ametller, Casa Lleo i Morera gibi Barselona’nın en ünlü yapılarının yer aldığı bölgelerden biri olmasıyla turistler için cazibe merkezi. Kemikli Ev’in yapımına 1905 yılında başlanmış ve Gaudi için şaşırtıcı sayılacak bir hızla, 2 yıl sonunda tamamlanmış.

Bu binayı diğer Gaudi eserlerinden ayıran bir ayrıntı var, o da sıfırdan değil de halihazırda var olan binanın yeniden yapılmasıyla oluşturulmuş olması… Casa Battlo’nun bulunduğu yerdeki binanın yıkılıp baştan yapılması yerine iç kısımları yenilenmiş ve dış cephesi yeniden giydirilmiştir. Ön cephesindeki renkli ve parlak seramiklerle vitray parçalar dikkat çeker. Adeta masal diyarından gelmiş bu yapıtta Gaudi, dış cepheyi oluştururken Monet’in ‘Nilüferler’ eserinin etkisinde kaldığı söylenir. Hem iç hem de dış mimarisinin Gaudi’ye ait olduğu Casa Battlo’nun tavanı girdap şeklinde tasarlanmıştır. Kapılar, pencereler, tavan pencereleri renkli camlardan ve dalgalı ahşap malzemelerden yapılmıştır.

Bu yapıda da tıpkı Casa Mila’da olduğu gibi ilginç baca tasarımları göze çarpıyor. Çatıdaki dikkat çekici tek ayrıntı bacalar değil, yapının ön cephesine denk gelen kısımda ziyaretçileri bir ejderha selamlıyor. Gaudi çatının bu kısmını ejderha sırtına benzer şekilde dizayn ederek bilindik oyunlarından birini sergilemiş yine.

Casa Battlo 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hak kazanmış. Dış yapının etkileyici görünümünün yanında evin içi de adeta bir sanat eseri. Özellikle camlardaki vitraylar, güneş ışıklarıyla birlikte renkli bir dans şöleni sunuyor ziyaretçilerine… Salvador Dali evin dış görünümünü sakin ve durgun göl sularına benzetiyormuş. Çok daha renkli ve canlı manzaralar sunan Casa Bottlo’nun yivli çatısını, Gaudi’nin imzası haline gelen bacaları, iç kısımlarını, özellikle de yemek odası, terası, çizim odasını ve yivli çatıyı mutlaka görün.

Ziyaret Saatleri: Tüm yıl boyunca açık olan ev, 09.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Ziyaret Ücretleri: Casa Bottlo’yu ziyaret etmek için 25 Euro ödemeniz gerekmektedir.

Adres:Passeig de Gracia, 43, 08007

Yol Tarifi: Passeig de Gracia Bulvarı’nda konumlanan Casa Battlo’ya L3 metro hattıyla gidebilirsiniz. Sagrada Familia’dan 15-20 dakikalık yürümeyle ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Casa Ametller, Casa Lleo i Morera, Passeig de Gracia