Ciutadella Parkı

Barselona’nın en güzel parklarından biri olan Parc de La Ciutadella (Ciutadella Parkı) yemyeşil bir alan üzerine kuruludur. 30 hektarlık bir alanda konumlanan park, anıtları, müzeleri, gölü ve hayvanat bahçesi ile görülmesi gereken yerler arasındadır.

Parkın tarihi 1714 yılındaki İspanya Veraset Savaşı’na dayanmaktadır. Şehir işgal altındayken Kral V. Felipe bir kale yaptırmış. Askerler için bir kışla görevi gören kale, Napolyon işgali sırasında hapishane olarak kullanılmış. 1888 yılında ise Evrensel Sergisi için kullanılan parkta halen eski 3 yapı bulunmaktadır. Bunlar; Valilik Binası, bir okul, şapel ve Katalan Meclisi olarak kullanılan cephanedir.

Parkın adı 18. Yüzyıldan, o dönemin şehri yöneten, güçlü hisarından alıyor.

Park içerisinde Museu de Ciences Naturals (Doğa Tarihi Müzesi), Park Zoologic (Hayvanat Bahçesi), Antoni Gaudi imzası taşıyan fıskiye, jeoloji müzesi, yürüyüş alanları ve göl bulunmaktadır. Gölde sandal ile gezintiye çıkabilirsiniz. Hayvanat Bahçesi, içerdiği 7 bine yakın hayvanla Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçeleri arasında yer almaktadır. Müzeler için de aynı şeyi söylemek mümkün; Doğa Tarihi Müzesi’nde özellikle çocuklar için hayli eğitici sergiler ve programlar düzenlenmektedir.

Barselona tarihine sahip çıkan bir şehir olma özelliğini yüzyıllarca yıldır koruduğu park ve bahçeleriyle de kanıtlıyor. Buna iki iyi örnek; 1888 yılında açılan Hivernacle (Kış Bahçesi) ve 128 yıllık Umbracle isimli sera…

Ziyaret Bilgileri: Tüm yıl boyunca her gün açık parkı 10.00-22.30 saatleri arasında ücretsiz gezebilirsiniz. Fakat park içerisinde yer alan müzeler için bilet almanız gerekiyor.

Hayvanat Bahçesi için 18 Euro, Ulusal Bilim Müzesi içinse 4 Euro giriş ücreti ödemelisiniz.

Adres: Passeig de Picasso,

Yol Tarifi: Ciutadella Parkı’na L1 ve C1 metro hatlarıyla gidebilirsiniz.

Yakın Yerler: Cascada Anıtı,Born Cultural Centre