Berlin'de Şehir İçi Ulaşım

Berlin toplu taşıma ve raylı sistemler haritası oldukça karışık ve korkutucu görünse de, Berlin’deki toplu taşıma sistemi dünyanın en gelişmiş sistemlerindendir. Berlin’de metro hatları arası bağlantılar son derece işlevseldir ve şehrin her yanına toplu taşıma ile ulaşabilirsiniz.

Turist danışma bürolarından ve istasyonlardan elde edebileceğiniz bir raylı sistemler haritası ile şehrin her bir köşesini keşfedebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda dikkat etmeniz gereken nokta ise bilet sistemidir. Berlin’de toplu taşıtları kullanmadan önce istasyonlarda bulunan otomatlardan bilet edinmeniz gerekmektedir, otobüslerde biletinizi doğrudan otobüs şoföründen alabilirsiniz. Toplu ulaşım araçlarını kullanmadan önce biletinizi yine istasyonlarda bulunan otomatik kutularda damgalatmanız gerekmektedir.

Berlin’deki Türk nüfusun yoğunluğundan dolayı otomatlarda Türkçe dil seçeneği de yer almaktadır. Toplu taşıma sistemleri A, B ve C olmak üzere üç bölgeye ayrılmıştır. İhtiyacınıza göre biletinizi AB, BC ya da ABC tarifleri içinde alabilirsiniz. Şehir içinde gezmek için AB bileti almanız yeterlidir. Şehir içi biletler için tek yön ücreti 2,70 Euro, günlük sınırsız bilet ücreti ise 6,90 Euro’dur.

Metro Hattı

Berlin’de şehri baştan aşağıya saran “U Bahn” ve “S Bahn” isimli iki metro hattı bulunmaktadır. U Bahn metro hattı yer altından, S Bahn hattı ise yer üstünden gitmektedir. Metro hattı 04.00 ile 01.00 arası hizmet vermektedir.

Otobüs

Otobüs, Berlin’de toplu ulaşımın ayrılmaz bir parçasıdır. Şehir içi otobüsler; çok sık sefer düzenleyen iki katlı otobüsler, normal seferler düzenleyen otobüsler ve “N” harfiyle başlayan gece otobüsleri olmak üzere üçe ayrılıyor. Berlin’deki toplu taşıma sistemlerinin işletmecisi BVG’nin resmi sitesinden otobüs hatları ile ilgili detaylı bilgi ve yol tarifi alabilirsiniz.

Tramvay

Dünyanın en eski tramvaylarından biri Berlin’de bulunan tramvay hattıdır. Şehrin doğusunda hizmet veren 22 tramvay hattının hepsi metro hatlarıyla bağlantılıdır. Berlin’de tramvay hatları 24 saat boyunca hizmet vermektedir.

Taksi

Berlin’de taksi ile 2 kilometreden daha az bir mesafe gideceksiniz bir taksi çevirip 4 Euro karşılığında seyahat edebilirsiniz. “Kurzstrecke” adı verilen bu hizmetten yararlanırken 2 kilometreyi geçerseniz tüm ücreti ödemeniz gerekir. Normal taksi seferlerinde ise taksimetre 3,90 Euro’dan açılır ve kilometre başına ücret 2,00 Euro’dur.

Berlin Havaalanı ve Şehir Merkezine Ulaşım

Schönefeld Havalimanı, Berlin’in güneydoğu sınırında yer alan Brandenburg ilçesinde bulunan uluslararası havalimanıdır. Berlin’in diğer havaalanı Tegel’in kapatılmasıyla SchönefeldHavalimanının Berlin Brandenburg Uluslararası Havalimanı’na dönüştürülmesine karar verilmiştir. Berlin Brandenburg Uluslararası Havalimanı 2017 yılında hizmete açılacaktır.

Havalanından Kente Ulaşım

Otobüs

Havaalanından şehir merkezine ulaşmak için havaalanı çıkışı önünden hareket eden 171, X7 ve N7 numaralı otobüslerle Rudow istasyonuna, oradan da U-Bahn metrosunun U7 numaralı hattına geçebilirsiniz.

Metro

Havalanı terminalinden 300 metre uzaklıkta olan S Flughafen Berlin-Schönefeld Bhf istasyonundan direkt olarak metro hattına geçebilir, şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi

Toplu taşıma kullanmayı tercih etmiyorsanız havaalanı danışma alanından taksi çağırabilirsiniz. Şehir merkezine taksi ile ulaşım ücreti yaklaşık 44 Euro civarındadır