Google+

Arama formu

Berlin Gezilecek Yerler

Berlin Gezilecek Yerler

Berlin şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Small peaceful room to relax in emerald colours, Ellis Room for You in Berlin West, Haus Stephan güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Domizil Neu Venedig, 2-Zimmer-Ferienwohnung "Gärten der Welt", Boutique Hotel Mittendrin Berlin. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Leonardo Boutique Hotel Berlin City South, AMANO Home, Heart of Gold Hostel Berlin gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz St Christopher's Inn Berlin Alexanderplatz, Generator Berlin Prenzlauer Berg, Pension Hostel StayComfort am Kurfürstendamm tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Berlin aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tarihi yapıları, müzeleri, geniş caddeleri ve tertemiz havasıyla içinden nehir geçen şehir Berlin’de, gezilecek pek çok nokta bulunmaktadır. Avrupa’nın sanat, müzik ve kültür merkezi olarak anılan şehrin turistik noktalarını gezebilir, arka sokaklarını keşfedebilir ve şehrin bohem atmosferini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. 2000'lerin başından itibaren house müziğin gelişmesi ve sanat galerilerinin çoğalması şehirde bohem bir hava yaratmıştır. Berlin geziniz sırasında bu bu havayı mutlaka hissedeceksinizdir. Dünya Savaşları'nda ağır darbeler alan şehir geçmişini de kucaklayıp en iyi şekilde yansıtmaktadır. Gezilecek onlarca yerin arasında en dikkat çeken durumlardan birisi de şehrin ağaçlarla kaplı olmasıdır. Sokaklarda dolanırken bir anda geniş bir parka denk gelebilir ve kendinizi bir anda ormanda bulabilirsiniz. Berlin'de konaklama yapacağınız bölgeyi gezeceğiniz yerlere göre seçmenizde fayda var. Ekonomik konaklama alternatiflerini merak ediyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Berlin Gezilecek Yerler

Berlin'in en meşhur noktası 18. yüzyılın sonunda inşa edilen Brandenburg Kapısı'dır. Alman Parlamento Binası da görkemli yapısıyla dikkat çeken bir eserdir. Şehrin en popüler noktalarından birisi de Almanya'nın en büyük meydanı olan Alexander Meydanı'dır. Spree Nehri üzerinde kurulu Müze Adası da beş müzeden oluşan bir kültür merkezidir. Barok mimarinin en güzel örneklerinden birisi de Berlin Katedrali'dir. Berlin Duvarı'ndan kalan bir kısmın ressamlar tarafından renklendirilmesiyle Doğu Yakası Galerisi ortaya çıkmıştır. Doğu Berlin ve Batı Berlin arasında bir kontrol noktası olan Checkpoint Charlie de şehrin tarihini keşfetmek için önemli bir yerdir. Yahudi Soykırımı anısına yapılan Holocaust Anıtı da yine ülkenin tarihi açısından önemli bir anıttır. Modern Berlin'in en güzel yerlerinden birisi de Potsdamer Platz'dır. Berlin'in en canlı mahalleleri arasında yer alan Kreuzberg de kafe, restoran, bar ve gece kulüpleriyle dolu bir bölgedir.


Berlin Turları

Brandenburg Kapısı

Brandenburg Kapısı

Berlin gezilecek yerler listemizin ilk sırasındaki yer Brandenburg Kapısı'dır. Orijinal adıyla Brandenburger Tor şehrin en önemli sembollerinden ve Berlin’in en fazla ziyaretçi çeken bölgelerinden biridir. 1788 – 1791 yılları arasında inşa edilen kapı, dönemin Prusya Kralı 3. Friedrich Wilhelm'in gösterişli bir giriş kapısı yaptırma isteğiyle ortaya çıkmıştır. Kapı yapılırken mimar Carl Gotthard Langhans, Atina'daki Acropolis'in görkemli giriş kapısından etkilenmiştir. Neoklasik mimarinin Almanya'daki en güzel örneklerinden biri olarak görülür. Quadriga ismi verilen atlı heykel 1793 yılında eklenmiştir. 1806'da Napolyon, Berlin'i işgal ettiğinde zaferin göstergesi olarak Quadriga'yı alıp Paris'e götürmüştür. 1814'de Napolyon'un tahttan indirilmesiyle heykel Berlin'e geri dönmüştür.

Soğuk Savaş süresince Sovyetler Birliği kontrolünde bulunan Doğu Almanya bölgesinde kalmıştır. Brandenburg Kapısı’nın önünde bulunan, ıhlamur ağaçlarıyla ünlü Unter den Linden caddesinde yürümek oldukça keyiflidir. Brandenburg Kapısı’nın hemen kuzeyinde de mutlaka görmek isteyeceğiniz Reichstag bulunur. Hem şehrin merkezi, hem de ana sembollerinden olması nedeniyle Brandenburg Kapısı, Berlin gezinize başlayabileceğiniz en iyi nokta.

Ulaşım: U6 numaralı metro hattı ya da 147 numaralı otobüsleri kullanarak U Französische Street durağında inip Brandenburg Kapısı’na ulaşabilirsiniz.

Alman Parlamento Binası

Alman Parlamento Binası

Berlin gezilecek yerler listemizin ikinci sırasındaki yer ReichstagAlman Parlamento Binası'dır. Bu şekilde söylendiğinde ilgi çekici bir yanı yokmuş gibi görünse de, bu yapıyı görmeye değer kılan özelliği cam kubbesidir. 1882 yılında parlamento binası için düzenlenen yarışmayı kazanan mimar Paul Wallot tarafından tasarlanan binanın yapımı, 1894 yılında tamamlanmıştır. Bu ilgi çekici yapı, sunduğu şehir manzarasıyla da ziyaretçilerini kendine çekmektedir. Binanın tasarımı Yüksek Rönesans ve klasisizmin özelliklerini göstermektedir. Ayrıca binanın kapısı, İmparatorluk Sarayı'na bakması gerekirken tam tersi yönde yapılmıştır.

Tepesindeki cam kubbesiyle bir tasarım harikası olan Reichstag, kubbeye vuran ışığı aynalar aracılığıyla parlamento salonuna yansıtmaktadır. Yağmur suyunu arıtıp kullanabilen, güneş panelleri ile elektrik üretebilen bu bina son derece işevsel şekilde tasarlanmış. Ancak hatırlatmakta fayda var, Reichstag’ın cam kubbesine çıkmak istiyorsanız mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor, aksi halde yer bulmanız imkansız. Binanın girişinde meşhur "Dem Deutschen Volk" yani "Alman Halkı'na" yazısı yazmaktadır.

Ulaşım: Brandenburg Kapısı’ndan kuzey yönüne doğru yürüyerek Reichstag’a ulaşabilirsiniz. Yürümek istemiyorsanız, 5 dakikada bir hareket eden 100 numaralı şehir içi otobüslerle Reichstag/Bundestag durağında inebilirsiniz.

Alexander Meydanı

Alexander Meydanı

Alexanderplatz, Berlin’in tarihi merkezi olan Mitte ilçesinin en merkezi meydanı ve aynı zamanda Almanya'nın en büyük meydanıdır. Spree Nehri ve Berlin Katedrali’nin yakınlarında bulunan meydan, şehir yerlilerinin buluşma noktasıdır ve yerliler tarafından “Alex” olarak adlandırılmaktadır. İsmini 1805'de Berlin'i ziyaret eden Rus Çarı I. Alexander'dan almaktadır. Bu dönemden önce Orta Çağ'da da meydan önemli bir alan olarak kullanılmıştır. 4 Kasım 1989'da Doğu Almanya hükümetini protesto etmek için bir milyondan fazla kişi burada toplanmıştır ve bu protesto Almanya tarihinin en büyük protestosudur.

Alexanderplatz, tarihi bir meydan ve ulaşım noktası olmasının yanı sıra Berlin’i 360 derecelik açıdan seyredebileceğiniz “Berliner Fernsehturm” (Televizyon Kulesi)’ni de içinde barındırmaktadır. Berliner Fernsehturm’a çıkmanın ücreti 12.50 Euro’dur. Gece 00.00’a kadar kuleye çıkma imkanı mevcut. Bunların yanında, Alexanderplatz civarında şehre özgü bir yemek olan currywurst satan dükkanlar ve “Alexa” isimli bir alışveriş merkezi de bulunmaktadır.

Ulaşım: Alexanderplatz meydanına ulaşmak için U2, U5, U8 numaralı metro hatlarını; M4, M5, M6 numaralı tramvay hatlarını; 100, 200 numaralı otobüsleri yada N5 numaralı gece otobüslerini kullanabilirsiniz.

Müzeler Adası

Müzeler Adası

Beş müzeden oluşan Müze Adası, tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkan Berlin’in Spree Nehri üzerinde küçük bir adada kurulmuştur. Adada yer alan müzeler; Bode MuseumNeues MuseumAlte NationalgalerieAltes Museum ve Pergamonmuseum’dur. Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesiyle tarihi eserler ve koleksiyonlar Müze Adası’nda bir araya getirilmiştir. Müzeler Adası, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndedir. Antik Yunan, Mısır ve Mezopotamya eserlerinden Monet'nin empresyonist tablolarına kadar 6000 yıllık tarih bu müzelerde sergilenmektedir.

Klasik Antik Çağlar, Eski Yakın Doğu ve İslam Sanatı adlı üç bölümden oluşan Pergamonmuseum (Bergama Müzesi)’nde Bergama Zeus SunağıMilet'in Market Kapısıİştar Kapısı ve Mshatta Alınlığı gibi pek çok ihtişamlı yapı ve eser bulunmaktadır. 2007 yılında 1.135.000 ziyaretçiye kapılarını açan müze, Almanya’nın en çok ziyaret edilen sanat müzesi ünvanına sahiptir. Neues Museum'da ise Mısır Kraliçesi Nefertiti'nin büstü ve Neandartellere ait kafataslarının da bulunduğu Tarih Öncesi Galerisi dikkat çekicidir. Altes Museum Yunan, Etrüsk ve Roma eserlerine ev sahipliği yapar. Alte Nationalgalerie ise 19. yüzyıl Avrupa sanatına odaklanır. 

Ulaşım: Müzeler Adası’na tarihi şehir merkezi Mitte’den yaklaşık 15 dakika yürüme mesafesindedir. Müzelere giriş için biletinizi internet üzerinden erken alırsanız girişte sıra beklemeyebilirsiniz.

Charlottenburg Sarayı

Charlottenburg Sarayı

Önce Brandenburg Dükalığı sonra Prusya Devleti ve Alman İmparatorluğu'na başkentlik yapmış olan Berlin, geçirdiği ağır dünya savaşlarından sonra çok hasar almıştır ve sarayları adeta yok olmuştur. Bu saraylardan Charlottenburg Sarayı görülmeye değerdir. 1918'e kadar 400 yıl boyunca bölgeye hükmeden Hohenzollern hanedanının Berlin'deki sayılı binalarından birisi olması tarihsel açıdan da önemlidir. Yazlık saray olarak kullanılan saray barok mimari ürünüdür. Saray dört farklı kısma ayrılmıştır ve dördüne de ziyaret için ayrı ücret ödemek gerekmektedir. İsterseniz günlük bilet alıp indirimli fiyata dört kısmı da gezebilirsiniz.

Çin ve Japonya'dan getirilen malzemelerle yapılan Porselen Odası, Oval Salon, park ve parktaki mozeleler gibi çok sayıda görülecek nokta bulunur. I. Friedrich'e ait banyo ise bir barok sarayda yapılmış ilk banyodur. 18. ve 19. yüzyılın ünlü Fransız ressamları ve mimarlarının eserleri sarayı süslemektedir. Watteau, Pesne gibi sanatçıların resimleri Altın Galeri'nin duvarlarını süslemektedir.

Berlin Katedrali

Berlin Katedrali

Berlin’in görkemli sembollerinden Berlin Katedrali (Berliner Dom), 1700'lü yıllarda barok stilinde tasarlanmış, 1822 yılında yeniden modellenmiş ve 1894’te II. Willhelm’in yıkılarak yeniden yapılmasını emretmesiyle neo–barok tarzda tasarlanarak 1905 yılında inşa edilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda büyük hasar gören yapı, 1981 yılında restore edilmiştir. Bu etkileyici yapının içindeki merdivenlerden en tepeye çıkıldığından panoramik Berlin manzarası görülmektedir.

Katedral olarak anılsa da aslında katedral statüsüne sahip değildir. Hıristiyan hiyerarşisinde kilise statüsüne sahiptir. Protestanlık mezhebinin şehirdeki en önemli merkezi olan katedral ayrıca uzun dönem Prusya ve sonrasında Alman İmparatorluğu hükümdarlığı yapan Hohenzollern hanedanının saray kilisesi olarak kullanıldığı için önemlidir. Berlin'in en gösterişli yapılarından olan katedralde zaman zaman konserler de düzenlenmektedir.

  • Berlin Katedrali’ni ziyaret etmek isterseniz, giriş ücreti 7 euro ve haftanın her günü 09.00 – 20.00 arası ziyaretçilere açık.
  • Ulaşım: Am Lustgarten Caddesi'nde yer alan Berlin Katedrali’ne şehir merkezinden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Doğu Yakası Galerisi

Doğu Yakası Galerisi

Berlin gezilecek yerler listesindeki bir diğer önemli yer ise Berlin Duvarı’nın doğu yakasında dünyanın hemen her yerinden gelen ressamların yaptığı 105 resmi içeren Doğu Yakası Galerisi, Berlin’in uluslararası özgürlük anıtıdır. 1.3 kilometrelik alanla yer alan ve dünyadaki en büyük açık hava galerilerinden olan Doğu Yakası Galerisi’nde, daha iyi bir gelecek umutları vurgulanmaktadır. 28 Eylül 1990'da bir açık hava galerisi olarak açılan galerinin en popüler kısmı Dmitri Vrubel'in Kardeşçe Öpücük eseridir. Berlin'de kartpostallara ve diğer pek çok hediyelik eşyaya konu olan bu eserin fotoğrafını mutlaka çekmeniz gerekir. Ayrıca açık havada bulunduğu için galeri bütün doğa olaylarına maruz kalmaktadır. Bu nedenle galeride düzenli olarak bakım çalışmaları yapılmaktadır.

Ulaşım: Spree Nehri'nin kıyısında Mühlenstraße Caddesi boyunca uzanan Galeri’ye 248 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie

Checkpoint CharlieDoğu Berlin ve Batı Berlin arasındaki ana geçiş noktalarından biridir. Amerikan ve Sovyet askerlerinin nöbet tuttukları geçiş noktası, sadece müttefik askerleri, büyükelçiler, yabancılar, Batı Almanya’nın temsilcileri ve Doğu Almanya’nın yöneticileri tarafından kullanılabiliyordu. Geçiş noktasından halkın geçiş yapması katı yöntemlerle engelleniyordu. Burası aynı zamanda Berlin'de Müttefikler tarafından açılmış üçüncü kontrol noktasıdır. 1961'de açılan kontrol noktası Doğu Almanya'dan kaçmaya çalışan onlarca insanın anısını taşımaktadır. Checkpoint Charlie’yi görmüşken bu bölgede yer alan Haus am Checkpoint Charlie’e de uğramanızı öneririz.

  • Savaş döneminde kullanılan ilginç tekniklere dair görselleri içinde barındıran müzeye giriş ücreti 12,5 euro, ziyaret saatleri ise haftanın her günü 09.00 – 22.00.
  • Ulaşım: U6 metro hattının Kochstr./Checkpoint Charlie durağında inerek ulaşım sağlayabilirsiniz.

Holocaust Anıtı

Holocaust Anıtı

Holocaust Anıtı, Yahudi Soykırımı'nda hayatını kaybetmiş Yahudilere adanan bir anıt mezarıdır. 2004 yılında yapımı tamamlanan anıt, 19.000 metrekarelik büyük bir alanda yayılmış durumdadır. Her biri 2.38 metre uzunluğunda, 0.95 metre genişliğinde ve 0.2 ile 4.8 metre arasında değişen yüksekliğe sahip 2.711 adet beton bloktan oluşmaktadır. Blokların üzerinde Yahudi törenlerinden, medeni kanunundan ve efsanelerinden oluşan metinler yer almaktadır. Anıtın mimarı Amerikalı Peter Eisenman bu anıtın tasarımının kafa karıştırıcı ve rahatsız edici bir ortam yarattığını savunur. Bu tasarımların da sözde düzenli olan bir sistemin insanlıkla bağının kopmasını simgelediğini söylemektedir. Ayrıca mimar blok sayısının da sembolik bir anlamı olmadığını belirtmiştir. Kimileri bu anıtı mezarlığa benzetmektedir. Anıtta bir tabelada Yahudi Soykırımı'nda hayatını kaybeden 3 milyon kişinin isimleri de yazmaktadır. 

  • Ulaşım: Günün her saati ziyarete açık olan Holocaust Anıtı’na, şehrin en büyük parkı Großer Tiergarten’in içinden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Potsdamer Meydanı

Potsdamer Meydanı

Berlin’in en meşhur meydanlarından biri de tarihi şehir merkezi Mitte’ye üç kilometre uzaklıktaki Potsdamer Platz. Berlin’in modern yüzünü simgeleyen meydanda sokak sanatçıları performans gösterilerini izleyebilir ve açıkhava sergilerini ziyaret edebilirsiniz. Berlin Duvarı’ndan kalan birkaç parçayı içinde barındıran meydanda bir gelenek olarak duvarın parçalarına sakız yapıştırılır. Mağazaları, restoranları, lüks suitleri, Film Müzesi, sinema salonları ve Legoland’i ile ünlü Sony Center da Potsdamer Platz’da yer almaktadır. Duvarın yıkılmasıyla modern bir görünüm kazandırmak amacıyla dönemin ünlü mimarları Renzo Piano, Helmut Jahn gibi isimler burada projeler yapmıştır. 

Ulaşım: Postdamer Platz’a U2, S1, S2 ve S25 metro hatlarının Potsdamer Platz durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Kreuzberg

Kreuzberg

Türkler arasında “Klein İstanbul”, yani “küçük İstanbul” olarak adlandırılan Kreuzberg ilçesinde Türk nüfusu oldukça fazladır. Berlin’in tarihi bölgelerinden biri olan ilçede I. ve II. Dünya Savaşı dönemlerine ait eserlerin sergilendiği müzeler bulunmaktadır. Kreuzberg ilçesinden trenle Oranienburg’a geçerseniz, 1936 ve 1945 yılları arasında faaliyet göstermiş olan Sachsenhausen Toplama Kampını da ziyaret edebilirsiniz.

Son yıllarda, kendi içinde popüler kültürün bir alt kültürünü oluşturan Kreuzberg, Berlin’in alternatif noktası haline geldiğinden turistler tarafından ilgi görmektedir. Şehrin en popüler gece kulüplerinin bir kısmı yine bu ilçede bulunmaktadır.

Ulaşım: Kreuzberg ilçesine ulaşmak için U6, U12 metro hatlarını, 248 numaralı otobüsleri yada N42 numaralı gece otobüslerini kullanabilirsiniz.