Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi

Batı Berlin’in bir simgesi olan Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi, şehrin Charlottenburg semtinde yer almaktadır. 1895 yılında halka açılan kilise, protestan kilisesidir. Savaş döneminde hasar gören kulesinin tekrar yapılmamasından dolayı ‘Yıkık Kilise’ olarak da bilinmektedir.

İmparator II. Wilhelm’in isteği üzerine inşa edilen kilise, Almanya’nın ilk İmparatoru I. Wilhelm anısına yapılmıştır. Mimar Franz Schwechten tarafından tasarlanan kilise, romanesk stilini yansıtır. Kilise 7 milyon marka yaklaşan yapım masrafıyla da döneminde ses getirmişti. Maliyetin karşılanması için halk da bağışta bulundu.  Nihayetinde 4 yıl içerisinde açılışa hazır hale gelen kilise, oldukça özenli mimari yapısıyla göz dolduruyordu. Beş kuleye sahip Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi’nin özellikle ana kulesi, 113 metrelik yüksekliğiyle kiliseyi Berlin’in en yüksek yapıları arasına sokuyordu. İmparator anısına yapılan kilise, o bölge için öyle değerli ve öncelikliydi ki çevresindeki yapıların da kilise mimarisine uyumlu olmasına özen gösterildi.

Kilisenin içi de dışı kadar görkemliydi. Girişte Alman heykeltıraş ve ressam Adolf Brütt’ün imzasını taşıyan eşerler karşılamaktaydı. Bu eserlerde 1870 Fransa-Prusya savaşı hakkında hikayeler anlatılmaktadır.

1943 yılında İkinci Dünya Savaşı’nda kilise büyük hasar gördü, çatısı tamamen yıkıldı. O dönem iktidarda olan Naziler, savaş sonunda kiliseyi eski görkemli görünümüne kavuşturacakları sözünü verseler de savaşı kaybedince restorasyon ihtimali de suya düştü. Savaş sonrası kiliseyle ilgilenilmemesinin bir diğer nedeni de kilisenin Alman milliyetçiliğinin sembolü olarak görülmesiydi. Almanlar başlarına ve dünyaya büyük belalar getiren katı milliyetçilikten uzak durmak istedikleri bir döneme girmişlerdi.

Kendi kaderine terk edilen kilise 1956’ta artık yıkılmaya başlamıştır. Bir sene sonra yapılan bir mimarlık yarışının kazananı olan Egon Eiermann, kilisenin yeni mimarı olmuştur. Ancak Eiermann’ın kiliseyi tamamen yıkıp yerine bambaşka tasarımla yeni bir kilise yapmak istemesi tartışmalara neden olmuş. Sonunda kilisenin ana kulesinin bir savaş anıtı olarak korunmasına, hemen yanına da mimarın tasarladığı yeni kilisenin yapılmasına karar verilmiş. 1961’de açılan yeni kilise yine iç dekorasyonuyla etkileyici havasını sürdürmekte. 20 bin  küçük camla dizayn edilen kilisede gündüzleri iç kısmında gerçekleşen ışık oyunları ve oluşan mavimsi görüntü o muhteşemdir. Sabah erken saatlerde ziyaret etmenizi öneririz.

Ziyaret Bilgileri: Her gün açık olan kiliseyi 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Konser etkinlikleri dışında kiliseyi gezmek ücretsizdir.

Adres: Breitscheidplatz10789 Berlin

Yol Tarifi: Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi’ne otobüs ve trenle ulaşabilirsiniz. 100, 200, M19, M29, M46, N2 ve N26 numaralı otobüslerle ya da S3, S5, S7 ve S9 tren hatlarıyla gidebilirsiniz.

Yakın Yerler: Berlin Sculpture (Broken Chain), Europa-Center