Alman Tarih Müzesi

Palace Bridge’de yer alan Alman Tarih Müzesi, 2000 yıllık Alman tarihinin anlatıldığı bir müzedir. Ülkenin tarihi kronolojik sırayla sunulmaktadır. Bina iki özel ve farklı tarzları yansıtan mimari yapının bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bunlardan ilki barok stilinde yapılmış Zeughaus yani cephanelik binası, diğeri ise Çin asıllı Amerikalı Mimar I.M. Pei’nin oldukça modern çizgiler taşıyan binası. Pei aynı zamanda cam çatıyı da tasarlamış.

The Zeughaus diye adlandırılan kısımda kalıcı sergi Görseller ve Tanıklıklarla Alman Tarihi (German History in Images and Testimonials) sergilenmektedir.

Pei’nin tasarladığı ve geçici sergilere mekan olan bölümse dört koridordan oluşmaktadır.

Müzede Orta Çağ’dan modern zamana kadar Alman tarihi anlatılmaktadır. Avrupa’daki güç mücadelesi, Dünya Savaşları, sefalet yılları, Hitler dönemi, hanedanlıklar arasındaki çatışmalar ve daha pek çok konu üzerinde duran müze, ziyaretçilerine eşsiz bir bilgi kaynağını görsellikle sunmaktadır. Tarih severler için oldukça ilgi çekici olan müzeye mutlaka gitmelisiniz. Avrupa’da hanedanlıklar, imparatorluklar yoluyla birçok kez ülkeler birleşmiş ve ayrılmış. Bu nedenle sadece bir ülkenin tarihine odaklanmak, Almanya’nın izini sürmek mümkün değil. Adı her ne kadar Alman Tarih Müzesi olsa da burası yalnızca Alman tarihi açısından değil; Avrupa tarihini anlamak için de oldukça önemlidir.

Zaten müze de amacını “Almanlar ve Avrupalıların paylaştığı ortak tarihi aydınlatmak ve anlamak” şeklinde vurguluyor.

Müze sergi alanları, sinema ve kütüphaneden oluşuyor. Alman tarihini anlatan daimi serginin yanı sıra müzede geçici sergiler de yer almaktadır.

Alman Tarih Müzesi, Almanya’daki müzeler arasında en zengin dijital veriye sahip müzedir. Sahip olduğu 500 bin objeden yüzde 80’inin fotoğrafına internet sitesinden erişmek mümkündür.

 

Ziyaret Bilgileri: 24 Aralık dışında her gün açık olan müzeyi 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bilet fiyatı ise 8 Euro’dur, 18 yaş altına ise ücretsizdir.

Adres: Unter den Linden 2, 10117 Berlin

Yol Tarifi: Alman Tarih Müzesi’ne 100, 200 ve TXL numaralı otobüslerle gidebilirsiniz.

Yakın Yerler: Müzeler Adası, Neues Museum, Neue Wache