Ajman

Ajman Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ajman, Birleşik Arap Emirlikleri’nin sahip olduğu yedi emirlikten en küçük olanıdır. Batıda 16 kilometrelik sahil şeridine sahip Ajman’da yaklaşık 373 bin kişi yaşamaktadır. Emirlik adını, hükümetin yer aldığı Emirlik’in başkenti Ajman şehrinden edinmiştir. Ajman’ın yönetiminde soyları Hazreti Muhammed’den 300 yıl öncesine kadar dayanan Al Nauim aşireti torunu Yüce Konsey Üyesi Şeyh Humaid bin Rashid Al Nuaimi bulunmaktadır. Şey Humaid’in yönetiminde Ajman, ekonomik açıdan istikrarlı bir büyüme elde etmiştir. Emirlik, Ajman kentinin yanı sıra Al Manama ve Masfout üzerinde de yetkiye sahiptir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde resmi dil Arapçadır fakat İngilizce de yaygın olarak kullanılmaktadır. Temel birkaç Arapça kelimenin kullanılması ise misafirperver Ajman halkı tarafından hoş karşılanmaktadır.

Ajman’ın zengin bir kültürel mirasa ve tarihe sahiptir. Bölgedeki insanlık tarihinin arkeolojik çalışmalar sonucunda 3.000 yıl öncesine kadar dayandığı ortaya konmuştur. Modern Emrlik’in tarihi ise 1810 yılına dayanmaktadır. Ajman o dönemlerde tersaneleri ile bölgenin en büyük tekne yapım merkezi olma işlevi görmüştür. 18. yüzyılın ortalarındaysa İngilizler körfezde donanmasıyla varlık göstermeye başlayınca çatışmalar gerçekleşmiştir. Bu nedenle bölge sahili İngilizler tarafından “Korsan Sahilleri” olarak etiketlenmiştir. 1820 yılına gelindiğindeyse İngilizler barış antlaşması imzalamıştır. Antlaşmanın bir kopyası Ajman Müzesi’nde sergilenmektedir. 1963’te İngilizler bölgeden tamamen çekilmiş ve 1971’de Ajman Birleşik Arap Emirlikleri’ne dâhil olmuştur. 1981 yılında babasından sonra Şeyh Humaid bin Rashid Al Nuaimi yönetime geçmiştir.

Palmiyeli kumsalları, mütevazı atmosferi ve eski Arabistan ruhu Ajman’ı tercih edilen bir yer kılmaktadır. Kumlu plajları, mangrov ormanları, çöl tepeleri ile birlikte çok çeşitli doğal yaşamıyla dikkat çeken Ajman, olağanüstü olarak nitelenen misafirperverliği ile de ziyaretçilerine hoş bir deneyim yaşatmaktadır. 

Ajman Nerededir?

Ajman, Arap Yarımadası’nın güneydoğusunda yer alan Birleşik Arap Emirlikleri’nin kuzeyinde Basra Körfezi kıyısında yer almaktadır. 

Ajman’a Nasıl Gidilir?

Ajman, dört tane uluslararası havalimanına yakın konumda yer almaktadır. Sharjah, Dubai, Abu Dhabi ve Ras Al Khaimah’ta yer alan havalimanları, dünyanın dört bir yanı ile Birleşlik Arap Emirlikleri arasında bağlantı kurmaktadır. Ajman’ın kendi havalimanı ise halen yapım aşamasındadır ve 2018’de ilk uçuşunu yapması planlanmaktadır. Sharjah Uluslararası Havalimanı Ajman’a 20 kilometre, Dubai Uluslararası Havalimanı 30 kilometre, Abu Dhabi Uluslararası Havalimanı 160 kilometre ve Ras Al Khaimah Uluslararası Havalimanı 70 kilometre mesafede konumlanmaktadır. Ajman’a ulaşmak için herhangi bir havalimanından taksi kiralanabilir.

Dubai ile Ajman arası yalnızca 20 dakikadır. Trafiğin sıkışık olduğu saatlerde ise bu süre 1-3 saate kadar çıkabilmektedir.

Ajman’da Görülecek Yerler

Ajman Müzesi, Ajman şehrinde yer almaktadır. Emirlik’te en sık ziyaret edilen tarihî yerlerden biridir. Güzel bir şekilde restore edilmiş, geleneksel mimari örneği, Al Bustan bölgesinin merkezî meydanının doğu tarafında yer alan müze, büyüleyici bir koleksiyona sahiptir. Müzenin yer aldığı, tarihi 18. yüzyıla dayanan kale, 1970 yılına kadar hükümetin ikamet ettiği yapı olmuştur. Müze, Ajman’da yaşamın bir zamanlar nasıl olduğuna dair fikir edinilebilecek en önde gelen kurumdur. Asırlık el yazmaları, ahşap Arap yelkenlileri, silah modelleri ve yaratıcı sulama sistemleri müzede görülebilecek, yerel tarihten ortaya çıkan ürünlerdir. MÖ 3000 yılına tarihlenen, seramik takıların bulunduğu, Al Muwaihat bölgesindeki kazılarda ortaya çıkarılan mezar ise müzenin sahip olduğu en ilginç eserlerdendir.

Doğal mangrov ormanı alanı, kuş ve deniz yaşamı cenneti Al Zorah Tabiat Koruma Alanı, kumsallara da sahip olan capcanlı bir ekosistemdir. Pembe flamingo, akbalıkçıl gibi kuş türlerinin de içinde bulunduğu, neredeyse 60 kuş türü, bu bölgede yaşam sürdürmektedir. Mangrovlar, turkuaz lagünler, kumlu plajlar Al Zorah’ı eşsiz kılmaktadır. 7 kilometre uzunluğundaki rıhtımın iki kilometresinde bir plaj bulunmaktadır. Tabiat koruma alanı, Ajman şehrinin kuzeyinde yer almaktadır. Alan, 18 delikli golf sahasına da sahip olan tabiat koruma alanında mangrov ormanını keşfetmenin en elverişli yolu kanoya binmektir.

Masfout şehrinde yer alan, 1815 yılında inşa edilmiş olan Bin Sultan Camii, Ajman’ın en eski camisidir. Geleneksel Emirlik mimari yapıları gibi yerelde bulunan malzemeler kil ve alçıdan inşa edilmiştir. Cami, Ajman şehrinin 120 kilometre güneydoğusunda, 5.000 yıllık geçmişe uzanan arkeolojik alana yakın bir konumda yer almaktadır. Cami, Masfout’ta yer alan gizli bir cevherdir.

Ajman ile İlgili

Ajman Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 18oC
  • Şub 18oC
  • Mar 21oC
  • Nis 24oC
  • May 28oC
  • Haz 30oC
  • Tem 33oC
  • Agu 33oC
  • Eyl 31oC
  • Eki 27oC
  • Kas 23oC
  • Ara 20oC

Kısa Kısa