Salvador’da Alışveriş

6717767.jpg

Salvador’da alışverişte de bölgenin kültürel ve tarihi yapısının etkisi görülmektedir. Şehirde küçüklü büyüklü birçok dükkan, mağaza, butik, galeri, pazar ve yerel tezgahlar bulunmaktadır. Ahşap, seramik ve Brezilya’ya özgü el yapımı deri ürünler çok fazla beğenilmektedir.

Tarihi Pelourinho bölgesinde, Salvador’un başlıca alışveriş noktalarını oluşturan sokaklar ve mağazalar bulunmaktadır. Elle boyanmış tişörtler, danteller ve diğer el yapımı ürünlerin satıldığı dükkanlarla kaplı olan Pelourinho’da Brezilya’ya özgü olarak tasarlanmış mücevherlerin satıldığı kuyumcular da bulunmaktadır.

Lacerdo Asansörü’nü kullanarak gidilen Mercado Modelo adlı pazar da alışveriş açısından oldukça önemli bir noktadır. Mercado Modelo’da ‘berimbau’ adı verilen yay biçiminde yerli enstrümanlar, plaj kıyafetleri ve renkli Brezilya havluları bulunmaktadır. Ayrıca burada futbol malzemeleri de hem çok çeşitli hem de çok ucuzdur.

Modern tarzda alışveriş yapmak isteyenler, Salvador’daki diğer büyük ve yeni alışveriş merkezlerini de tercih edebilirler. Rua Cons Junqueira Ayres’te bulunan Condomonio Alışveriş Merkezi’nde 120’nin üzerinde mağaza bulunmaktadır. Hediyelik, giyim ve diğer bütün ihtiyaçlar için bu yer tercih edilebilir. Eski ve tarihi binası ile dikkat çeken diğer bir yer de Barra’dır. Pelourinho bölgesine de yakın olan Barra da tercihler arasına konulabilir. Bunların dışında Salvador Shopping, Lapa, Itaigara gibi alışveriş merkezleri de Salvador’un önemli alışveriş merkezleridir.