Byumba Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Byumba, Afrika kıtasının keyifli şehirlerinden biri olarak karşınıza çıkıyor. Ruanda’nın güney kesiminde konumlanan Byumba, aynı zamanda ülkenin ikinci en büyük şehri ve kültürel merkezi olarak ün yapmış durumda. Aklımıza ilk gelen kültür turizm duraklarından olmasa da kendine has atmosferi ve ilgi çekici kültürü sayesinde gidecek olursanız hayranlıkla bahsedebileceğiniz gezi rotalarından biri olan Byumba, ülkenin başkenti olan Kigali’nin 60 kilometre kuzeyinde konumlanıyor. Ruanda’ya gitmek için vizenizin olması gerektiğini hatırlatarak başlayabiliriz. Ülkede olduğu gibi Byumba’da da ulusal dil Kinyarwanda ancak Fransızca ve İngilizce de resmi diller arasında yer alıyor. Ekvatora oldukça yakın konumlanan ancak yükseltileri sayesinde nemli bir iklime sahip olan Byumba’ya gidecek olursanız en soğuk dönemde dahi 14 derecenin altına düşmediğini ve 27 dereceyi de aşmadığını fark edebilirsiniz.

Byumba’ya Ne Zaman Gidilir

Byumba’ya gitmek için en uygun zamanın ne olduğunu soruyorsanız buna net bir dönem koşulu olmadığını belirterek başlayabiliriz. Çok soğuk ve çok sıcak olmayan bu sebeple yılın her döneminde gidilebilecek olan Byumba’da yılda 2 kere meydana gelen muson yağmurlarına yakalanma ihtimalinizin olduğunu söyleyebiliriz. Bu tatil için temmuz ayını tercih edecek olursanız sıcaktan bunalmayacağınız gibi yağmura da yakalanmayabilirsiniz.

Byumba Yeme İçme Alternatifleri

Ruanda’nın en renkli kentlerinden biri olan Byumba’da ülkenin genelinde olduğu gibi tarım ön planda. Eğer sebzelerle aranız iyiyse ya da vejetaryenseniz burası sizi oldukça mutlu edebilecek bir kent olarak karşınıza çıkıyor. Her şeyden önce tofunun ana maddesi soyanın vatanının Ruanda olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ayrıca kentte kahve, çay, tatlı patates, mısır, muz ve bezelyenin başrolde olduğu yemek çeşitlerine Byumba’da bolca rastlayabilirsiniz. Nüfusun yüzölçümüne göre kalabalık kaldığı Byumba’da küçük alanlarda bile toprağın işlendiğini ve hiç dinlendirilmeden hasat elde edilmeye çalışıldığını görebilirsiniz. Üretilen ürünlerin genelde iç piyasada değerlendirildiği Ruanda’nın Byumba ve diğer şehirlerinde özellikle tütün mamulleri, tereyağı ve et çeşitleri de adından söz ettiren ürünler arasında yer alır. Zevkinize hitap eden bir restoran bulup oturacak olursanız kızarmış muzu mutlaka sipariş etmelisiniz. Balık, tavuk ve keçi etinin de şehirde karşınıza çıkabilecek lezzetler olduğunu bilmenizde fayda var. Bralirva yine buraya ait yöresel bir içecek olarak tadılması gereken lezzetler arasında bulunuyor. İklim gereği ise tropikal meyveler mutfağın olmazsa olmazını oluşturuyor. Kısacası Byumba’da her damak tadına göre lezzetler bulmak mümkün.

Byumba Alışveriş

Ekvatoral iklime sahip Byumba’ya gidecek olursanız hediyelikçay ve kahveler bavulunuza iliştirmeniz gereken ürünler arasında bulunuyor. Ayrıca yöresel içecek türleri, tütün ve sabun gibi hediyelikler alarak dönebilirsiniz. Satış fiyatı üzerinden oldukça uyguna gelen ürünler için indirim istemekten çekinmeyin. Bunun bir gelenek halini aldığını söyleyebiliriz. Satış fiyatı 200 Ruanda frangı olan bir ürünü en son almaktan vazgeçtiğiniz anda 50 franga düşürüldüğünü görünce şaşırmayın.

Byumba Gezilecek Yerler

Byumba ve çevresinde gezebileceğiniz farklı yerler bulunuyor. Ancak şüphesiz ki Byumba denince akla ilk olarak Byumba Katedrali geliyor. Devasa ve görkemli hali ile ziyaretçilerini selamlayan Byumba Katedrali halkın hem dini hem de kültürel hayatına ayna tutan taştan bir mimari. Ayrıca başkente yakın olması sebebi ile de aynı gün içerisinde çok sayıda yer gezebileceğiniz Byumba ve Kigali’de safari turlarına katılabilir, sanat galerilerini dolaşabilir, Kimironko Market’te yöresel ürünleri keşfedebilir, kiliseleri ve doğal tarih müzelerini inceleyebilir dilerseniz çevredeki göllerde kano gezisi yaparak maceralı bir gün geçirebilirsiniz. Byumba’da pazarlık için iyi bir pratik yapabilirsiniz.

Byumba Konaklama

Ruanda’nın en büyük ikinci şehri kabul edilen Byumba’da farklı konseptlerde konaklama yapabilirsiniz. Dilerseniz konforlu otellerde, dilerseniz küçük ölçekli pansiyonlarda ya da kamp alanlarında kalabilirsiniz. 1 Ruanda frangı’nın yaklaşık 65 kuruşa denk geldiğini düşünecek olursak yaklaşık olarak 225 Türk lirası gibi bir ücrete kahvaltı servisi dâhil olan konforlu bir otel rezerve edebilirsiniz.

Byumba Ulaşım

Mümkün olsa da şöyle arabayla gitsek diye iç geçirebileceğiniz bir yer olmayan Byumba herhalde Türkiye’den 130 saat civarı sürecektir. Ancak dilerseniz Ruanda’nın başkenti olan Kigali’ye gitmek için hava yolu şirketlerini tercih edebilirsiniz. Rezervasyon dönemine göre yaklaşık olarak 2.000 Türk lirasından başlayan fiyatlarla bilet alarak Kigali’ye geçip oradan aktarma ile komşu şehir Byumba’ya devam edebilirsiniz. Bileti yakın zamanda alıp hemen gitmek isterseniz fiyatların 20.000 Türk lirasına kadar çıkabileceğini hatırlatalım. Siz de bu tatili önceden planlayarak ekonomik bir plan yapabilirsiniz.

Byumba ile İlgili

Byumba Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16.3oC
  • Şub 16.5oC
  • Mar 16.5oC
  • Nis 16.5oC
  • May 16.3oC
  • Haz 15.7oC
  • Tem 15.7oC
  • Agu 16.4oC
  • Eyl 16.6oC
  • Eki 16.5oC
  • Kas 16.2oC
  • Ara 16.2oC

Kısa Kısa