Cancun’da Gezilecek Yerler

Cancun şehri yer aldığı Quintana Roo eyaleti 14 mil uzunluğundaki ve 7 rakamı şeklindeki plaj bandıyla özel bir lokasyondur, Mayalara ait arkeolojik kalıntılarıyla, turkuaz deniziyle, sualtı yaşamının çeşitliliğiyle ve birinci sınıf tatil tesisleriyle dünyanın bir numaralı turist çekim noktalarındandır.

Cancun’da görülecek diğer yerler

Casa de Montejo, Casa de los Venados, Museo Regional de Antropologia, Na Bolom.

Calakmul

Calakmul.jpg

Maya döneminden kalan en büyük şehir olan Calakmul 1931 yılında Amerikalı botanik bilimci Cyrus Lundell tarafından keşfedilmiştir. Sit alanında bilinen en büyük ve en uzun piramit bulunmaktadır ve bir dönem 50,000’den fazla insanın burada yaşamış olduğu bilinmektedir.

Gran Museo del Mundo Maya

Gran-Museo-del-Mundo-Maya.jpg

Maya kültürüne adanmış Büyük Maya Müzesi döneme ait 1100’den fazla buluntunun sergilendiği bir daimi koleksiyona sahiptir. Daimi koleksiyona ek olarak süreli sergilerin de düzenlendiği müzede döneme ait çok nadide kalınılar bulunmaktadır. Eğer Maya kültürüne yönelik özel bir merakınız varsa bu müzeyi görmeden Cancun’dan dönmeyin.

Parque de las Palapas

Main.jpg

Palapas meydanı şehrin yerel halkının buluşma noktasıdır, burası için Cancun’un kalbi demek yanlış olmayacaktır. Meydanın ortasında kurulu bir sahnede zaman zaman canlı müzik konserleri ve benzeri gösteriler yapılmaktadır. Akşamları ise muhteşem aydınlatma sistemiyle son derece romantik bir atmosfer kazanan meydanda geniş bir yeme içme alanı bulunmaktadır.

Okyanus ve plajlar

westin-cancun-beach.jpg

Dünyanın en nadide doğal kumsallarından birine sahip olan Cancun’un içinde yer aldığı Quintana Roo eyaleti 14 mil uzunluğundaki ve 7 rakamı şeklindeki bir plaj bandına sahiptir. Okyanusta yüzmeye alışık olmayanlar için yüzme macerası bir hayli eğlenceli olacaktır ancak tehlikeli de olabilir. Eğer yüzme becerinize güvenmiyorsanız açık denizden ziyade bant boyunca serpiştirilmiş küçük koyumsu oyuntuların kenarındaki plajları tercih edin. Bunlar genellikle sahil bandının Mujeres Adası’na nazır olan kısmındadır.

Templo de San Juan

San Juan Kilisesi, Aziz John’a adanmış bir kilisedir. Muhteşem mimarisi ve iç dekorasyonuyla görülmeye değer bir kilisedir. Cemaati Aziz John’a büyük bir kıymet verdiği için kilise içinde Hz. İsa’dan bile çok bu azize dair resim ve temsil vardır.