Çankırı Mutfağı

bukme-tarifi.jpg

Ağırlıklı olarak buğday ve buğday ürünlerinin yer aldığı Çankırı yöresel yemekleri, Orta Anadolu yemeklerinin özelliklerini taşımaktadır. Çankırı’da yerel halk tarhana, keşkek, bulgur, yarma gibi yiyecekleri kendisi üretir. Bunların yanı sıra sucuk, kıyma, kavurma, fasulye, biber, patlıcan, konserve, reçel gibi ürünler de halkın emek vererek ürettiği diğer ürünledir. Çankırı’nın yöresel lezzetleri, hamurdan bükme, cızlama, gözleme, mantı, tatar böreği, çullama, pıhtı gibi hamur işleridir. Bunları genellikle sac, tava ve fırında pişirirler. Tatlı seçenekleri ise çekme helvası ve baklava olarak sayılabilir.

Popüler restoranlar

Hacı Ali Restoran:Yemek ve kebap çeşitleri açısından çok zengin bir mekândır. Lezzetli ikramlarla daha sipariş gelmeden doyuyorsunuz. En güzel sürpriz ise finaldedir. Yemekten sonra dondurmalı sıcak irmik helvası ikram ediyorlar.

Sarı Kahve:Çok zengin bir kahvaltı menüsüne sahiptir. İşletmeciliğini Çankırılı bir ailenin yaptığı mekânda, her şey organiktir. Doğal köy yumurtası ve ev yapımı reçelleri mutlaka tatmak gerekiyor.

Eyüpoğlu Kebap:Lezzetli etleri ve kaliteli servisiyle şehir merkezinde gidilecek en iyi seçeneklerdendir. Kebapları ve işkembe, paça çorbaları özellikle tavsiye ediliyor.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.