Karlovy Vary Gezilecek Yerler

Tertemiz havası, yemyeşil doğası ve rengârenk evleri ile küçücük olan Karlovy Vary şehri adeta bir şifa merkezidir. Kaplıcaları, temiz havası ve huzurlu sokakları ile turistlerin hem bedenini hem de ruhunu oldukça dinlendirmektedir. Avrupa’nın dört bir yanından şifa için gelen turistler şehrin sahip olduğu diğer güzellikleri ile büyülenmektedir. Yaklaşık 1-2 günde gezilebilen şehir sıcak insanları ve mekânları ile tatlı bir tatil imkânı sunmaktadır. Konakladığınız otelden çıkıp şehri her yerini yayan olarak gezip görebilirsiniz. İsterseniz otobüs ve füniküleri de kullanabilirsiniz. Karlovy Vary’e özgü Becherovka likörünün yapıp aşamalarını görebilme fırsatını yakalayabileceğiniz Jan Becher Museum’ı ziyaret edebilir ve Becherovka likörlerinden satın alabilirsiniz. Birçok ünlünün ve politikacının balmumu heykellerini görebileceğiniz St. Luke Wax Museum oldukça popüler bir mekândır. Dünyanın dört bir yanından getirilen kelebek cinslerini görmek için ise Butterfly House’ı ziyaret edebilirsiniz. Aileniz ile sakin bir Karlovy Vary günü geçirmek istiyorsanız Mini Zoo’da vakit geçirebilirsiniz. Sağlıklı bir tatilin tadını Karlovy Vary’de tadabilir ve yanınızda hatıra olarak götürebileceğiniz pek çok eşya ile şehirden memnun bir şekilde ayrılabilirsiniz.

Karlovy Vary Gezilecek Yerler

27 baharat ve bitki özünden yapılmış olan Becherovka likörünün yapılış aşamalarını sergileyen Jan Becher Museum, yeşillikler içinde kalan ve eşsiz dış görünümü ile oldukça ilgi çeken Saint Peter and Paul Cathedral’i, birçok ünlünün ve politikacının balmumu heykellerinin bulunduğu St. Luke Wax Museum, büyük bir işçilikle yapılan el yapımı camların ve bardakların sergilendiği Museum of Glass Moser, şifalı suların aktığı 5 kolonaddan biri olan The Park Colonade, şehrin eşsiz güzellikteki manzarasını gözler önüne seren Diana Outlook Tower, Butterfly House, Mini Zoo, şehir içinde yürüyüş yapabileceğiniz en iyi seçenek olan Hiking- Karlovy Vary’da Diana ve canlı müzik yapan sokak sanatçıları ile eğlenceli vakit geçirebileceğiniz Dvorak Park, Karlovy Vary şehrinde en çok turist çeken birkaç yerden biridir.

Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Jan Becher Müzesi

Tarçın, zencefil, karanfil, kakule, anason, yasemin ve safranın da aralarında bulunduğu 27 baharat ve bitki özünden yapılmış Çek likörü Becherovka bu müzede tanıtılmaktadır. 38 derece alkollü içki, Karlovy Vary şehrinin en ünlü içkisidir. Şehrin merkezindeki tarihî binada yer almaktadır. Müze ziyaretçiler için turlar da düzenlemektedir. Tur yorumu sadece Çek dilinde değil, İngilizce, Almanca ve Rusça olarak da yapılmaktadır. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için tur zamanınızı ve tur rehberlerini önceden rezerve etmek mantıklı bir seçim olacaktır. Orijinal fabrika mahzenleri turu sırasında Becherovka'nın tarihi, üretimi ve depolama koşulları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Becherovka ile ilişkili tarihî nesneleri görebilir ve daha sonra Becherovka hakkında kısa bir film izleyebilirsiniz. Becherovka veya diğer ürünleri yerel dükkânlardan satın alabilirsiniz, burada likörlerin yanı sıra, ziyaretinizi hatırlatacak olan Jan Becher logolu birçok hediyelik eşya da satın alabilirsiniz. Müze pazartesi günleri hariç haftanın diğer altı günü kapılarını ziyaretçilerine açmaktadır. Müze giriş saatleri 09.00 ila 17.00 arasındadır. Şehre has bu harika likör turunuzu Jan Becher's Shop'da bitirebilirsiniz.

Adres: T. G. Masaryka 282/57, 360 01 Karlovy Vary

Telefon: +420 359 578 142

Resmî web sitesi: www.becherovka.cz/muzeum

Aziz Peter & Paul Katedrali

İncelikli bir şekilde dekore edilmiş, Bizans tarzı Ortodoks Aziz Peter ve Paul Ortodoks Kilisesi, 1893 ve 1898 yılları arasında mimar Gustav Widemann'ın tasarımına göre, kasabanın batı ucunda, yeni ortaya çıkan, seçkin yerleşim bölgesi Westend'e dikilmiştir.

Karlovy Vary'nin merkezindeki Westend Bölgesi’ndeki Krále Jiřího (King George) Sokağı'nda yer almaktadır. İnşaat dönemi 1893 ve 1898 arasındadır. Resmî açılış tarihi 1898 yılıdır. Tržnice'den (Market) 4 numaralı otobüs ile "Krále Jiřího" (King George) durağında inip oradan Petr Veliký (Büyük Peter) Caddesi'nden kiliseye doğru yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Moskova yakınlarındaki Ostankino'da bulunan Rus kilisesinin tarzında inşa edilmiştir. Zengin bir şekilde dekore edilmiş Bizans tarzı kilise, bir Yunan haçı ve beş altın kaplamalı kubbeyi barındıran bir kat planına sahiptir. Kilise duvarları; bol süs ve figürlü duvar resimleri ile tamamlanmaktadır. Kilise çalışma saatleri boyunca, yani her gün 09.00 ile 18.00 saatleri arasında halka açıktır. Altın rengi kubbeleri ve mavi rengi ile harika bir manzara sunan Aziz Peter ve Paul Katedrali şehir içinde oldukça popüler bir mekândır. Yeşilliklerin arasında bulunan Katedral her sene yüzlerce turisti büyülemektedir.

Adres: Krále Jiřího 2c, 360 01 Karlovy Vary

St. Luke Balmumu Müzesi

Karlovy Vary'nin neo - Gotik mücevheri Saint Lucas Kilisesi, eşsiz orijinal vitray pencereleri ve ahşap oyma tonozlu tavanıyla büyüleyici bir kilise olmasının yanı sıra benzersiz bir iç mekân turuna da sahip. İçerisinde yer alan sergi dünyadaki en eski mum figürlerinden oluşmaktadır. Son 120 yılın önemli kişilerinin balmumu heykelleri sergide yer almaktadır. Karlovy Vary’de bulunan bu kiliseye uğrayan ziyaretçiler; tanınmış kraliyet ailesi mensuplarının; tarihe damga vurmuş devlet başkanlarının, politikacıların, askerî liderlerin, diktatörlerin; TV şovlarının ve müzik sahnesinin yıldızlarının ve sporcuların balmumu heykellerini görebilir ve bolca fotoğraf çekebilirler. Müze’de bulunan balmumu figürlerine dönem kostümleri giydirilmekte ve o şekilde sergilenmektedir.

Adres: Zámecký vrch 4, 360 01 Karlovy Vary

Telefon: +420 773 224 445

Moser Cam Müzesi

8231b49f7dfa07045123dc72658eb2a7bb4ba871.jpg

Karlovy Vary şehrini ziyaret edip unutulmaz bir deneyim yaşamak isteyenler için el yapımı cam ürünlerin olduğu bu müze doğru bir tercih olacaktır. Cam ustaları, dikkat çekici tasarımları ile inanılmaz bir şov sunmaktadır. Ürünlerin üretim aşamasını izleyebilir, ayrıca cam ustaları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Cam üflendiğinde ve şekillendiğinde oluşan sihir yanmış ahşap kalıplarından yayılan hoş koku ile birleşince harika bir atmosfer oluşmaktadır. Moser Müzesi’nde bulunan hediyelik eşya dükkânından bir şey almadan çıkmanız bu sebeple çok güç. Moser Müzesi, cam işçiliğinin tarihine eşsiz bir bakış sunmaktadır. 150 yıllık cam işçiliğine ayna tutan bir sergi de burada bulunmaktadır. Tur, cam işçiliğinin en eski örneklerinden çağdaş koleksiyonlara kadar uzanan parçaları gözler önüne sermektedir. Sergi, 9 uluslararası dilde 7 belgesel ile tamamlanmıştır. Müze’yi gezerken sesli rehberler de mevcuttur ve ziyaretçilerin kendi bireysel rotalarını ve hızlarını seçmelerine izin verilmektedir. Müze haftanın her günü hizmet vermektedir. Kişi başı bilet 180 CZK’dır.

Adres: Kpt. Jarose 46/19, 360 06 Karlovy Vary

Telefon: +420 353 416 132

The Park Colonnade

Karlovy Vary’de; içinde şifalı suların aktığı çeşmeler bulunan yapılara “kolonad” denilmektedir. Bu kolonadlardan şehirde 5 tane bulunmaktadır. Bunlar; Vridelhi Colonnade ya da diğer adıyla Mill Colonnade, Park Colonnade, Markt Colonnade, Castle Colonnade ve Hot Spring Colonnade’dır. Park Colonnade, konser salonu ve restoran olan Blansko Iron Works'ün dökme demir parçalarından bir araya getirilmiştir. 1880 ve 1881 yılları arasında ünlü Viyana mimarları Ferdinand Fellner ve Hermann Helmer'in tasarımına göre yerel inşaatçı Josef Waldert tarafından inşa edilmiştir. Kompleksin büyük açılışı, 5 Haziran 1881 tarihinde spa sezonunun başlangıcında gerçekleştirilmiştir. 28 dereceye sahip ılık soda tadında olan 15 numaralı çeşme ve 41 dereceye sahip 12 numaralı çeşme The Park Colonnade'de bulunmaktadır.

Adres: Dvořákovy sady, Karlovy Vary

Diana Gözlem Kulesi

diana-lookout-tower.jpg

1914 yılında inşa edilen Diana Gözetleme Kulesi, Grand Hotel Pupp’ın yukarısındaki Dostluk Tepesi'nde bulunmaktadır. Deniz seviyesinden yaklaşık 547 m yukarıda konumlanmaktadır. Kule’ye 15 dakika aralıklarla giden füniküler ile veya orman yollarından yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Gözetleme kulesine giden füniküler ile yolculuk yaklaşık 3 dakika sürmektedir ancak yürümek isteyenler için ise ulaşım yaklaşık yarım saat sürmektedir. Eğer kondisyonunuza güveniyorsanız patika yollardan tırmanarak da tepeye çıkabilirsiniz. Diana Kulesi’nin tepesindeki gözlem güvertesi 25 metre yüksekliğindedir ve bir asansör ile ulaşabilir veya 150 adım atarak kule ulaşabilirsiniz.

Ocak ayı hariç olmak üzere, her gün hiçbir ücret ödemeden Kule’yi ziyaret edebilirsiniz. Kule ayrıca hoş bir orman terası ile Diana Restaurant’a sahiptir. Restoran menüsü çok çeşitli alkollü ve alkolsüz içecekler ile sıcak ve soğuk yemeklerden oluşmaktadır. Yaz aylarında konuklar ayrıca Mini Zoo’ya da uğrayabilirler. Diana Kulesi’nin etrafındaki bölge, tam anlamıyla güzel spa gezileri için yapılmıştır. Alan temiz orman patikaları, güzel kırsallar ve diğer ilgi çekici yerler ile ruhunuzu dinlendirecektir. Diana'nın en yakın çevresinde, Dostluk Yolu, Marx Yolu, Russell Yolu, Fibich Yolu ve diğerleri gibi birkaç orman yolu bulunmaktadır. Füniküler için satılan biletler; tek yön yaklaşık 1,5 euro ve gidiş-dönüş 2,5 euro’dur. Füniküler kış aylarında 17.00’ye kadar, yaz aylarında ise 18.00’e kadar hizmet vermektedir.

Kelebek Evi

Dünyanın dört bir yanından canlı, egzotik kelebekler ile tropikal bir bahçe olan Kelebek Evi eşsiz güzelliği ile yüzlerce turisti kendisine çekmektedir. Dünyanın dört bir yanından getirilen en güzel kelebekleri görmeye hazır olun. Tayland'dan, Filipinler'den, Güney Amerika veya Meksika'nın yağmur ormanlarından getirilen kelebekleri burada görebilirsiniz. Uçuş bölgesinin kendisi 100 metrekareden fazla bir alana yayılmıştır ve içinde 300'den fazla rengârenk kelebek etrafta uçuşmaktadır, bazı kelebekler 20 cm'ye kadar kanat açıklığına sahiptir. Kelebeklerin yaşam döngüsünün tüm aşamaları dâhil olmak üzere, doğal yaşam alanlarında neredeyse 30 çeşit kelebek gözlemleyebilirsiniz. Yumurtadan tırtıla pek çok kelebek örneğini görebilirsiniz. Bir kelebeğin yavrularını görebilir ve böylece ilk uçuşlarına tanıklık edebilirsiniz. Kelebek Evi, fotoğraflar için nadir fırsatlar sunmaktadır ve kesinlikle egzotik kelebeklerin zarafetini ve güzelliğine tanıklık edebilirsiniz. Kelebek Evi'nin resepsiyonunda sadece kelebek temalı öğeler sunan bir hediyelik eşya dükkânını da bulabilirsiniz. Bunun yanında romantik çiftler düğün törenlerini doğrudan uçuş bölgesinde düzenleyebilmektedir.

Adres: Vrch přátelství 5/1 suterén Karlovy Vary

Telefon: +420 777 774 050

Mini Zoo

Diana kompleksi, aile gezilerinin popüler bir destinasyondur. Çocuklar, Diana, Kelebek Evi veya Mini Zoo’ya kadar füniküler ile yolculuğun tadını çıkarabilmektedir. Mini hayvanat bahçesinde, Nancy ve Noddy, pigme keçi Matylda, Viktorka, Míša ve Julinka ve Çin domuzları Apollon ve Zambak’ı görebilirsiniz. Tesiste, aynı zamanda gezen tavus kuşu Romulus ve Frosty ile karşılaşabilirsiniz. Sürekli olarak yeni hayvanların alınıp büyütüldüğü mini hayvanat bahçesi aileler için oldukça ideal bir mekândır. Mini hayvanat bahçesinin yakınında küçük bir çocuk oyun alanı da bulunmaktadır. Ailenizle hayvanat bahçesini gezip sakin bir Karlovy Vary günü geçirebilirsiniz. Üstelik girişler ücretsizdir.

Adres: Vrch přátelství 5/1, 360 01 Karlovy Vary

Telefon: +420 353 22 28 72

Diana Kompleksi

Diana Kompleksi kaplıca ormanları ile çevrili olduğundan, ziyaretçileri romantik ve sağlık dolu yürüyüşlere davet etmektedir. Diana’da, Karlovy Vary veya Deer Jump'ın güzel manzaralarını sunan spa ve çardakların yanı sıra kaplıca kentinin tarihi ile ilgili birçok anıt bulunmaktadır. Birçok turist fünikülere binmek yerine hoş bir yürüyüş yapmayı tercih etmektedir. Arazi zorluğuna ve uzunluğuna bağlı olarak birçok rota arasından seçim yapabilirsiniz. Orman yolları veya asfalt yollarda yürüyebilirsiniz. Tümü büyüleyici spa ağaçlarının etrafında temiz havada şehrin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Doğal olarak, Diana Nordic yürüyüş meraklıları arasında oldukça popülerdir. Kuzey yürüyüşü, Nordic Walking, fiziksel durumunuzu iyileştirmek için tasarlanmış özel çubuklarla dinamik bir yürüyüş egzersizidir. Nordic Walking, açık havada herhangi bir yerde gerçekleştirilebilen ve her yaştan ve performans kategorisinden insanlar için uygun olan bir yıllık etkinliktir. Karlovy Vary şehrinin temiz havasını ve yemyeşil doğasını bu yürüyüş ile deneyimleyebilirsiniz.

Dvorak Park

19. yüzyılın sonunda, Skalník Park'a o zamandan beri bakmakta olan bahçıvan Jan Hahmann, yeni bir belediye parkı yaratmak için yaptığı muhteşem planını gerçekleştirir. Park, 1881’e yılına tarihlenmektedir ancak 1974 yılında, Termal Otel ve Park Colonnade arasındaki kaplıca alanının kenarındaki park, Adolf Peter tarafından yeniden tasarlanmış ve Dvořákovy sady (Dvořák Park) adını almıştır. Parkta yerel heykeltıraş Karel Kuneš tarafından Antonín Dvořák'a adanmış bir anıt dikilmiştir. Burada ayrıca 23 metre uzunluğunda ve 200 yaşında bir çınar ağacı da bulunmaktadır. Dvořák Park'taki kum yollar sadece yürüyüş için değil, aynı zamanda petank oynamak için de kullanılmaktadır. Ayrıca frizbi oynamak için ideal bir mekândır. Yaz mevsiminde parkın kenarındaki kaldırımlar sokak sanatçılarıyla dolmaktadır. Ressamlar, karikatüristler, piyesler, müzisyenler ile oldukça renkli ve keyifli bir atmosfer yaratmaktadır.