Çeşme ilçe merkezine 5 km mesafede bulunan Ilıca Plajı, ülkemizdeki en önemli “Mavi Bayrak” ödülü taşıyan plajlarından biridir. 2 km uzunluğundaki plajıyla Çeşme’nin en uzun plajlarından olan Ilıca Plajı’nın denizi oldukça sığdır. Masmavi deniziyle ünlü olan Ilıca sıcak su kaynaklarına sahip olması ile dünyanın nadir yerlerinden biridir. Denizin ortasında çok fazla sayıda sıcak su kaynağı bulunmaktadır. Sodyum klorür, magnezyum ve potasyum klorür içeren termal suların birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Romatizmal hastalıklar, metabolizma, gut, raşitizm, idrar yolları, kadın ve cilt hastalıklarınıntedavisi için her yıl binlerce kişi Ilıca Plajı’na gelmektedir. Tertemiz deniziyle ve şifalı sularıyla Çeşme’ye gelenlerin favori plajlarının başında gelen Ilıca Plajı’nda ayrıca Uçurtma Sörfü (kitesurfing) yapılmaktadır. Ayrıca keyifli zaman geçirebileceğiniz kafeler ve beach club’lar da bulunmaktadır.

Çeşme Ilıca Plajı Giriş Ücreti

Çeşme Ilıca Plajı halka açık bir yerdir. Çeşme Ilıca Plajı giriş ücreti yoktur. Sahil şeridi boyunca istediğiniz yerden denize girip güneşlenebilirsiniz. Eğer şezlong ve şemsiye ihtiyacınız varsa sahilde yer alan büfe ve tesislerden ücret karşılığında kiralayabilirsiniz.

Ilıca Plajı Nerede?

Ilıca Plajı Çeşme merkeze yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Ilıca Plajı Ulaşım

İzmir’den aracınızla otobandan Çeşme istikametine doğru ilerledikten sonra Alaçatı sapağından çıkış yapın. Ardından Çeşme istikametinde devam edin ve ilk sapak olan Ilıca’ya girdiğinizde Ilıca Plajı’na ulaşmış olacaksınız.

Eğer Ilıca dışında Çeşme ya da Alaçatı gibi bölgelerde konaklıyorsanız, Ilıca Plajı’na minibüsler ile yaklaşık 10 dakika sürecek bir yolculuk sonrasında kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çeşme Ilıca Sıcak Su Nerede?

Çeşme Ilıca’da pek çok hastalığa iyi geldiği söylenen sıcak su bölgeleri de yer almaktadır. Çeşme Ilıca sıcak su nerede sorusunun cevabı içinse Ilıca Plajı’na oldukça yakın olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölgedeki Yıldızburnu sıcak su kaynağının olduğu yerdir. Özellikle romatizmal hastalıklara sahip kişilerin sıkça ziyaret ettiği bu sıcak sular Ilıca Balıkçı Barınağı ve Çeşme Yelken İhtisas Kulübü’nün yer aldığı korunaklı alanın sonunda bulunan kaynaktan sıcak sular çıkarak deniz suyu ile buluşuyor. Bu sebepten burada günün her saati suyun içinde duran insanlar görebilirsiniz.

Çeşme Ilıca Plajı Giriş Ücreti

Çeşme Ilıca Sıcak Su Kaynağı Nasıl Gidilir?

Çeşme Ilıca sıcak su kaynağı Ilıca merkezine yaklaşık 800 metre uzaklıkta yer alıyor. Yani dilerseniz yürüyerek de gidebilirsiniz. Marinanın en sonunda yer alan su kaynağına aracınızla gitmeyi planlıyorsanız, marina bölgesine araçla giriş imkânı olmadığını hatırlatalım.