Oran’da Gezilecek Yerler

Turistler için oldukça fazla görülecek yer seçeneği olan Oran'da çok sayıda etnik grup ile farklı din ve kültürün bir arada bulunması kentin mimarisine de yansımıştır.

Görülmesi gereken diğer yerler

Santa Cruz-Notre Dame Basilikası, İbn Badis bölgesi, Medina Djedida, Ain Franin köyü, Murdjadjo, Karguentah et Gametta.

Ahmed Zabana Müzesi

Tarih öncesi çağlardan buluntuların görülebileceği bir yer olan müze 1830 tarihli bir binadır. Asya'da bazı yerlerdeki kazılardan çıkarılan arkeolojik kalıntıların, etnografik eserlerin sergilendiği bu müzede Oran'a ayrılmış bir sergi odası da bulunmaktadır. Aynı zamanda Mağrip Bölgesi'nde yapılan kazılardan elde edilen buluntuların yer aldığı müzede Mağrip'te yüzyıllar önce yaşamış hayvanların sergilendiği bir bölüm de yer almaktadır.

Plajlar

En meşhur plajı El Bahia Plajları'dır. Bunun dışında Mers El-Kebir, Ain El-Turck, Bousfer, Corales ve Les Andalouses çokça tercih edilen plajlardır. 10 kilometre uzunluğundaki sahil şeridinde çeşitli deniz aktiviteleri gerçekleştirilmektedir. Bou Zedjar limanından Habibas adalarına gezintiler de yapılmaktadır.

Oran Büyük Sinagogu

1880 yılında yapımına başlanan sinagog 1918'de açılabilmiştir. Maata Mohammed El Habib Bulvarı üzerinde bulunan yapı Kuzey Afrika'daki en büyük sinagoglardan biridir. Bağımsızlıktan sonra sinagog 1975 yılında camiye dönüştürülmüştür.

Sacre Coeur Katedrali

Katedral, Fransızlar tarafından 1913 yılında açılmış ve Cezayir’in bağımsızlığını kazanmasıyla halk kütüphanesine dönüştürülmüştür. Kentteki seçkin mimari geleneğinin örneği olan binalardan biridir.

1 Kasım Meydanı

Mimari açıdan değeriyle önemli yerleşkelerden olan meydanda kentin yönetim binasının yanı sıra Le Theatre tiyatro binası da yer almaktadır. Kentin en turistik ve en ünlü meydanı olan 1 Kasım Meydanı, bir fıskiye ve ortasındaki anıtla Oran'ın simgelerinden biridir.

La Gare d'Oran

52242722.jpg

Özgün mimarisiyle kentin ana tren istasyonudur.

Bey Kalesi

Bey Kalesi Muhammed El-Kebir tarafından 17. yüzyıl sonlarına doğru yaptırılmıştır. oBey Oran'ın ünlü eserlerinden Paşa Camii de bu kale içinde bulunmaktadır.

Saint Louis Kilisesi

İspanyollar tarafından 1679'da yaptırılan kilise kentteki en eski kiliselerdendir.

Ulu Camii

Bey Mohammed El-Kebir tarafından İspanyol egemenliğinden kurtuluş anısına yaptırılan Ulu Camii 1796 yılında yaptırılmıştır.

Kuzey Oran

Sidi El Havari Mahallesi ve Marine, Kasbah'ın bulunduğu bölge Arap-İspanyol özellikleriyle tarihi doku hakkında en çok bilgiyi sunan bölgedir.