Şanghay İçi Ulaşım

Şanghay dört dörtlük bir ulaşım ağına sahiptir. Şehirde en popüler ve kullanışlı ulaşım seçeneği metrodur. Ancak bunun yanında otobüs ve taksiler de kullanılmaktadır.

Şanghay’da birkaç günden fazla kalacaksanız Shanghai Jiaotong Card olarak isimlendirilen metro kartını edinmeniz zorunludur. Kart, herhangi bir metro istasyonundan ya da Alldays ve KeDİ Marts gibi marketlerden alınabilir.

Karta para yüklenip metro, otobüs hatta taksiler de dahi kullanılabilir. Şanghay ulaşımı hem hızlı ve modern hem de fiyatları uygun. Metrolarda İngilizce duyurular ve işaretler de olması turistlere de kolaylık sağlıyor. Gün içinde yoğun saatte ise çok fazla kalabalık olması dezavantajları arasında gösterilebilir.

Otobüsler, metrolardan daha ucuz ve metro seferleri bittikten sonra da hizmete devam ediyor. Ancak otobüs şoförleri İngilizce bilmediği için ve İngilizce uyarılar da bulunmadığı için gideceğiniz yeri Çince telaffuz etmek zorundasınız.

Taksi için de yine gideceğiniz yeri Çince telaffuz etmek ya da yazılı olarak göstermeniz gerekecektir. Ayrıca taksi kullanımı için trafiğin yoğun olmadığı saatlerin tercih edilmesi çok daha uygun olacaktır.