Davos Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Davos,İsviçre’nin doğusunda Graubünden Kantonu’nda yer almaktadır. Şehir aynı adı taşıyan Davos Vadisi üzerinde, denizden 1,560 metre yüksekte Landwasser Irmağı üzerinde konumlanmıştır. Davos her yıl Dünya Ekonomik Forumu’na ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca İsviçre’nin en büyük kayak merkezlerine sahiptir. İsviçre ulusal kültür miras listesinden 7 eserin bulunduğu şehir her yıl dünyanın farklı yerlerinden gelen ziyaretçileri ağırlamaktadır. Şehir meclisi, Kirchner Müzesi, Berghotel Schatzalp, Waldfriedhof, Grosses Jenatschhaus, Zürcher Höhenklinik ve Former Grand Hotel Belvédère’in bulunduğu miras listesi şehrin görülmeden dönülmemesi gereken yerleridir. 1,560 metre yükseklikteki Davos, Avrupa’nın en yüksek şehri olarak bilinmektedir. Ayrıca Avrupa’nın en fazla bira üretilen şehri olma unvanına da sahiptir.

Davos ile İlgili

Davos Nerededir?

Federal devlet sistemiyle yönetilen İsviçre26 kantondan oluşmaktadır. Davos şehri de ülkenin en büyük ve en doğudaki kantonu olan Graubünden’e bağlıdır. Ülkenin üç dilli tek kantonu olma özelliğini taşıyan Graubünden, 7.106 metrekarelik yüz ölçümüne sahiptir. Ayrıca kanton Avusturya, İtalya veLihtenştayn’a da sınır komşusudur.

Davos’a Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan birçok farklı havayolu şirketiyle haftanın 7 günü aktarmasız olarak 3 saatte Zürih’e ulaşmak mümkün. 150 km mesafedeki Davos şehrine ise Zürih Tren İstasyonu’ndan 3 saatlik bir tren yolculuğuyla varılabilir.

Davos’a Ne Zaman Gidilir?

İsviçre’nin en büyük kayak tesislerine sahip Davos, kayak tutkunları için vazgeçilmez bir lokasyondur. Ancak İsviçre ortalama sıcaklıkların 8 ila 15 derece olduğu ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında da tadına doyulmaz doğa manzaralarıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. En yoğun turistik dönem de ilkbahar ve yaz aylarıdır.

 

Davos’ta Nerede Kalmalı?

Davos kayak merkezlerine yakın lüks otellerle ön plandadır. Ancak şehirde düşük bütçeli ziyaretçiler için konaklama imkânları da mevcut. Özellikle Camping & Caravan Davos Dorf, Youthpalace Davos gibi kamp alanları ve hosteller bütçesine dikkat eden ziyaretçilerin kurtarıcısı olacaktır.

Davos İçi Ulaşım

Şehiriçi ulaşımın otobüs ve taksilerle sağlandığı Davos’ta ayrıca birçok otel ve turizm şirketi özel araçlar ve uçaklarla ziyaretçilerin konforlu bir seyahat geçirmesine yardımcı olmaktadır.

Davos Mutfağı

Davos, İsviçre’nin çok yönlü mutfak anlayışını yansıtmaktadır. Şehirde fondü, raklet ve rosti gibi yerel lezzetleri bulmak oldukça kolaydır. Bunun yanında birçok kafe ve lokantada pizza, makarna gibi uluslararası lezzetlere ulaşmak da mümkündür. Özellikle bira üretimiyle ünlü şehir ayrıca şaraplarıyla da damaklara hitap edecektir. Şehirde İsviçre’nin yerel tatlarının yanı sıra Alman, Fransız, İtalyan hatta Asya mutfağından da yemekler bulabileceğiniz birçok restoran vardır. Deniz ürünleri ve manzarasıyla ünlü Restaurant Panorama, pizza ve makarna mekânı Der Pate, Fransız mutfağının Asya’yla buluştuğu ArtHausRestaurant ve taze Hint lezzetleri sunan Kairali bunlardan sadece birkaçı.

Davos’ta Alışveriş

Butiklerden, antikacılara her şeyi bulabileceğiniz Davos çeşitli alışveriş seçenekleri sunar. Ana cadde üzerinde sıralanan spor mağazaları, kitapçılar ve hediyelik eşya mağazalarında Graubünden’e özel ürünler kolaylıkla bulunabilir. Şehirden sevdiklerine hediye almadan dönmek istemeyenler Trauffer Souvenirs’e uğrayabilir.

Davos’ta Gece Hayatı

Davos,Alplerin parti şehri olarak anılmaktadır. Şehir büyükşehirlerdeki gece hayatı seçeneklerine sahiptir. Kış aylarında eğlence, kayak barları ve güneş teraslarıyla gündüzden başlar. Ayrıca Davos sabah 5’e kadar açık kulüplere ve kasinolara da sahiptir. Şehir çılgın gece hayatı haricinde sinema, tiyatro ve konser salonlarında da ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

 

Davos’ta Festivaller

Spengler Cup (26-31 Aralık)

Spengler Cup, buz hokeyi takımıyla ünlü Davos’un vazgeçilmez geleneğidir. 1923 yılından beri düzenlenmektedir. Birinci Dünya Savaşı’nda spor yardımıyla ulusları bir araya getirmek amacıyla düzenlenmeye başlamıştır.

Songbird Davos Festivali (2-17 Aralık)

Yalnızca sekiz yıldır düzenlenmesine rağmen İsviçreli müzisyenler için en önemli müzik festivali haline gelmiştir. Kışın büyüleyici manzaralarına eşlik eden yerel İsviçre müziğinin hissedildiği festival olarak tanımlanmaktadır.

Cover Festivali (30 Mart-2 Nisan)

Her yıl düzenlenen bir müzik festivalidir. Birbirinden farklı onlarca rock, pop ve reggae grubunu dinleyicilerle buluşturur. Beş gün boyunca süren festivalde 25’e yakın konser gerçekleşir.

csm_DSC_8268_c18afc58dc.jpg

Davos Sounds Good Caz Festivali (11-17 Temmuz)

Şehrin farklı lokasyonlarında 15 farklı müzik grubundan 85 konserin düzenlendiği dolu dolu bir festivaldir. Swing, blues, tango, çingene ve Balkan caz melodileriyle dolu festival, yedi gün boyunca sürmektedir. Biletler 3 günlük, 5 günlük ve 7 günlük olmak üzere üç kategoride satışa sunulur.

Genç Sanatçılar Konserde - Davos Festivali (6-21 Ağustos)

Dünyanın dört bir yanından genç yetenekleri bir araya getiren bir müzik şölenidir. Gençler iki hafta boyunca klasik ve modern oda müziği eserlerini seslendirir. Festival, ev sahipliği yaptığı onlarca konserle Davos halkını müziğe doyurmaktadırlar.

SonntagsBlick Tırmanma ve Yürüyüş Dersleri (20-28 Ağustos)

Her yıl popülerliği artan etkinlik hem yeni başlayan hem de tecrübeli yürüyüşçülere uygundur. Katılımcılar ilk beş gün tırmanışa ve ekipmanlara dair eğitim alır, ardından deneyimleme başlar.

Davos Resmi Tatiller

Epifani (6 Ocak)

Aziz Joseph Günü (19 Mart)

Kutsal Cuma (25 Mart)

Paskalya (28 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (5 Mayıs)

Hamsin Yortusu (16 Mayıs)

Aziz Peter ve Aziz Paul Günü (29 Haziran)

İsviçre Ulusal Günü (1 Ağustos)

Noel (25-26 Aralık)

Davos İçin Faydalı Bilgiler

Acil Yardım: 144

Yangın: 118

Polis: 117

Davos Vize İşlemleri

İsviçre Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Schengen sahasına dahildir. Ülkede 2008 yılı aralık ayından beri Schengen yönetmelikleri uygulanmakadır. Bu yüzden T.C. Umumi Pasaport (bordo) sahipleri vize almak zorundadırlar.

Davos Türkiye Temsilciliği

BERN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Lombachweg 33, 3006 Bern-İsviçre

Telefon: 00 41-31 359 70 70

Faks: 00 41-31 352 88 19

[email protected]

http://bern.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: İsviçre ve Lihtenştayn

CENEVRE BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: T.C. Cenevre Başkonsolosluğu 20, Route de Pré-Bois,

CP:1901 1215, Genève 15 Aéroport

Telefon: +41 22 7109360

Faks: +41 22 710 93 61

[email protected]

cenevre.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: CENEVRE, VAUD, NEUCHATEL, VALAIS, FRIBOURG KANTONLARI

ZÜRİH BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: T.C. Zürih Başkonsolosluğu

65 Weinbergstrasse, 8006 Zürich

Telefon: +41 44 368 29 00

[email protected]

http://zurih.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Aargau, Appenzell Innerrhoden, Appenzell Ausserrhoden, Basel-Land, Basel-Stadt, Glarus, Luzern, Schaffhausen, Schwyz, St. Gallen, Thurgau, Zug, Zürich, Liechtenstein (Konsolosluk işlemleri bakımından)

Davos Para Birimi

İsviçre sınırları içerisinde yer alan Davos şehrinin para birimi İsviçre Frangı’dır. 1 frang yaklaşık 2,98 Türk Lirası’dır.

Davos Resmi Dili

İsviçre 4 farklı resmi dile sahip bir ülkedir. Ülkenin %63.5’i Almanca, %22.5’i Fransızca, %8.1’i İtalyanca ve %0.5’i Romanşça konuşmaktadır. Ayrıca 26 kantondan oluşan ülkede her kantonun resmi dili farklıdır. Davos’un bağlı olduğu Graubünden Kantonu’nda Almanca, İtalyanca ve Romanşça resmi dildir. Davos’ta ise halkın %68’i Almanca, %8’i Romanşça, %10’u İtalyanca ve %7’si diğer dilleri konuşmaktadır.

Davos Saat Farkı

Davos (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.

Davos Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type J / 250V / 10 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -4.9oC
  • Şub -4.6oC
  • Mar -1.3oC
  • Nis 2.2oC
  • May 7.1oC
  • Haz 10.2oC
  • Tem 12.4oC
  • Agu 11.9oC
  • Eyl 8.6oC
  • Eki 5.1oC
  • Kas -0.7oC
  • Ara -3.8oC

Kısa Kısa

Nüfus: 11,136 / Dil: Almanca / Para Birimi: İsviçre Frangı / İklimi: Ilıman Kıtasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün