Google+

Davos

Davos - : - / -
--℃
1 CHF=0.00
Type J250V10 A
 • Ocaweather-icon-4.9℃
 • Şubweather-icon-4.6℃
 • Marweather-icon-1.3℃
 • Nisweather-icon2.2℃
 • Mayweather-icon7.1℃
 • Hazweather-icon10.2℃
 • Temweather-icon12.4℃
 • Ağuweather-icon11.9℃
 • Eylweather-icon8.6℃
 • Ekiweather-icon5.1℃
 • Kasweather-icon-0.7℃
 • Araweather-icon-3.8℃
Nüfus: 11,136 / Dil: Almanca / Para Birimi: İsviçre Frangı / İklimi: Ilıman Kıtasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Davos, İsviçre’nin doğusunda Graubünden Kantonu’nda yer almaktadır. Şehir aynı adı taşıyan Davos Vadisi üzerinde, denizden 1,560 metre yüksekte Landwasser Irmağı üzerinde konumlanmıştır. Davos her yıl Dünya Ekonomik Forumu’na ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca İsviçre’nin en büyük kayak merkezlerine sahiptir. İsviçre ulusal kültür miras listesinden 7 eserin bulunduğu şehir her yıl dünyanın farklı yerlerinden gelen ziyaretçileri ağırlamaktadır. Şehir meclisi, Kirchner Müzesi, Berghotel Schatzalp, Waldfriedhof, Grosses Jenatschhaus, Zürcher Höhenklinik ve Former Grand Hotel Belvédère’in bulunduğu miras listesi şehrin görülmeden dönülmemesi gereken yerleridir. 1,560 metre yükseklikteki Davos, Avrupa’nın en yüksek şehri olarak bilinmektedir. Ayrıca Avrupa’nın en fazla bira üretilen şehri olma unvanına da sahiptir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Davos, Kirchner Müzesi, Kış Sporları Müzesi, Sertigtal ve Vaillant Arenagibiönemli noktalara sahip bir şehirdir.

Federal devlet sistemiyle yönetilen İsviçre 26 kantondan oluşmaktadır. Davos şehri de ülkenin en büyük ve en doğudaki kantonu olan Graubünden’e bağlıdır. Ülkenin üç dilli tek kantonu olma özelliğini taşıyan Graubünden, 7.106 metrekarelik yüz ölçümüne sahiptir. Ayrıca kanton Avusturya, İtalya ve Lihtenştayn’a da sınır komşusudur.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

İsviçre’nin en büyük kayak tesislerine sahip Davos, kayak tutkunları için vazgeçilmez bir lokasyondur. Ancak İsviçre ortalama sıcaklıkların 8 ila 15 derece olduğu ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında da tadına doyulmaz doğa manzaralarıyla ziyaretçilerini büyülemektedir. En yoğun turistik dönem de ilkbahar ve yaz aylarıdır.

 

İstanbul’dan birçok farklı havayolu şirketiyle haftanın 7 günü aktarmasız olarak 3 saatte Zürih’e ulaşmak mümkün. 150 km mesafedeki Davos şehrine ise Zürih Tren İstasyonu’ndan 3 saatlik bir tren yolculuğuyla varılabilir.

Davos kayak merkezlerine yakın lüks otellerle ön plandadır. Ancak şehirde düşük bütçeli ziyaretçiler için konaklama imkânları da mevcut. Özellikle Camping & Caravan Davos Dorf, Youthpalace Davos gibi kamp alanları ve hosteller bütçesine dikkat eden ziyaretçilerin kurtarıcısı olacaktır.

Şehiriçi ulaşımın otobüs ve taksilerle sağlandığı Davos’ta ayrıca birçok otel ve turizm şirketi özel araçlar ve uçaklarla ziyaretçilerin konforlu bir seyahat geçirmesine yardımcı olmaktadır.

Davos, İsviçre’nin çok yönlü mutfak anlayışını yansıtmaktadır. Şehirde fondü, raklet ve rosti gibi yerel lezzetleri bulmak oldukça kolaydır. Bunun yanında birçok kafe ve lokantada pizza, makarna gibi uluslararası lezzetlere ulaşmak da mümkündür. Özellikle bira üretimiyle ünlü şehir ayrıca şaraplarıyla da damaklara hitap edecektir. Şehirde İsviçre’nin yerel tatlarının yanı sıra Alman, Fransız, İtalyan hatta Asya mutfağından da yemekler bulabileceğiniz birçok restoran vardır. Deniz ürünleri ve manzarasıyla ünlü Restaurant Panorama, pizza ve makarna mekânı Der Pate, Fransız mutfağının Asya’yla buluştuğu ArtHausRestaurant ve taze Hint lezzetleri sunan Kairali bunlardan sadece birkaçı.

Davos, Alplerin parti şehri olarak anılmaktadır. Şehir büyükşehirlerdeki gece hayatı seçeneklerine sahiptir. Kış aylarında eğlence, kayak barları ve güneş teraslarıyla gündüzden başlar. Ayrıca Davos sabah 5’e kadar açık kulüplere ve kasinolara da sahiptir. Şehir çılgın gece hayatı haricinde sinema, tiyatro ve konser salonlarında da ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

 

Davos’ta Festivaller

Spengler Cup (26-31 Aralık)

Spengler Cup, buz hokeyi takımıyla ünlü Davos’un vazgeçilmez geleneğidir. 1923 yılından beri düzenlenmektedir. Birinci Dünya Savaşı’nda spor yardımıyla ulusları bir araya getirmek amacıyla düzenlenmeye başlamıştır.

Songbird Davos Festivali (2-17 Aralık)

Yalnızca sekiz yıldır düzenlenmesine rağmen İsviçreli müzisyenler için en önemli müzik festivali haline gelmiştir. Kışın büyüleyici manzaralarına eşlik eden yerel İsviçre müziğinin hissedildiği festival olarak tanımlanmaktadır.

Butiklerden, antikacılara her şeyi bulabileceğiniz Davos çeşitli alışveriş seçenekleri sunar. Ana cadde üzerinde sıralanan spor mağazaları, kitapçılar ve hediyelik eşya mağazalarında Graubünden’e özel ürünler kolaylıkla bulunabilir. Şehirden sevdiklerine hediye almadan dönmek istemeyenler Trauffer Souvenirs’e uğrayabilir.

Davos (GMT +1) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat zaman farkı bulunur.

İsviçre sınırları içerisinde yer alan Davos şehrinin para birimi İsviçre Frangı’dır. 1 frang yaklaşık 2,98 Türk Lirası’dır.

İsviçre 4 farklı resmi dile sahip bir ülkedir. Ülkenin %63.5’i Almanca, %22.5’i Fransızca, %8.1’i İtalyanca ve %0.5’i Romanşça konuşmaktadır. Ayrıca 26 kantondan oluşan ülkede her kantonun resmi dili farklıdır. Davos’un bağlı olduğu Graubünden Kantonu’nda Almanca, İtalyanca ve Romanşça resmi dildir. Davos’ta ise halkın %68’i Almanca, %8’i Romanşça, %10’u İtalyanca ve %7’si diğer dilleri konuşmaktadır.

BERN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Lombachweg 33, 3006 Bern-İsviçre

Telefon: 00 41-31 359 70 70

Faks: 00 41-31 352 88 19

botschaft.bern@mfa.gov.tr

http://bern.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: İsviçre ve Lihtenştayn

CENEVRE BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: T.C. Cenevre Başkonsolosluğu 20, Route de Pré-Bois,

CP:1901 1215, Genève 15 Aéroport

Telefon: +41 22 7109360

Faks: +41 22 710 93 61

consulat.geneve@mfa.gov.tr

cenevre.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: CENEVRE, VAUD, NEUCHATEL, VALAIS, FRIBOURG KANTONLARI

ZÜRİH BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: T.C. Zürih Başkonsolosluğu

65 Weinbergstrasse, 8006 Zürich

Telefon: +41 44 368 29 00

konsulat.zurich@mfa.gov.tr

http://zurih.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Aargau, Appenzell Innerrhoden, Appenzell Ausserrhoden, Basel-Land, Basel-Stadt, Glarus, Luzern, Schaffhausen, Schwyz, St. Gallen, Thurgau, Zug, Zürich, Liechtenstein (Konsolosluk işlemleri bakımından)

Epifani (6 Ocak)

Aziz Joseph Günü (19 Mart)

Kutsal Cuma (25 Mart)

Paskalya (28 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi (5 Mayıs)

Hamsin Yortusu (16 Mayıs)

Aziz Peter ve Aziz Paul Günü (29 Haziran)

İsviçre Ulusal Günü (1 Ağustos)

Noel (25-26 Aralık)

Acil Yardım: 144

Yangın: 118

Polis: 117

İsviçre Avrupa Birliği üyesi olmamasına rağmen Schengen sahasına dahildir. Ülkede 2008 yılı aralık ayından beri Schengen yönetmelikleri uygulanmakadır. Bu yüzden T.C. Umumi Pasaport (bordo) sahipleri vize almak zorundadırlar.