Diyarbakır Festivaller

Diyarbakır’da düzenlenen çok fazla festival yoktur. Daha çok dini günlerle ilgili çeşitli festivaller yapılmaktadır ama onlar dışında en dikkat çekicisi, meşhuru ve belki de eğlencelisi karpuz için yapılandır.

Nevruz Kutlamaları (21 Mart): Kürtlerin doğa ve aşk bayramı olarak kutladığı Nevruz eğlencelerinde gençler ateş yakarak üstünden atlar ve çevresinde halay çekerler. Nevruz günü Diyarbakır halkı yöresel kıyafetlerini giyerek kutlamalara katılır. Eğlence programında Türkçe, Ermenice, Arapça, Farsça, İngilizce ve Kürtçe gibi pek çok dilde şarkı söyleyen sanatçılar sahne alır.

Sersal (14 Ocak): Kürtçe’de yeni yıl anlamına gelen "Sersal", Kürtlerin kullandığı takvim miladi takvimden 13 gün geride olduğundan 14 Ocak’ta kutlanır. Köylerde gençler ve çocuklar, gün batımından önce bir araya gelir ve içlerinden biri Kale Sersale (Noel Baba), diğeriyse onun yaşlı eşi olur. Geleneksel kıyafetler giyen çocuklar, komşuları ziyaret ederek pestil, ceviz ve et topluyorlar.

Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali (Mayıs ayının son haftası): 2000 yılından bu yana Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen festival, şehirdeki kültür sanat kurumları ve sivil toplum örgütleriyle birlikte hazırlanır. Festival zamanı kent merkezi ve ilçelerdeki belirli mekânlarda konserler, paneller, sergiler ve gösteriler düzenlenir.

Diyarbakır Karpuz Festivali (Eylül): Şehrin en gözde tarım ürünlerinden karpuz için Park Orman’da düzenlenen festivalde ses yarışması ya da karpuz yeme yarışması gibi etkinlikler düzenlenir.